Getir Yeni Yatırım Turuna Çıkıyor

Getir, yatırımlarına hız kaybetmeden devam etmek istiyor. Yurt dışı hedeflerini büyütmek için 500 milyon dolarlık yatırım çekmeyi amaçlıyor.

500 mlyon dolarlık yatırım turu
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Getir, 2021 yılında hızlı bir yükseliş yakalayıp topladığı fonlarla yurt dışına açılmış ve unicorn girişim mertebesine çıkmıştı. Bloomberg’in haberine göre şirket en az 7 milyar değerleme ile yeni fon arayışına girdi. Son olarak geçtiğimiz martta 300 milyon dolar fon sağlayan uygulamanın yeni hedefinin 500 milyon dolar olduğu söyleniyor. Bir önceki yatırımla kıyaslandığında ulaşılması güç bir hedef gibi görünmüyor. 300 milyonluk yatırımdan destek fonuyla birlikte 2,6 milyar dolar değerleme elde etmiş, böylece “unicorn” olmuştu.

Kurucu Nazım Salur’un bu yıl televizyon ekranlarında yaptığı açıklamada da yeni bir fonlama turuna çıkabileceklerini söylemişti: “Kaynak bizim işimizde başarısı yüzünden olur, kazandığın paraları biriktirip işi büyütmeyi beklerseniz 10 yıl-20 yıl geçer. Ezber bozan işlerde işler tuttuktan sonra tutan işin çok büyümesini beklemeden önce onu çoklamak lazım onun içinde kaynak ihtiyacı bizde bitmez. Biz bu yıl içinde bir tur daha kaynak artışı yaparız orada da unicorn değerleme üzerinden Getir’i değerleyeceğimizi düşünüyorum.

Hızl market uygulaması, istediği finansmanı elde ederse Amerika rüyasına adım atabilecek. Görüşmelerin gelecek ay içinde tamamlanıp şirketin New York Borsasında halka açılması planlanıyor. Bu şekilde hızlı hareket ederken herhangi bir aksaklıkla karşılaşmazsa hedeflerine kısa sürede varacağı öngörülüyor. Yakın zamanlı yurt dışı hedeflerine baktığımızda ise yine kurucu Salur’un söylediğine göre 2021’de Türkiye dışında en az 3 ülkede faaliyette olmak istiyorlar. Bu anlamda bir sonraki yurt dışı pazar yeri olarak Brezilya anılıyor. 

YORUMLAR