Haftanın Gündemi: 12-18 Temmuz

12-18 Temmuz haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimci gündemi teknoloji
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 12-18 Temmuz tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

facebook aşırılık yanlısı

Facebook, Aşırılık Yanlısı Kullanıcıları Hedef Alan Yeni Özelliğini Tanıttı

Facebook, zararlı paylaşımlar ile ilgili yeni önlemler alabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Yeni özelliğini test eden şirket, kullanıcıların önüne bir bilgi penceresi sunuyor ve soru yönelterek platform üzerinde ‘’aşırılık yanlısı’’ olduğunu düşündükleri bir yakınları olup olmadığını da soruyor.

visa, kripto para

Visa’dan Kripto Para Dünyasını Sevindirecek Açıklama

Dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılan Visa tarafından yapılan açıklamalara göre kripto paralar ile ilişkilendirilen kart kullanımları 2021 yılının ilk yarısında geçen yıla göre bir hayli artmış durumda.

sürdürülebilir tarım

Lay’s Yerel Üretimi Desteklemeye Devam Ediyor

Lay’s, PepsiCo Türkiye çatısındaki faaliyetlerini sürdürülebilirlik yönünde desteklemeye devam ediyor.  Marka, şu anda 40 binden fazla yerli çiftçiye istihdam sağlıyor. Başlattıkları sözleşmeli tarım uygulaması sayesinde çiftçilerin en büyük sorunlarından satış riskine çözüm üretildiği için sürdürülebilirliğe olan katkısı çok büyük.

virgin kurucusu uzay

Richard Branson, Uzaya Çıkan İlk Milyarder Oldu

Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson, kendi havayolu şirketi ile uzaya giden ilk milyoner olmayı başardı. Virgin Galactic, önümüzdeki birkaç ay içinde bir dizi test uçuşunu tamamlamayı ve 2022’de ticari operasyonlara başlamayı umuyor. 

Teknoloji şirketi Türkiye'de

OnePlus, Türkiye Pazarına Giriş Yaptı

Çin merkezli elektronik şirketi OnePlus, Türkiye pazarına giriş yapıyor. Böylece akıllı telefon modelleri yeni bir kullanıcı kitlesi olarak ülkemize de açılmış olacak.Telefonun kullanıcılara vaadi, uzun bir pil ömrü başta olmak üzere kaliteli görsel deneyim ve çoklu kamera sistemi.

whatsapp fotoğraf

WhatsApp’tan Fotoğraf ve Video Güncellemesi

WhatsApp, düşük kaliteye sahip olan video ve fotoğraflar için yeni girişimlerde bulunuyor. Yeni güncelleme sayesinde kullanıcılar üç farklı seçenekten yararlanarak istedikleri kalitede video ve fotoğraf gönderebilecekler.

ipad mini, apple, ipad

Yeni iPad Mini’den Haber Var

Bloomberg tarafından yayınlanan yeni raporlara göre iPad ailesinin en sevilen üyeleri arasındaki iPad Mini’nin bu yıl karşımıza çıkabileceği bilgileri verildi.Tasarım açısından yeni iPad modelleri ile benzer olabileceği söylenen iPad Mini, ince çerçeveli tasarımıyla piyasaya gelmeye hazırlanıyor. 

boşa harcıma

Fairy’den Çeşme Limonu’na Destek

Fairy, Türkiye’nin en güzel limonlarından Çeşme Limonu’nu yok olma tehlikesinden kurtarmak için harekete geçti. Çeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile iş birliği yapan marka, Boşa Harcama projesiyle limon üreticilerine üretim, gübre ve pazarlama gibi temel desteklerde bulunacak.

roket iniş platformu

Elon Musk, SpaceX’in Denizde Roket İnişleri için En Yeni Drone Gemisini Tanıttı

SpaceX tarafından düşen roketleri yakalamak için kullanılan drone filosu, şimdi tuhaf bir şekilde “A Shortfall of Gravitas” olarak adlandırılan üçüncü bir otonom gemiye sahip. Yeni gemi, ünlü bilim kurgu yazarı Iain M. Banks‘ten aldı. 

ankara viskisi nft

Tarihi Ankara Viskisi NFT Olarak Satıldı

Dünyanın ilk viski NFT’si geçtiğimiz Mayıs ayında Mey Diaego tarafından satın alındı. Viskinin üretim tarihine ithafen 11.960 lira bedelle satılan NFT, şişe ve etiket tasarımcısı Erhan Özden tarafından tasarlandı.

vergi düzenleme

Vergi Kaçakçılığına Karşı Yeni Düzenleme 1 Ağustos’ta Başlıyor!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bildiri ile vergi kaçakçılığı ile mücadele çerçevesinde yeni usul ve esaslar belirlenmiş oldu. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile gerçek faydalanıcı olarak tanımlanmış tüzel kişi ya da tüzel kişiliği olmayan teşekkülleri nihai olarak kontrolünde tutan veya bunlar üzerinde nihai nüfuz sahibi olan kişi veya kişilere bildirim zorunluluğu geldi. 

trendyol, hepsiburada, istegelsin

Trendyol, Market Hizmetine İste Gelsin ve Migros’u Ekledi

Trendyol market servislerine İste Gelsin ve Migros’u ekledi. İki şirket de Trendyol’un hızlı market servislerinde değil, randevulu teslimat kısmında bulunuyor.

amazon yarışma

WeWALK, Amazon Tarafından “Yılın Girişimi” Seçildi

Dünyanın e-ticaret devi Amazon Launchpad programı çerçevesinde en iyi 5 girişimden biri olduğu açıklanan Türk girişimi WeWALK, listenin kazananı oldu.

