Flawless, Yapay Zeka Teknolojisi ile Dublajı Birleştiriyor

Dublajlı izlenen filmlerdeki senkron ve dudak hareketlerinin uyuşmamasıyla ilgili sorunlar yapay zeka sayesinde ortadan kalkacak gibi gözüküyor.

yapay zeka dublaj, flawless ai, ai, flawless
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yönetmen Scott Man’in de kurucuları arasında yer aldığı Flawless AI adlı girişim, oyuncuların performanslarını etkilemeden, dudak hareketlerini dublaj yapılan dile göre yaratabilecek bir uygulamaya imza attı.

Yapay zeka sayesinde aktörlerin ağız hareketlerini öğrenen özel uygulama, dublajda geçen kelimelere göre ağız hareketlerinin değişmesini sağlıyor. Mann, Robert De Niro’nun başrollerde yer aldığı 2015 yapımı Heist filmini dublajlı izlerken bu fikri aklında canlandırmış. Dublaj sevmediğini söyleyen yönetmen, ‘’Senkronu yakalayabilmek için birçok şeyi değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Filmi yapanların özenle düşündüğü kelimeler de büyük değişikliğe uğrayabiliyor. Uygun kelimeleri bulabilmek için bazıları atılsa da yine de senkron problemleri devam ediyor.’’

Bu uyumsuzluk sorununu çözebilmek için bir şeyler yapmaya karar veren Mann, araştırmalarından sonra gerçekçi yüz ifadelerini yapay zeka ile yaratabileceğini keşfetmiş. Heist filminin dublajlı versiyonunda denenen bu yöntem için film stüdyolarıyla da görüşmelerin devam ettiği söyleniyor. Post-prodüksiyon aşamalarına dahil edilebilecek olan bu teknoloji sayesinde ortaya çıkacak ilk filmin önümüzdeki yıl hazır olabileceği söyleniyor.

YORUMLAR