Getir, 555 Milyon Dolar Yatırımla Değerlemesini 7,55 Milyar Dolara Yükseltti

10 dakikada teslimat vaadiyle yola çıkan Getir, 555 milyon doları aşan yatırımla değerini sadece üç ayda 7.5 milyar doların üzerine çıkardı.

getir yeni değerleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Türkiye’nin hızlı market uygulaması 2021 yılı başından beri aynı misyonu dünyada da başarıyla temsil etmek ve gerçekleştirmek için önemli adımlar atıyor. Tiger Global ve Sequoia Capital gibi mevcut yatırımcılardan en son fonlarını toplayan girişim, yeni yatırımıyla önümüzdeki birkaç hafta içinde Paris ve Berlin’de yola çıkacak kuryelerini tanıtıp genişlemesini sürdürecek. Şirket, bu yılın dördüncü çeyreğine kadar ABD’deki birkaç şehirde hizmet vermeye başlamak istiyor. 

Getir, son değerlemesi ile artık küresel rakipleri Deliveroo ve Grubhub’dan daha değerli. Nazım Salur, yeni yatırım turunun ardından şöyle konuştu: “Getir’in bu değere ulaşması 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile harmanlandığında dünyada nasıl bir ilgi uyandırdığını gösteriyor. Bu aslında Türkiye’den de yeni teknolojik iş modellerinin çıkabileceğinin de göstergesi. Yeni kaynak ile hem Türkiye’deki işlerimizi daha hızlı büyütmeye hem de yeni ülkelerde bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeye devam edeceğiz”.  

getir 555 milyon dolar yatırım

2015 yılında Nazım Salur, Serkan Borancılı ve Tuncay Tütek tarafından kurulan Getir, şu anda Türkiye’de 30 şehirde faaliyet gösteriyor. Ocak ayında İngiltere’de ve Mayıs 2021’de Hollanda’da faaliyete başladı. ABD’deki birkaç şehir bu yılın dördüncü çeyreğinde listede yer alıyor. Bununla Getir altı ülkede faaliyet gösterecek ve ultra hızlı market teslimatı kategorisindeki yerini daha da sağlamlaştıracak. Getir, ayrıca İngiltere Londra’da başlattığı hizmetini Birmingham ve Manchester’a genişletmeyi de yakın zamanlı planları arasında gösteriyor.

YORUMLAR