Haftanın Gündemi: 13-19 Eylül

13-19 Eylül haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimci haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

13-19 Eylül haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

linkedin, rakipler

LinkedIn’den Şirketleri Birbiriyle Yarıştıracak Yeni Özellik: Rakipler

LinkedIn, sosyal medyada daha iyi bir noktaya gelebilmek isteyen şirketler için ‘’Rakipler’’ adını verdiği yeni bir özellik daha geliştirdi.

facebook, rayban, akıllı gözlük

Facebook, RayBan Ortaklığı ile Geliştirdiği Akıllı Gözlüğünü Tanıttı


Sosyal medyanın en popüler isimleri arasındaki Facebook, Ray-Ban ortaklığı ile beraber geliştirmeye başladığı yeni bir akıllı gözlüğü duyurdu.Telefon ile bağlantı kurabilen bu akıllı gözlük modeli fotoğraf ve video çekebilme özelliklerine de sahip. Detaylar için haber başlığına tıklayabilirsiniz.

youtube güncelleme

YouTube, Topluluk Gönderileri İçin Gereken Abone Sayısını Güncelledi


YouTube, Topluluk Gönderilerinin kilidini açmak için gereken abone gereksinimini 500’e düşürdü. Böylece YouTube içerik oluşturucularının Topluluk Gönderileri yayınlama fırsatı daha da kolaylaştırıldı.  Artık milyonlarca ek kanal bu araçtan faydalanabilecek.

tesla patentli lazer silecek

Tesla, Patenti Aldı: Lazer Işınlarından Cam Sileceği Gibi Faydalanacaklar


Tesla, son modeli EV’in ön camlarını lazerle temizlemeyi planlıyor. Bu fikrin patentini dahi aldı. Yakın zamanda onaylanan patent başvurusu, “Araçlardaki ve fotovoltaik tertibatlardaki cam eşyalarda biriken kalıntıların darbeli lazerle temizlenmesi” başlığını taşıyor ve bu yeterince açık olmayan başlık,  geleneksel ön cam silicilerin yerine lazerlerin kullanılacağını işaret ediyor.

whatsapp telegram karşılaştıma

Kapsamlı Bir Karşılaştırma: WhatsApp ve Telegram

WhatsApp ve Telegram, dünyanın en popüler çevrim içi mesajlaşma uygulamaları. Peki bu ezeli rekabette iki uygulamanın öne çıkan özellikleri neler? Birlikte inceliyoruz!

instagram güncellemesi

Instagram’dan Yeni Güncelleme: Favoriler Özelliği

Instagram, sık kullanılanlarınızı tanımlayarak ana sayfanızı seçimlerinizin belirlemesine imkan tanıyacak.

angel effect

Melek Yatırım Platformu Angel Effect Üzerinden Girişimlere 6 Milyon TL’lik Yatırım Yapıldı

Melek yatırım platformu Angel Effect, yeni yönetim kurulu melek yatırımcıları ile bir araya gelerek gelecek ile ilgili planlarından da bahsetti.

faizsiz teklif girişimi

Faizsiz Finansal Ürünleri Listeleyen Girişim: Faizsiz Teklif

Katılım bankalarının faizsiz finansal ürünleri tekliflendiren ve finansman arayan potansiyel müşterilere sunan Faizsiz Teklif 2021 Mart ayında hayata geçirildi.

zoom yatırımı

Zoom, Video Konferans Cihazları Üreticisi Neat’e 3. Kez Yatırım Yapıyor

Zoom, Neat’e 30 milyon dolar daha yatırım yaparak video donanım firmasına yaptığı toplam yatırımı 41 milyon dolara yükseltti.

getir internet sitesi açıldı

Getir’in İnternet Sitesi Hizmete Açıldı

Getir, uzun bir giriş sürecinin ardından web sitesini siparişe açtı. Sitede yer alan hizmetler, mobil ile eşleşiyor. Herhangi bir eksiklik veya özel hizmet durumu söz konusu değil. 

whatsapp ios güncellemesi

WhatsApp Sesli Mesajlara Devrim Niteliğinde Bir Güncelleme Geliyor!


