Gelir Modeli Nedir?

Gelir modelini belirledikten sonra ihtiyaç duyduğunuz kaynakları ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz.

gelir modeli
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Gelir modelleri kendi içerisine farklı kategorilere ayrılır. Günümüzde en yaygın ve temel modeller arasında geleneksel ticaretin temelleri de bulunur. Bu tür gelir modelleri mantık olarak, dijital dünyanın gelir modelleri ile işlev olarak aynıdır. Satış bazlı gelirler, kişilerin elindeki ürün veya hizmeti para veya dengi değerde takas ile alımı sayesinde ortaya çıkar. Kiralama gelir modelinde ise ihtiyaç sahibine belirli süre ve belirli ücret karşılığında ürün veya hizmetler sunulur.

gelir modelleri

Satıştan Gelir Modeli

Girişiminiz ya da yatırımınızda, hizmet ve ürünlere dayalı bir aksiyon rolü mevcut ise yüksek bir ihtimalle geliriniz satıştan ya da kiralamadan elde edilecek demektir. Ürün bazlı olduğu zaman tek seferlik gelir, hizmet olduğunda ise prosedürlerinize göre kiralama veya abonelik geliri şekli de ortaya çıkabilir.

E-ticaret siteleri, ürünleri reyon mantığı ile satışa sunar ve üyeler ile ziyaretçilere farklı ödeme yöntemleri sunarlar. Kurumsal siteleriniz üzerinde de satıştan gelir modeli elde edebilmeniz mümkündür. Satış gelirleri, performans bazlı olarak artış veya azalma gösterebilir. Bu noktada ürün kalitesi ve çeşitliliği ön plana çıkar. Aynı zamanda satış ve pazarlama stratejilerinizi de gözden geçirmeniz gerekebilir.

Abonelik ve Kiralama Gelir Modeli

Özellikle uzaktan hizmet alanında çok fazla tercih edilen abonelik ve kiralama gelir modeli, dijital hizmetler söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor. Servislerin belirli sürelerde belirli sınırlarda kullanılmasını sağlayan bu gelir modeli temelinde kiralama mantığını taşır. Bu yöntemi kullananlar arasında Netflix gibi dev isimler bulunur.

İnternet sitesi veya uygulama aracılığı ile verilecek hizmetleri kapsayabilen gelir modeli, abonelik süresi boyunca kişilere belirli ürün ve hizmetler sunmayı sağlar. Burada reklam ve pazarlama stratejilerinize göre farklı teknikler uygulayabilmeniz mümkündür.

Kullandıkça Öde Gelir Modeli

Kiralama modeline benzer yapıda olsa da burada belirli farklılıklar vardır. Ön ödemeyi alacağınız ve paketlere ya da yetkilere göre hizmetleri başlatabilmeniz mümkündür. Ülkemizde son yıllardaki internet girişimlerinde sık sık karşılaşabildiğimiz bu gelir modeli, vereceğiniz hizmette birim fiyatlarını belirledikten sonra müşterilerin ihtiyaçları kadar ön talep satışından gelir elde edebilmenizi sağlar.

Referans Gelir Modeli

Referans gelir modelinde üyeler aracılığı ile sağlanan referans bağlantıları göz önünde bulundurulur. Ufak meblağlar karşılığında sisteme kazandırılan her üye karşılığında veya ürün satışında aracı olan üyelere gelir yansıtılır.

gelir modeli

Performans veya satış başı gelir modeli de aslında referans gelir modeli ile paralel bir şekilde ilerler. Burada sunulan gelir modeli biraz daha amaca yöneliktir. Aksiyon prensibine dayanan gelir modeli satış başına elde edilecek geliri simgeler. Aracılık ve komisyonculuk sisteminin dijital dünyadaki karşılığı olarak bu model örnek gösterilebilir.

Reklam Gelir Modeli

Ziyaretçi ve üye sayıları yüksek olan haber ve blog sitelerinde sık sık bu gelir modeli tercih edilir. Burada gelir sadece hizmet sağlayıcının kazanç hanesine yansıyor olsa da, bireysel ve ekip çabalarınızla oluşturduğunuz sitelerden sizler de reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

Hedef kitlesine sahip olduğunuzu düşündüğünüz ürün ve hizmetler içeren sitelerinizde reklam alabilirsiniz. Görsel ve yazılı reklamlar sayesinde gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bağlantı Yönlendirme ve Tıklama Başı Gelir Modeli

Web sitenizde link yönlendirmesi yaparak gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama ve masaüstü program ya da eklenti üzerinden de indirme başı ödeme geliri kazanabilmeniz mümkündür.

Reklam ağlarının en fazla sunduğu ve internet sitelerinin de en çok kullandığı reklam modeli arasında ise gösterim yani tıklama başı gelir modeli yer alır. Sabit reklam alanlarında değişken reklamlar göstererek tıklama ve gösterim bazında gelir elde edebilirsiniz.

E YANİ?
Dijital dünyanın yaygınlaşmasından önceki dönemlerde geleneksel ticaret ve rutin hayatınızda elde ettiğiniz gelir çeşitleri oldukça kısıtlıydı. En çok bilinenler arasında ise satış ya da kiralama gelirleri bulunuyordu. Şimdi ise geleneksel gelir modelleri ile beraber birçok farklı gelir modeli ön plana çıkıyor.
YORUMLAR