Haftanın Gündemi: 2-8 Ağustos

2-8 Ağustos haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişim haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 2-8 Ağustos tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

coca cola, nft

Coca-Cola, İlk NFT’sini Satışa Çıkarıyor

Dünyaca ünlü Coca-Cola, hazırladığı NFT ile kriptop dünyasına iddialı bir giriş yapacağını açıkladı.  Markanın ilk NFT açık artırması 575.883,61 $ ile sonuçlandı.

colvin yatırım

Çiçek Teslimat Girişimi Colvin, 45 Milyon Euro Yatırım Aldı

Barselona merkezli çiçek teslimat girişimi Colvin, Eurazeo önderliğindeki C serisi yatırım turunda 45 milyon euro yatırıma sahip oldu.

online market girişimi

Kolombiyalı Online Market Girişimi Merqueo, 50 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Pandemi devam ederken online market girişimleri de büyümelerini hızlandırıyor. Latin Amerika girişimi Merqueo 50 milyon dolarlık C serisini tamamladı.

amazon kullanıcı gizliliği

AB’den Amazon’a 887 Milyon Dolarlık Rekor Ceza

Jeff Bezos’un Amazon’u, kullanıcılarının kişisel verilerinin korunurluğunu ihlal ettiği için 887 milyon dolar ile rekor bir Avrupa Birliği para cezasına çarptırıldı. 

altı seri nft sunumu

Winehouse’un Nadir Bulunan Görüntüleri NFT Olarak Satışa Çıkacak

Amy Winehouse’un hayranları, nadir bulunan görüntüler için yarışacak.  Ünlü şarkıcının son döneminde yanında olan Daphne Barak’ın arşivindeki 40 saatlik görüntüler altı haftaya yayılacak ve her hafta bir bölüm hayranlara sunulacak.

neurolink yatırım

Elon Musk’ın Neuralink’i 205 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Google Ventures, Peter Thiel’ın Founders Fund’ı ve OpenAI CEO’su Sam Altman’ın aralarında bulunduğu yatırımcılar 205 milyon dolar değerindeki yatırımını Neuralink’e aktardı.

mark zuckerberg, facebook

Mark Zuckerberg, Facebook’u Bir ‘Metaverse Şirketi’ Haline Getirmek İstiyor

Mark Zuckerberg, yatırımcılar ile yaptığı çevrimiçi bir görüşmede Facebook’u gerçeğe yakın bir sanal dünya sunabilecek şirkete dönüştürmek istediğini belirtti.

zoom ceza davası

Zoom’a Gizlilik İhlali Cezası: 86 Milyon Dolar

Zoom, kendisini kullanıcılarının gizlilik haklarını ihlal etmekle suçlayan bir toplu davayı çözmek için 85 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Reuters’e göre dava, şirketin verilerini Facebook, Google ve LinkedIn gibi üçüncü taraflarla paylaştığını iddia eden birkaç Zoom müşterisi tarafından açıldı.

tiktok ikonik reklam

TikTok, Klasik Reklamları Yeniden Yorumluyor

TikTok, Re:Make ile yaratıcı içerik üreticilerini yeni nesil için geçmişte kalan ikonik reklamları yeniden yorumlamaya davet ediyor. Bu yeni kampanya ile sevilen reklamlar birer hashtag altında listelenecek. Kendi Re:Make’inizi oluşturmak için #TikTokReMake etiketini aratarak işe başlayabilirsiniz.

twitter yatırımı

Jack Dorsey’nin Square’ı, Afterpay’i Satın Alıyor

Dorsey’nin ödeme şirketi Square, Avustralya’nın Afterpay’ini tamamen hisse senedi işlemiyle satın almak için anlaşmaya vardı. Ünlü CEO’nun en büyük kumarı olarak nitelendirilen bu yatırım, fintech ve bankacılık dünyasında dalgalanmalara yol açtı.

telegram görüntülü konuşma

Telegram, Görüntülü Görüşmelerde Katılımcı Sayısını 1000’e Çıkardı

Telegram görüntülü görüşmelerdeki kullanıcı sayıları yükseltildi. 30 ile sınırlı olan kullanıcı sayısı yeni güncelleme ile 1000 kişiye yükseltildi.

