Fransız Sivil Toplum Kuruluşu L’Auberge Des Migrants (Göçmenler Yurdu) Bağış Kampanyası İçin Amazon’u Hackledi!

Fransız STK’sı, Calais’teki göçmenlerin ihtiyaçlarına dikkat çekmek için alışılmadık bir yolu tercih etti.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Fransa’nın kuzeyinde bulunan ve bir orman kampı olan Calais, uzun yıllar mülteci kampı olarak kullanıldıktan sonra 2016’da boşaltılmıştı. Kamptaki insanlara 2008 yılından beri gıda, giyecek ve hijyen yardımları ulaştıran sivil toplum kuruluşu L’Auberge des Migrants, pandemi dolayısıyla bölgeden uzak kalmaları, iletişimsizlik ve ekonomik koşullar sebebiyle bağışların da düşmesiyle yardım için yol arayışına girdi. STK, Fransa-İngiltere arasında sıkışıp kalan göçmenlerin korkunç yaşam koşulları hakkında farkındalık yaratmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için fon toplamak amacıyla çözümü e-ticaret devi Amazon’u kullanmakta buldu.

Amazon’un web sitesine sızıp ilk olarak Kuzey Fransa’daki kamplarda en çok ihtiyaç duyulan ürünler için bir istek listesi oluşturdu. On eski Calais göçmeni hikayelerini, ihtiyaç duyulan ürünlerin altına yazmayı kabul edince grup bu ürünlerin yorumlarını göçmenlerin tecrübeleri ile doldurdu.  Böylece ürünü almak için siteye girenlerin hem yorumları görebilmesi hem de bağış yapabilmesi sağlandı. Kullanıcıların profillerine tıklandığında hikayelerinin ve yorum yaptıkları diğer nesnelerin görülebilir olmasıyla iş artık karşı tarafın iki tıklama ile göçmenlerin en çok ihtiyaç duydukları ürünleri satın alıp derneğe bağışlamasına kaldı.

Sıcak su torbası için yapılan yorumda kampanya üyelerinden biri şöyle yazdı: “Calais’te kışın hipotermiden korunmanıza yardımcı olabilir. Bunun gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak dışarıda yaşıyorsanız iyi çoraplar veya battaniyeler kadar önemlidir.” 

Son aylarda Calais göçmenlerinin Manş Denizini geçme faaliyetlerinde artış oldu. Aralık ayında 500 ile 1000 sterlin arasında değişen insan kaçakçılığı fiyatlarına kıyasla tacirler, sadece 300 sterlin ile Noel “indirimi” sundular. 

L’Auberge des Migrants Başkanı François Guennoc, bölgede bulunan göçmenlerinin yaşam koşullarının “aşırı” olduğunu söyledi. 

YORUMLAR