Gerilla Pazarlama Nedir?

1980'li yıllardan günümüze kadar gelen gerilla pazarlama yöntemleriyle siz de reklam stratejilerinizi başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

gerilla marketing, gerilla pazarlama, gerilla reklam
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Gerilla pazarlama, ticarette klasik pazarlamadan oldukça farklı bir yöntem izler. Bu pazarlama yönteminde kişilerin alım boyutlarını artırmayı hedefleyen, standartların dışında metotlar kullanılır. Çalışmaların temelinde, viral olma yer alır. Dolayısıyla başarılı yerel kampanyalar insanların paylaşımlarıyla hızlıca ulusal kampanyalara dönüşür.

Gerilla pazarlamanın, konvansiyonel olmayan, standartların dışında yaratıcı stratejileri ‘’geleneksel’’ dışı kategorilerde markaya artı puan kazandırır. Aynı zamanda doğru bir şekilde uygulandığı zaman düşük bütçeyle geniş kitlelere ulaşabilmenize de imkan tanır. Nitekim son yıllarda imajını yenilemeye ya da yeniden canlandırmaya çalışan büyük markalar için dahi popüler hale geldi.

Gerilla Pazarlamanın Faydaları

Genel olarak insanlar reklamlara güvenirler. En azından reklam olduğunu bilmediklerinde işler böyledir. Geleneksel pazarlamada, yalnızca bir şeyler satın almaya yönlendiren sıradan girişimler vardır. İnsanlar manipüle edilmekten hiç hoşlanmazlar. Bu sebeple gerilla pazarlama yöntemi, onlara bir şeyler satıldığını hissettirmeden reklam yapabilmenin yollarını sunar.

Geleneksel reklamlar, görsellerinizi ve kullandığınız kelimeleri sınırlar. Gerilla pazarlama tekniklerinde ise sınırsız, gerçek ve birçok açıdan özgünlük elde edilir. Bu yöntemde elde edebileceğiniz en büyük avantaj ise viralleşmedir. İnsanlar yaptığınız kampanyalarınızla ilgili fotoğraf ve videolar paylaştığı zaman markanız büyüyebilir. Aynı zamanda geleneksel pazarlama ve reklam kampanyalarınızın izin verdiği kitleye hızlıca ulaşılır.

Gerilla pazarlamasında doğru taktikler kullandığınızda stratejilerinizi en doğru şekilde zamanlayabilme şansını bulabilirsiniz. Böylelikle reklam için ayırdığınız bütçenin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Geleneksel Pazarlama Anlayışı ile Gerilla Pazarlama Arasındaki Farklar

Aslına bakılırsa gerilla ve geleneksel pazarlamanın temel hedefleri arasında pek bir farklılık göremezsiniz. Kavramlar arasındaki fark kullanılan yöntemlere göz atıldığı zaman ortaya çıkar. Gerilla pazarlamada, genel olarak kişisel etkileşim söz konusudur. Daha düşük bütçeye sahip, vurucu sloganlar üretmek istiyorsanız bu pazarlama yönteminden yararlanabilirsiniz.

Gerilla pazarlamanın, geleneksel reklam ve pazarlama yöntemlerine göre kişiler üzerinde daha kalıcı bir izlenim bıraktığı da söyleniyor. Gerilla pazarlama kampanyasının insanları daha bireysel ve akılda kalıcı düzeyde etkileyebilmesi büyük bir ilgiye yol açıyor.

Gerilla pazarlama fikrinin temelleri Jay Conrad Levinson tarafından 1980’li yılların başlarında atılmıştır. Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde pazarlama dersi veren Levinson, kendi işletmesini kurmak isteyen öğrencilerden yola çıkarak bu yöntemi ortaya çıkarmıştır. Levinson’dan kısıtlı bütçeyle işletme kurmanın yollarını öğreten bir kitap önermesini isteyen öğrenciler, geleceğe yön verebilecek bir yöntemin oluşmasına farkında olmadan katkı sağlamıştır.

