Fransız Ordusu, Robot Spot’u Keşif Aracı Olarak Kullanacak

Boston Dynamics’in sevimli robotu Spot, Fransız ordusuna katılıyor.

boston dynamics habersiz
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

The Verge’in haberine göre Boston Dynamics’in ünlü robot köpeği Spot, Fransız askeri tatbikatındaki askerlerle birlikte görüntülendi. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların, geçtiğimiz ay Fransız ordu kampı Saint-Cyr Askeri Akademisi’nde çekildiği öğrenildi. Sivil hayatta kullanılmasına alışkın olduğumuz Spot’un keşif aracı olarak kullanılacak gibi görünüyor. Öğrencilere gelecekte savaşlarda robotların yakalayabileceği aktifliği göstermek için Spot ve diğer araçların kullanıldığı düşünülüyor. Nitekim Fransız medyası Ouest France, Spot’un eğitimlerde diğer robotlarla birlikte kullanıldığını bildirdi. Askerler önce insanlarla sonraysa robotlarla birlikte tatbikat yapıp nelerin farklı olduğunu deneyimliyor.

Boston Dynamics’in iş geliştirme başkan yardımcısı Michael Perry, The Verge’e konuştu. Perry, firmanın bu gelişmenin farkında olmadığını ve robotların Avrupa merkezli bir Shark Robotics tarafından sağlandığını söyledi. Onun da Spot’u askerlerin içinde gördüğünde şaşırdığı anlaşılıyor. Spot’un liste fiyatının 75 bin dolara yakın olduğu tam da bu noktada belirtebiliriz. Fonksiyonel robotun 605Wh’lik bir pili var. Ayrıca  360 derece görüntü sağlayan stereo monokrom kameralarla donatılmış. Bir tablet ile uzaktan kontrol edilebiliyor ve tehlikeli bölgeleri keşfetmek için gerçekten harika bir araç. Ufak yükleri taşıyabilmesi yine keşif için tercih edilmesini sağlayan etmenlerdendir.  

Michael Perry, robotun asla silahlarla donatılmayacağını söylese de savaş alanında gerçekten de yararlı olabileceğini kabul etti: “Robotu kullanan hiçbir müşterinin insanlara zarar vermesini kesinlikle istemiyoruz. Ordunun, robotları insanları tehlikeden uzaklaştırmak için kullandıkları ölçüde, bunun teknolojinin tamamen geçerli bir kullanımı olduğunu düşünüyoruz.” Şirket daha önce savaş robotu geliştirmek için ABD ordusu ile çalışmıştı. Ancak ticarete yönelmeyi tercih ettikten sonra robotların insanlara zarar verecek şekilde silahlandırılmasını yasakladı.

YORUMLAR