Haftanın Gündemi: 14-20 Haziran

14-20 Haziran haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimci haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 14-20 Haziran tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

yolda yatırım turu

Yolda 1.9 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yolda, ilk yılında ikinci yatırımını da tamamlayarak haftanın açılış haberi oldu. KOBİ’ler ve diğer işletmelerin karayolu taşımacılık süreçlerini dijitalleştiren Yolda, ilk yılında 1.9 milyon dolar tutarındaki ikinci yatırım turunu sonuçlandırdı. Güçlü bir Seri A yatırım turuna hazırlanan Yolda, 1 yılda toplam 2.7 milyon dolara ulaşmayı başardı.

bisu, biri

BiSU’nun Hızlı Teslimat Servisi BiRi Hizmete Başladı

Su siparişlerini pratikleştirmek için hizmet veren BiSu uygulaması, yeni teslimat servisi olan BiRi’yi duyurdu.BiSu’nun hızlı teslimat servisi olarak hizmet sunan BiRi, damacana su siparişlerini haftanın 7 günü gece 24’e kadar 30 dakikada teslim ediyor. Servisin şimdilik Kadıköy’de yer alan 4 deposu ile hizmet verdiği biliniyor.

bilgi güvenilirliği

WhatsApp, İletilen Mesajlara Sınırlama Getirdi

Dünyanın en popüler çevrim içi mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yeni güncellemesinin özellikleri belli oldu. Göze çarpan başlıca yenilik iletilen mesajlar ile alakalı. Daha önce bir mesaj 20 sohbete iletilebilirken bu  sayı 5’e düşürüldü. WA-BetaInfo, yalnızca Android cihazlarda kullanılan Flash Call özelliğini de duyurdu. 

WhatsApp, Flash Call özelliği kapsamında doğrulama amacıyla kullanıcıya bir flaş arama yapacak. Bu, kullanıcıların SMS doğrulama sürecinden daha hızlı oturum açmasını sağlayacak ve çoklu cihaz desteği kullanıma sunulduğunda ve kullanıcılar aynı anda birden fazla cihazda oturum açabildiklerinde faydalı olacak. 

kripto para geleceği

Nvidia CEO’su: Ethereum Çok Daha Değerli Olacak

Bilgisayar teknolojileri şirketi Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang, Ethereum ve diğer kripto para birimlerine dair kişisel düşüncelerini paylaştı. Ethereum’un artık tam bir güvenilirliği olduğunu söyleyen CEO, ilerde çok daha değerli olacağını vurguladı.

barbie geri dönüşüm girişimi

Barbie, Okyanus Plastiklerinden Ürettiği Bebekleri Duyurdu

Barbie’nin çevre duyarıyla üretilen yeni serisi tanıtıldı. Mattel, 2030 yılına kadar tüm ürünlerde ve ambalajlarda %100 geri dönüştürülmüş, geri dönüştürülebilir veya biyolojik bazlı plastik malzemelere sahip olma hedefi için çalışıyor. Tanıtılan üç bebek de tamamen geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinden yapıldı. Bu proje ile hem okyanustaki plastik atıklar geri dönüştürülmüş oldu hem de çevre kirliliğine dikkat çekildi.

glaucot

Göz Tansiyonunu Tedavi Etmeyi Hedefleyen Girişim: GlaucoT

Kişisel tedavi cihazı olarak dikkat çeken GlaucoT göz tansiyonu hastalıklarına karşı kalıcı çözüm üretebilmek için kullanılacak. Uzun yıllardır sağlık sektöründe yer alan Elektronik Mühendisi Veysel Özkapıcı ile Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdulkadir Oduncu, geliştirdikleri yeni gözlük ile ameliyatsız ve ilaçsız olarak glokom kaynaklı görme kayıplarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

sosyal medya

Ülkelerin Sosyal Medyayı İş için Kullanma Oranları Belli Oldu

WeAreSocial’ın verileri üzerinde yapılan araştırmalara göre Türkiye, sosyal medya platformlarını %44 oranında iş için tercih ediyor.  İlk sırada bulunan ülke ise %65 oranıyla Endonezya oldu. WeAreSocial verileri sosyal medya platformlarının iş için bireysel kullanım oranlarını yansıtırken, dünya ortalaması ise %43 olarak kayıtlara geçirildi.

flyhomes yatırım

Gayrimenkul Girişimi Flyhomes 150 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD merkezli, uçtan uca ev satın alma modelinin pazar lideri Flyhomes, C serisi finansman turundan 150 milyon dolarlık yatırımla döndü. Şirket, yeni yatırımı büyümelerini hızlandırmak ve varlık alanlarını genişletmek için kullanmayı planlıyor.

vestelcell yeni operatör

VESTELCELL Kullanıma Sunuldu

Vestel ve Türk Telekom iş birliği ile hazırlanan VESTELCELL, kullanıma sunuldu. Türk Telekom’un mobil iletişim hizmeti aracılığı ile piyasaya sürülen yeni operatörün ilk hedefi yerli tüketiciye ulaşmak. VESTELCELL müşterisi olmak için Vestel mağazalarına gidebilir veya online şekilde müşteri hizmetlerine bağlanarak hat başvurusu yapabilirsiniz.