Pazarlamacı Jay Conrad Levinson 1984 yılında, “Guerilla Marketing” isimli bir kitap da yayınladı. Levinson, klasik reklam stratejileriyle mücadele edebilmeyi ve yenilikçi girişimler yapmayı önerdiği bu kitapla pazarlamanın gelenekselleşen yöntemlerinin dışına çıkılabileceğini kanıtladı. Böylelikle birçok girişimci ve iş adamına yeni bir ufuk oluştu.

Peki gerilla pazarlama yöntemini oluşturan unsurlar nelerdir ve bir nevi silahsız bir savaş ortamında ufak ama etkileyici taktikler yapabilmek için nelere dikkat edilmesi gerekir?

Gerilla pazarlaması içerisinde pusu, sabotaj, baskın, sürpriz ve şok gibi unsurlar yer alır. Bu taktiklerin her birini doğru şekilde uyguladığınız zaman hedeflediğiniz yolda ilerlemeye başlayabilirsiniz. Yüksek enerjiye ve hayal gücüne dayalı olan gerilla pazarlamasındaki en önem detay ise insan psikolojisi. Tüketicileri psikolojik olarak şaşırtan, zihinlerinde kalıcı bir iz bırakan ve tüketicilerde silinmez bir izlenim yaratan bu pazarlama türü geleneksel pazarlamaya göre daha etkileyicidir.

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gerilla pazarlamasıyla markanızı öne çıkarmak istiyorsanız bazı ufak adımlara dikkat etmelisiniz. Markanızın öne çıkarmak istediğiniz ürünü veya logosu var ise standart reklam ve tanıtım alanları dışında bunları sunabilirsiniz.

Halka açık parklarda yer alan heykeller, yaya geçitleri, köprüler, binaların cepheleri gibi alanlardan yararlanabilirsiniz. Gerilla pazarlamayı tek bir marka için yapabileceğiniz gibi işbirliği yaparak farklı markalarla birlikte de yürütebilirsiniz.

Gerilla Pazarlamada Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerilla pazarlamanın püf noktalarını buraya kadar anlattıktan sonra sıra en önemli noktaya geliyor. Bu çalışmalara başlamadan önce ve başladıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmaya başlayalım.

İlk olarak özellikle açık havada kullanacağınız alanlar için yasal bir izin almanız gerekli. Çalışmalara başlamadan önce mekanlar ile ilgili izinleri almanız projenizin kesintiye uğramasının ve olumsuz sonuçlanmasının önüne geçer.

Açık havada yapacağınız çalışmalarda mutlaka vermek istediğiniz mesajın net olması ve yanlış algılanabilir olmaması gerekir. Ayrıca pazarlamanın uygulanacağı zaman dilimi, mevsim ve yeri de çok önemlidir.

Gerilla pazarlama uygularken her insanda farklı algılar oluşabileceğini unutmayın. Özellikle kolay kolay herhangi bir şeyi beğenmeyen insanları da hesaba katın. Bu sebeple, gerçekleştirdiğiniz stratejilerden verimli sonuçlar alabilmek adına biraz sabırlı olun. Elde ettiğiniz verileri değerlendirmeden aceleci davranarak çalışmalarınızı sonlandırmayın.

Pazarlama stratejilerinizde farklı markaları çağrıştırabilecek yöntemlerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Başka bir markanın basit birer kopyası gibi gözükmek istemiyorsanız bu adıma kesinlikle büyük bir özen gösterin. Özellikle farklı olmak ve heyecan uyandırmak isterken insanlara antipatik gelebilecek yanlış adımlar atmaktan çekinin.

E YANİ?
Gerilla pazarlama, silahların kullanılmadığı büyük bir savaş alanı gibidir. Bu alanda zafer elde edebilmek için en ufak ayrıntıları dahi göz önünde bulundurmalısınız. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre avantaj elde edebilmenin ufak bir bedeli olacağını asla unutmamalısınız. Doğru adımları takip ettiğiniz takdirde son derece ilgi çekici pazarlama kampanyaları düzenlemeye başlayabilir, ürün ve hizmetlerinizin doğru hedef kitlelere ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR