Alman Ulaşım Girişimi FlixMobility 650 Milyon Dolar Yatırım Aldı

FlixTrain ve FlixBus ağının ana şirketi olan Münih çıkışlı FlixMobility, G Serisi yatırım turu kapsamında 650 milyon dolarlık yatırım alarak gündeme geldi.

flixmobility
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

FlixBus otobüs ağı ve FlixTrain demiryolu hizmetlerinin ana şirketi olarak öne çıkan Münih merkezli FlixMobility, G serisi yatırım turunda başarılı bir şekilde ilerliyor. Şirket 650 milyon dolarlık yatırımıyla gündeme geldi. Yatırımcılar arasında General Atlantic, Permira, TCV, HV Capital BlackRock ve SilverLake ile Baillie Gifford yer alıyor. Yeni tur yatırımcı ise Canyon Partners oldu. 650 milyon dolarlık yatırım ile beraber şirketin değerlemesi 3 milyar doları gördü.

Şirket kurucuları arasındaki Andre Schwaemmlein ve Jochen Engert tarafından yapılan yeni açıklamalarda, ABD ve Avrupa’daki kilit noktalar pandemi kısıtlamalarını daha da azaltınca insanların daha fazla seyahat edecekleriyle ilgili bilgiler bulunuyor.

ABD Pazarına Açılmıştı

FlixMobility, karantina sürecinde yeteri kadar faaliyet gösteremese de iş ortaklarıyla etkileşim halinde kaldı. Fakat yaptığı işlerde düşüş gözlemlenmişti. FlixMobility, yeni yatırımdan önce de en son 2019 yılında gerçekleşen yatırım turunda başarılı olmuş ve şirketin değerlemesi 2.44 milyarı görmüştü.

29 ayrı ülkede hizmet sunan FlixMobility, FlixBus ve FlixTrain markalarıyla uygun, çevre dostu ve ekonomik seyahatler için alternatifler sunuyor. Şirketin kurulmasından bu yana hızlı bir şekilde Avrupa’nın en büyük uzun mesafe otobüs ağını hayata geçirmesi dikkatleri çekmişti. 2018 yılında uzun mesafeli trenlerle beraber Almanya ve Fransa’da elektrikli otobüsler için de pilot bir proje hayata geçirilmişti.

2013 yılından beri FlixMobility 100 milyondan fazla insanın Avrupa’da seyahat etmesini sağlamıştı. 2018 yılında FlixMobility, FlixBus ABD’yi hizmete sunmuştu. Yeşil FlixBus filoları, bölgesel KOBİ’lerden otobüs ortakları tarafından yönetiliyordu. FlixTrain ise özel tren şirketleriyle iş birliği içerisinde ilerliyor.

YORUMLAR