netflix e ticaret sitesi

Netflix, Online Mağazasını Açtı: Dizi ve Film Ürünleri Satılacak

Dünyanın en popüler dijital platformlarından Netflix Haziran 2021 itibariyle kendi e-ticaret sitesini kullanıma açtı. Kendi filmleri ve dizileri ile ilgili özel ürünleri bu kanaldan satarak yeni bir gelir kaynağı yaratacak. Netflix’in online mağazası, 10 Haziran 2021’den beri netflix.shop adresinde açık durumda. Şimdilik sadece ABD’ye hizmet verilse de kademeli olarak Avrupa ve Türkiye’ye de gelecektir.

red bull

Red Bull Türkiye’ye Özel Organik İçecek Koleksiyonunu Tüketicilere Sunuyor

Enerji içecekleri ile ünlenen Red Bull, Türkiye pazarına getireceği yeni organik içeceklerine ait farklı bilgileri büyük bir bekleme sonucunda paylaştı. Hem cam şişede hem de teneke kutularda satışa çıkacak olan içecekler geleneksel satış kanallarının taleplerini karşılayabilecek. İçecekleri ilk kez denemek isteyenler organicsbtredbulltur Instagram hesabında yer alan formu doldurarak şansını deneyebiliyor.

immersive labs

Siber Güvenlik Eğitim Platformu Immersive Labs 75 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Kurumsal firmaların personellerine oyunlaştırma ile beraber siber güvenlik becerisi sunan Immersive Labs, 75 milyon yatırım aldı. Şirket, önümüzdeki 2 yıl içerisinde Avrupa başta olmak üzere yeni bölgelere de açılmayı hedefleyen Immersive Labs, personel sayısını 600’ün üzerine çıkarmayı planlıyor.

tesla ödemelerinde bitcoin

Elon Musk Bitcoin’e Dönüşün Tek Şartını Açıkladı, Piyasa Hareketlendi

Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil markasının, madenciler daha fazla yenilenebilir enerji kullandığında Bitcoin işlemlerine izin vermeye devam edeceğini söyledi. Musk ayrıca Tesla’nın Bitcoin’in piyasayı hareket ettirmeden kolayca tasfiye edilebileceğini doğrulamak için hisselerinin yaklaşık yüzde 10’unu sattığını söyledi.

zeki triko kapandı

Dünyaca Ünlü Türk Markası Zeki Triko Kepenk Kapattı

Bir döneme damgasını vuran ve Türkiye’yi dünyada temsil eden tekstil markası Zeki Triko, tamamen kapandı. 1958 yılında kurduğu ve uzun yıllar özellikle plaj modasına yön veren tekstil şirketinin başarılı şirketleri Nişantaşı mağazasının da kapanmasıyla son buldu.

kripto para çağrısı

Tanzanya Devlet Başkanı, Merkez Bankasını Kripto Para Birimlerini Benimsemeye Davet Etti

Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hasan,  ülkenin merkez bankasını kripto paraları benimsemeye çağırdı. El Salvador’un Bitcoin kararı, Tanzanya’nın benzer çağrısı ve Elon Musk’ın Bitcoin ödemeleri hakkında attığı tweet kripto piyasasını hareketlendirdi. Bir süredir sürekli düşüş grafiği çizen Bitcoin 40 bin doların üzerine çıktı.

adlema itü

Sızdırmazlık Test Sistemleri Geliştiren İTÜ Girişimi Adlema, 1 milyon TL Yatırım Aldı

Sızdırmazlık alanında başarılı işlere imza atan Adlema, 2020 yılının ilk yarısından beri değerli yatırımlar almaya devam ediyor. TÜBİTAK onayı ve desteği ile İTÜ ARI Teknokent bünyesinde kurulan Ar-Ge merkezlerinin ve İstanbul’da yer alan satış ve destek ofisleri ile sızdırmazlık testleri konusunda öncü olduklarını söyleyen Adlema kurucu ortağı Barış Hökevek, alanında dünyada söz sahibi olmak için çıktıkları bu yolda, yerel ve global pazarda fayda sağlayabilecek potansiyele sahip olduklarını da söyledi.

kahoot!