WhatsApp, yeni güncellemesi ile iOS’ta sesli mesajlarınızı metne dönüştürecek. Başka bir deyişle, yakında kulaklık takmanıza gerek kalmadan veya etrafınız sarıldığında akıllı telefonunuzu kulağınıza yaklaştırmadan sesli mesajları “okumak” mümkün olacak.

intuit yatırımı

Firma Rehberi Intuit, E-posta Pazarlama Şirketi Mailchimp’i 12 Milyar Dolara Satın Alıyor

TurboTax, QuickBooks, Mint ve Credit Karma’yı yöneten Intuit, 13 Eylül Pazartesi günü küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) müşteri etkileşimi ve pazarlama platformu Mailchimp’i satın almak için yaklaşık 12 milyar dolarlık nakit ve hisse senedi anlaşması yaptığını duyurdu. 

kolibu

Kargolarınızı Tek Yerden Takip Etmenizi Sağlayan Uygulama: Kolibu

Kolibu girişimi ile kargolarınızı tek bir uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Kolibu uygulaması iOS ve Android kullanıcıları için aktif durumda. Bu uygulamadan yararlanabilmek için yapmanız tek şey ise uygulamayı indirmek.

tp mobil

Türkiye Petrolleri, TP Mobil Uygulaması ile “Şimdi Al, Sonra Öde” Trendine Dahil Oldu

Akaryakıt ödemelerini dijital inovasyon ile bir araya getirmeyi hedefleyen Türkiye Petrolleri’ne ait TP Mobil uygulaması yeni bir çözüm sundu.

mobil uygulama indirme listesi

Evden Çalışanların Eylül Ayında En Çok İndirdiği Uygulamalar

Apptopia veri analiz şirketi, evden çalışanların eylül ayının ilk haftasında en çok indirdiği uygulamaları listeledi. Listenin ilk sırasında VPN uygulaması yer alırken devamında not alma ve planlama uygulamalarının yoğunlukta olduğunu görüyoruz. 

melio yatırım turu

B2B Ödeme Platformu Melio, 4 Milyar Dolar Değerlemeyle 250 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Küçük işletmeler için ödeme platformları geliştirmede uzmanlaşmış İsrailli dijital ödeme firması Melio, D Serisi finansman turunda 250 milyon dolar fon elde etti.

iphone 13 pro max Türkiye satış

iPhone 13 Pro’nun ve iPhone 13 Pro Max’in Türkiye Satış Detayları!

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in özellikleri ve fiyatı paylaşıldı. Türkiye fiyatları yine iddialı iken yeni özellikler talep göreceğe benziyor.

photoroom uygulaması

Görsellerin Arka Planını Kaldıran Uygulama: PhotoRoom ile Tanışın

PhotoRoom, fotoğraflardan arka planı kolayca kaldırabilmesi ile bilinen en başarılı uygulamaların başında geliyor. Tarayıcıdan araştırma yapmanıza gerek kalmadan kullanabileceğiniz PhotoRoom’a şans vermenizi öneririz!

canva yatırım

Canva, 200 Milyon Dolar Yatırım Alarak Değerlemesini 40 Milyar Dolara Taşıdı

Online tasarım platformu olan Canva, T.Rowe Price’ın liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 200 milyon dolarlık yatırım gerçekleşti.

whatsapp çoklu cihaz

WhatsApp Çoklu Cihaz Desteği Türkiye’ye Açıldı

WhatsApp, çoklu cihaz desteği çalışmaları kapsamında beta sürecini Türkiye kullanıcıları için de aktif hale getirdi.

