Getir, İspanyol Hızlı Market Teslimat Uygulaması BLOK’u Satın Aldı

Türkiye’nin yeni unicorn girişimlerinden Getir, İspanya ve İtalya faaliyetlerini güçlendirmek için yeni bir atılım yaptı.

getir avrupa faaliyeti
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2021, Getir için çok hızlı geçiyor. Yılın başında önce 128 milyon dolar yatırım topladı. Hemen ardından Londra, Amsterdam, Berlin ve Paris’te hizmet sahnesine çıktı. Aynı zamanda yine bu yıl unicorn olan şirketin ABD planlarına konuşulurken o Akdeniz’e hamle yaptı. İspanyol hızlı market uygulaması BLOK’u satın aldı. 

Avrupa pazarındaki konumunu güçlendirmek için hareket eden Getir, BLOK yatırımı ile bu amacını kolaylaştırmak istiyor. Şirket, kesin rakamları henüz açıklamadı. 2021 yılında Vishal Verma, Hunab Moreno ve Varun Kapoor tarafından kurulan Blok, Barselona merkezli yeni bir market girişimiydi. O da yeni yılı hareketli geçiriyordu. İspanya’da Barselona ve Madrid’de faaliyet gösteren şirket, İtalya’nın en büyük şehirlerinden Milano’da da hizmet vermekteydi. Satın almanın ardından Getir, yakında Portekiz’in takip edeceği İspanya ve İtalya’ya anında erişim sağlayacak. Anlaşma kapsamında Blok’tan 120 çalışan artık Getir için çalışacak.

Vishal Verma ve Nazım Salur’un Açıklamaları

BLOK’un kurucu ortağı Vishal Verma, satın alımın ardından şöyle konuştu: “Güney Avrupa’da talep üzerine market pazarına liderlik etme ortak hedefimizde ultra hızlı teslimatın öncüleriyle el ele vermekten dolayı çok heyecanlıyız. Bu satın alma, Getir’in derin endüstri bilgi birikiminden, ilişkilerinden ve teknolojisinden yararlanmamızı sağlarken, bunu dünyanın bu bölgesinde zorlu bir lider yaratmak için birinci sınıf ekibimiz ve yürütme yeteneklerimizle birleştirir. İspanya ve İtalya’daki tüm lansmanlarımızdan harika bir yanıt aldık ve Getir ile birlikte çabalarımızı ikiye katlamak için sabırsızlanıyorum.” 

Getir de benzer şekilde, BLOK’taki girişimci ekibin kendilerine katkıda bulunacağını ve küresel talep üzerine teslimat alanlarını genişletmekte referans marka olarak yardımcı olacağını düşünüyor. Kurucu Nazım Salur, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bir işletme olarak her zaman insanlarla birlikte çalışmaya ve pazarı daha güçlü ve daha başarılı bir yer haline getirmek için yaptığımız şeyleri yenilemeye çalıştık. Şubat ayında piyasaya sürülmesinden bu yana anıtsal bir yıl geçiren BLOK’u almak, heyecan verici bir fırsat ve iş yaklaşımımızı, hızın bizim paramız olduğuna dair inancımızı, tamamlayan bir fırsat. BLOK bizim ilk satın almamız. Gemiye getirdiğimiz ekibin Getir için doğru kültürel ve etik uyum olduğundan emin olmak istedik. Blok’un, İspanya ve İtalya’daki yerel bilgileri ve devam eden başarısıyla, bu yerel toplulukların bir parçası olmamıza ve Güney Avrupa’da sınıfının en iyisi hizmeti sunmamıza olanak sağlayacağına kuvvetle inanıyoruz.

YORUMLAR