Oyunlaştırma Tabanlı Dijital Öğrenim Platformu Kahoot Türkiye’ye Açıldı

2012 yılından Norveç’te kurulan oyun tabanlı global öğrenme platformu Kahoot, 

Türkçe dil desteği sağlamaya başladı. 2020 yılında Türkiye’den 22 milyonu aşkın katılımcının Kahoot oyunları oynadığı biliniyor. Bu veriler bir önceki yıl ile kıyaslandığı zaman %105’ten fazla artış ortaya çıkıyor. 

petpaw girişimi

Hayvanlar için Kurulan Sosyal Medya Platformu ile Tanışın: PetPaw

Pandemi süreci, insanları nasıl etkilediyse ev arkadaşları hayvanları da bir o kadar zorladı. Karantina döneminde hayvanlarda davranış bozuklukları, aşırı bağlanma, ayrılık kaygısı gibi psikolojik sorunlar baş gösterdi. PetPaw, ile hayvanların eş veya oyun arkadaşı bulmak ve sosyal çevresini genişletmelerini sağlamak mümkün olacak.

dijital eser nft

World Wide Web’in Orijinal Kodu NFT Olarak Satışa Sunuluyor

1989’da, Sir Tim Berners-Lee tarafından icat edilen World Wide Web (www)’in orijinal kodunun bir kopyası, NFT biçiminde satılacak.Berners Lee, açılış için 1000 dolarlık fiyat belirledi. Bu 9,555 satırlık kod, tarihi bir koleksiyonu olarak sadece bir kişiye ait olacak.  Hem de üreticisinin imzasıyla birlikte! Açık artırma 23 – 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

siber zorbalık karşıtı özellik

Twitter, “Unmention” Özelliği ile İstediğiniz Mention’lardan Çıkmanıza İzin Verecek

Twitter, küresel linç kültürüne karşı hafifletici önlemlerinden sonuncusunu duyurdu. Adınızı mention’dan çıkarabileceksiniz. Yeni özellik, karşı tarafı engellemeye gerek kalmadan adınızı etiketlemesini engelliyor.

byd avrupa

Tesla’nın Çinli Rakibi BYD Tang SUV Şimdi Avrupa Pazarında

Çin otomotiv pazarında yer alan ve Tesla markasının Çinli rakibi olan BYD, Avrupa pazarına yalnızca tamamen elektrikli olan SUV modeli Tang Beg ile giriş yapacağı belirtildi. Çin pazarında 259.900 Yuan’a satışa sunulan modelin Avrupa bölgesinde 35 bin Euro civarında satışa sunulması bekleniyor.

facebook, podcast

Facebook’a Podcast Özelliği Geliyor

Apple ve Spotify’a rakip olmak için çalışmalara başlayan Facebook, podcast özelliği için içerik üreticileri ile görüşmelerini sürdürüyor. Yeni bir e-posta ile ortaya çıkan bilgilere göre Facebook, insanların sevdikleri podcast’lerin tadını çıkarabilecekleri ve keyifli bir şekilde tartışabilecekleri bir ortam hazırlıyor.

wristcam yatırım hedefleri

Apple Watch’un Aksesuar Üreticisi Wristcam 25 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Apple Watch lansmanıyla birlikte adını duyuran Wristcam, yeni bir yatırım aldı. 25 milyon dolarlık fonla birlikte şirket, 2012’den bugüne dek topladığı toplam yatırım geliri 100 milyon doları aştı. Wristcam, yeni yatırımın üretim sürecini hızlandırmada ve AR-GE araştırmasında kullanılacağını açıkladı. Şirketin yakın gelecekteki hedeflerin birisi de yeni pazarlara açılmak.  

bütünleşik pazarlama anlayışı

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Yeni teknolojilerle giderek daha fazla birbirine bağlanan bir dünyada, şirketler hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak birden fazla iletişim kanalında kampanyalar geliştirdiler. Bütünleşik pazarlama işte bu çok kanallı içeriklerin birleştirilmesi ve birbirine bağlanması anlamını taşır .Bu stratejinin faydalarından kendi işletmenize pay biçmek istiyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

migros mimeda medya

Migros Kendi Medya Şirketini Kuruyor

Migros, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamayla yeni medya şirketini duyurmuş oldu. 1,5 milyon lira sermayeyle kurulacak şirketin ismi Mimeda Medya Platform olarak tanıtılıyor. 

cdn

İçerik Dağıtım Ağı / CDN Nedir?

CDN, internet sitesi sahiplerinin yararlanması gereken en önemli sistemler arasında yer alıyor. Kaynak kullanımını en düşük seviyelere getirerek internet sitenizin yüklenme sürelerini optimize eden içerik dağıtımı (CDN) performans açısından verebildiği avantajları ile sunucunuzun yanıt verme süresini hızlandırabilecek özellikler taşır. Detaylı bilgi edinmek için haber başlığına tıklayabilirsiniz.

chesky başarı hikayesi

Haftanın Girişimcisi: Airbnb’nin Kurucularından Brian Chesky

Her girişimci teknoloji merakıyla dünyaya gelmiyor. Önemli olan içlerinde taşıdıkları girişimci ruhu. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky, dünyaca ünlü girişimlerini hayata geçirmeden önce teknoloji hakkında çok az şey biliyordu. Yakından inceliyoruz.

gizli müşteri

Gizli Müşteri Nedir? Ne İş Yapar?

Gizli müşteriler, markaların çalışanlarının denetlenebilmesi ve saha araştırmasının yapılabilmesi için çalışan kişilerdir. Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalara gönderilen gizli müşterilere dair merak edilenler yazımızda.

YORUMLAR