bim şirket kuruyor

BİM, Yeni Şirket Kuruyor

BİM, bisküvi ve şekerleme üzerine 40 milyon lira sermayeli yeni şirket kuruyor. 14 Eylül’de KAP’a başvurduktan sonra yapılan açıklamaya göre yeni şirkette üretilen bisküvi ve şekerlemelerin satışı şirket mağazalarında yapılacak.

dijital türk lirası platformu kuruldu

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformunu Kurdu

Merkez Bankası, yerli dijital para birimine dair ilk somut adımı atarak Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformunu kurdu. Yeni kurum için, HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ayrı ayrı anlaşmalar imzalandığı açıklandı. Adı geçen firmalar; bu platformda araştırma, geliştirme ve test yapacak.

getir ispanya faaliyeti

Hızlı Market Girişimi Getir, İspanya’da!

Dünyanın ilk hızlı market girişimi Getir, Avrupa açılımını İspanya ile devam sürdürüyor. Madrid ve Barselona’da hizmet vermeye başlayan şirket, önümüzdeki aylarda İspanya’nın diğer şehirlerinde de faaliyet göstermeye başlayacak. 

kargoist, git kargo

Kargoist, Git Kargo’yu Satın Aldı!

2018 yılında kurulan Git Kargo uygulaması Kargoist tarafından satın alındı. Kargoist ve Git Kargo arasındaki satın almaya ait finansal veriler paylaşılmadı.

xiaomi, akıllı gözlük

Xiaomi, Akıllı Gözlüklerini Tanıttı

Xiaomi, akıllı işlevleri gözlüklere entegre edebilecek yeni bir akıllı giyilebilir cihaz konseptini ortaya çıkardı. Xiaomi akıllı gözlük, microLED optik frekans yönlendirici görüntüleme teknolojisi ile görüntüleme sistemlerini ve sensörlerini sıradan gözlük tasarımlarında bir araya getiriyor.

microsoft şifresiz hesap

Microsoft, Hesapları Parolasız Kullanma Özelliğini Duyurdu

Microsoft, kullanıcılarının hesaplarından şifreleri kaldırmasına izin veren yeni bir özelliği piyasaya sürdü. Hesap sahipleri, Microsoft Authenticator uygulaması bir güvenlik anahtarı veya bir SMS/e-posta doğrulama kodu ile Microsoft hesaplarında şifre olmadan oturum açabilirler.

instagram canlı yayın provası özellik

Instagram, Canlı Yayın Provasına İmkan Tanıyacak

Instagram yeni özelliğini test etmeye başladı. Utangaç veya deneyimsiz kullanıcıların canlı yayına geçmeden önce prova alması mümkün olacak.

youtube mobil yeni veri özellikleri

YouTube, Mobil Cihazlara Yeni Analizler Ekliyor

YouTube Studio’nun masaüstü özellikleri mobil cihazlara taşınmaya devam ediyor. Yeni adım ile trafik ve gelir verileri de mobil üzerinden takip edilebilecek.

nft teknolojisi

NFT Nedir?

Bu yazımızda “NFT nedir?” sorusunun üzerinde durup dijital dünya üzerindeki etkisini inceleyiyoruz. 

google maps, google haritalar

İşletmenizi Google Haritalar’a Nasıl Eklersiniz?

İşletmenizi pratik bir şekilde Google Haritalar’a ekleyerek daha görünür ve bilinirliği artmaya başlayan bir işletmeye sahip olabilirsiniz.

cher wang başarı hikayesi

Haftanın Girişimcisi: HTC’nin Kurucularından Cher Wang

Şirketi İncil ilkeleriyle yöneten bir girişimci: Cher Wang’ın hayatına ve kariyer yolculuğuna yakından bakıyoruz.

sap program, sap

SAP Programı Nedir?

Şirketinize ait kontrolün tamamen sizin elinizde olmasını sağlayabilen SAP programı, işlerinizin daha sistematik hale gelebilmesine katkı sağlar. Daha fazlası için haber başlığına tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR