Geri Dönüşüme incehesap.com Katkısı! 34 Ton E-Atık Geri Dönüştürüldü

Türkiye teknoloji sektöründe ilerlemeye devam ediyor ancak geride kalan e-atıklar da aynı oranda artıyor. Durum böyleyken incehesap.com, 3,4 ton e-atığı geri dönüştürdüğünü duyurdu.

elektronik atık incehesap
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

E-atık konusu son zamanlarda dünya basınında oldukça çok yer buluyor. Son olarak, geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklama ile gündeme gelen çevre kirliliği, milyonlarca çocuğun sağlığını kötü etkiliyor. Hızla büyüyen bu soruna karşı ülke çapında elini taşın altına koyan girişimlerin sonuncusu incehesap.com oldu. Uygun fiyatlı teknoloji ürünleri satan online alışveriş sitesi,  2021’nin Mart ayında 3,4 ton e-atığı geri dönüşüme kazandırdıklarını duyurdu. 

incehesap.com kurucu ortağı Nurettin Erzen, elektronik atık konusundaki girişimlerinden bahsederken 3,4 ton ağırlığındaki geri dönüşümü nasıl sağladıklarını da anlattı. Şirket aslında bu başarısını basit ve işler bir fikre borçlu. Şöyle ki müşterilere siparişlerini teslim ederken ellerindeki elektronik atıkları alarak bunca olası çöpün dönüşümüne imkan vermişler: 

Ofisimizde ve depomuzda, tüm geri dönüşüm kurallarına sıkı bir şekilde uyuyoruz. Tüm ofislerimizde, atıl duruma gelmiş veya onarımı mümkün olmayan tüm elektronik ürünleri, düzenli olarak anlaşmalı olduğumuz geri dönüşüm firmasına gönderiyoruz. Bu şekilde; 2020 yılı Şubat ayında 1,8 ton, 2021 yılı Mart ayında 3,4 ton elektronik atığı geri dönüşüme kazandırdık. Ofiste kullandığımız elektronik cihazlarda kullandığımız pillerin ömrü dolduğunda bunları bir yerde topluyor ve düzenli olarak Taşınabilir Pil ve Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) yetkililerine ulaştırıyoruz.” 

E-atıkların İnsan Sağlığına Etkisi

Hamile bir anne için toksik e-atıklara maruz kalmak, doğmamış çocuğunun yaşamının geri kalanında sağlığını ve gelişimini etkileyebilir. Potansiyel olumsuz sağlık etkileri, düşük doğum ihtimali,  ölü doğum ve erken doğum gibi olumsuz doğum sonuçlarını içerir. 

E-atıkla bağlantılı diğer olumsuz çocuk sağlığı etkileri arasında akciğer işlevindeki değişiklikler, solunum ve solunum etkileri, DNA hasarı, tiroid işlevinde bozulma ve kanser ve kardiyovasküler hastalık gibi yaşamın ilerleyen dönemlerinde bazı kronik hastalıklarda artan risk de yer alır.

E-atıkların uygun şekilde toplanması ve geri dönüştürülmesi ayrıca çevreyi korumanın ve iklim emisyonlarını azaltmanın anahtarıdır. 2019’da GESP, toplanan ve uygun şekilde geri dönüştürülen e-atıkların %17,4’ünün, 15 milyon ton karbondioksit eşdeğerinin çevreye salınmasını önlediğini tespit etti.

e-atık dönüşümü
YORUMLAR