instagram security checkup

Instagram’dan Güvenlik Güncellemesi

Instagram, kullanıcıların güvenlik saldırısına uğradıktan sonra hesabını güvence altına alabilmesi için bir güvenlik kontrolü geliştirdiğini duyurdu.Security Checkup isimli bu yeni araç, kullanıcıyı bir dizi soru ve eylemden geçirerek hesabını kilitlemek ve böylece  saldırıya uğradığını düşünürlerse hesabı geri alabilmelerini sağlayacak. 

spor koleksiyonu

Nike’ın El Yapımı Kramponları Açık Artırmaya Çıkıyor

Nike’ın kurucu ortağı ve atletizm koçu olan Bill Bowerman’ın tasarladığı bir çift el yapımı krampon, bu ayın sonunda Sotheby’de açık artırmaya çıkıyor.  Satış, çoğu rezervsiz olmak üzere 50’den fazla ürünü kapsayacak ve 23 Temmuz’daki Yaz Olimpiyat Oyunları ile aynı gün başlayacak.

pleo unicorn

Danimarka Merkezli Fintech Girişimi Pleo Unicorn Oldu

Gider yönetimi araçları ve akıllı şirket kartları himeti sunan Pleo, 126,5 milyon dolar yatırım alarak dünyanın sayılı unicorn girişimleri arasına girdi. Avrupa fintech girişimleri arasındaki en büyük Seri C yatırımları olarak da dikkat çeken yatırım firmanın tekrar gündeme gelmesini sağladı.

harvard, türk mühendisler

Türk Mühendislerin Geliştirdiği Cihazı Harvard Satın Aldı

Vagus sinirini uyararak stres kaynaklı hastalık tedavisinde yararlanılan, Türk mühendislerin geliştirdiği cihaz Harvard Üniversitesi tarafından satın alındı. Türk mühendislerinin geliştirdiği özel kulaklık modeli, kulakta bulunan vagus sinirini elektriksel şekilde uyarıyor ve stres kaynaklı hastalıkları engelliyor.

yeni nesil banka

Yeni Nesil Bankacılık Girişimi Bunq Unicorn Oldu

Sponsorsuz geçen on yılın ardından fintech girişimi Bunq, finansman turunda milyarlarca dolar kazandı. Pollen Street ile yeni bir sermaye üzerinde anlaşan şirketin değerlemesi 1,6 milyar Euro’ya yükseldi ve unicorn girişimler arasına katıldı.

hedef kitle

Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama, doğası gereği dikkat çeken, tartışmaları kışkırtan ve bu nedenle satış işine yardımcı olan, maddi bir şey olan kontrollü bir söylentidir. Doğru kullanıldığında düşük maliyet ile milyonlara ulaşmanızı sağlayan bu pazarlama stratejisini haber başlığımıza tıklayarak tanıyabilirsiniz. 

twitter güncelleme

Twitter, Paylaşımlarınıza Cevap Verecek Kişileri Seçmenize İzin Veriyor

Sosyal medyanın dev ismi Twitter’ın kullanıcıları artık, Tweet attıktan sonra kimlerin yanıt verebileceğini tercih edebilecek. Twitter, bu özelliği bütün dünya için kullanıma sundu. Özellikten yararlanabilmek için ilgili ayarı aktif etmeniz yeterli oluyor.

instagram güncelleme

Instagram, Tam Ekran Video Oynatma Özelliğini Test Ediyor

1 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olan Instagram,  ana sayfada gezinirken video içeriğine denk geldiğinizde videonun tam ekranı kaplanması için yeni bir özelliği test ediyor.

nft teknolojisi

Super Mario 64, Rekor Fiyata Satılarak Dünyanın En Değerli Oyunu Oldu

Oyunların kutulu kopyalarının fiyatları son yıllarda çok fazla arttı. Bu yükselişi takiben 1996 klasiği “Süper Mario 64” ün bir kopyası, Pazar günü açık artırmada 1.56 milyon dolara satılarak video oyunları rekoru kırdı.

çoklu cihaz desteği

WhatsApp Beta, Çoklu Cihaz Desteğini Yayınladı

WhatsApp Beta kullanıcıları için çoklu cihaz girişi kullanıma sunuldu.Eğer çoklu cihaz desteğine erişiminiz varsa bu özelliği, 4 cihaza kadar eş zamanlı kullanımda test edebilirsiniz.

kripto borsası

İtalya, Kripto Borsası Binance’ı Yasakladı

Kripto borsası Binance,  İtalya’da yatırım hizmetleri ve faaliyetleri sağlamaya yetkili olmadığı gerekçesiyle yasaklandı. Ülkenin piyasa düzenleme kurumu CONSOB,  basın açıklamasında Binance’in ülkede faaliyet yürütme yetkisi olmadığını söyledi. 

dijital dönüşüm stratejisi

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm adı altında gerçekleştirilen çalışmaların büyük bir titizlikle yönetilmesi ve daha iyi hale getirilmesi için stratejiler geliştirilmesi gerekir. Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz. 

uzay seyahati

Haftanın Girişimcisi: Virgin’in Kurucusu Richard Branson

Virgin Kurucusu Richard Branson, uzay seyahatine çıkan ilk girişimci olma unvanını kazandı. Bu hafta ünlü milyarderin başarı hikayesine yakından bakıyoruz.

ortak markalama

Ortak Markalama Nedir? En Ünlü Örnekleri Nelerdir?

Ortak markalama stratejisi günümüzde global markaların da uyguladığı en etkili pazarlama stratejileri arasında yer almakta ve büyük başarı getirebilmektedir. Konu hakkındaki detayları yazımızda inceleyebilirsiniz. 

YORUMLAR