fenix, palm

Dubai Merkezli Fenix, Palm’ı 5 Milyon Dolara Satın Aldı

Dubai merkezli olan Fenix, 4 üniversite kampüsü ve 1 şehirde hizmet sunan Palm’ı satın alarak yeni bir girişime daha imza atmaya hazırlanıyor.

youtube reklamsız abonelik

YouTube Daha Ucuz Bir Premium Abonelik Üzerine Çalışıyor

Popüler akış hizmeti YouTube, bir süredir YouTube Premium aboneliği ile reklamsız izleme hakkı tanıyordu. Şimdi  YouTube Premium’a alternatif olan YouTube Premium Lite adlı yeni bir ödeme modelini test ettiğini duyurdu.

kripto kredi kartı

Avustralya Borsası CoinJar, Kripto Kartlar için Mastercard ile Ortaklık Kurdu

Avustralya’nın en eski kripto para borsası CoinJar, dijital varlık hizmetlerini geleneksel kullanıcılar için erişilebilir kılmak için beklenen adımı attı.  Yeni bir ön ödemeli kart başlatmak için ödeme devi Mastercard ile ortaklık kurdu.

güneş enerjili robot

Elektrikli Robot BeBot Sahildeki Atıkları Topluyor

BeBot, sahilde her türlü nesne ve çöpü aramak ve toplamak için özelleştirildi. Güneş enerjisiyle çalıştığı için kendi kendine yeten bir robot olarak nitelendirilen BeBot, Poralu Marine ve 4ocean tarafından plajların kalitesini artırmak amacıyla üretild

kosgeb, kredi

KOSGEB’den Afet Bölgeleri için Kredi Destek Programı

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, afetten etkilenen alanlar için limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi çıkarabileceklerini duyurdu.

unacademy yatırım

Unacademy, 440 Milyon Dolarlık Yatırımla 3.44 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı


Hindistan’ın en ünlü çevrimiçi öğrenme platformları arasında yer alan Unacademy, Temasek önderliğinde 440 milyon dolarlık yatırım aldı. Edtech platformu,  3.44 milyar dolar değerlemeye eriştiğini açıkladı.

whatsapp güncelleme

WhatsApp, “Bir Kez Görüntüle” Özelliğini Yayınladı

WhatsApp,  kendi kendini yok eden yeni içeriklerle güncellendi. Artık sohbet ederken yalnızca bir kez görüntülenebilecek fotoğraf veya videolar paylaşabiliyoruz. Geçtiğimiz ay testlerine başlanan yeni özellik,  geçici içeriklerle gizliliğinizi koruma düşüncesinin ürünü. 

touch id imac

Apple TOUCH ID’li Klavyeyi Türkiye’de Satışa Sundu

Teknoloji devi Apple,  M1 işlemcili iMac cihazlarını nisan ayında  tanıtmıştı. Şimdi, bu cihazlar için geliştirilen Touch ID özellikli klavyeleri de Türkiye’de satışa sundu.

kazanan startup

Mercedes-Benz StartUP 2021’in Kazanan Girişimleri

43 ilden toplam 633 startup’ın katıldığı Mercedes-Benz Startup yarışmasının kazananları belli oldu.“Ulaşım Çözümleri” kategorisinin kazananı Syntonym, “Sosyal Fayda” kategorisinin kazananı PONS, “Jüri Özel Ödülü”nün kazananı ise  IWROBOTX oldu. 

twitter, reuters, ap

Twitter, Yalan Haberle Savaşmak için Reuters ve AP ile İş Birliği Yapıyor

Milyonlarca kullanıcıya hitap eden Twitter, yalan haberler ile mücadele edebilmek için AP ve Reuters ile iş birliği yapacaklarını duyurdu.

apple, app store, apple online mağaza

Apple, Online Mağazasının Tasarımını Yeniledi


Tasarım kısmında online mağazasını tamamen yenileyen Apple, daha modern ve daha kullanıcı odaklı bir mağaza ile hizmet vermeye devam ediyor.Yenilenmiş tasarımın iOS için sunulan Apple Store uygulamasının tasarımı ile benzediği de görülüyor.

özel iban numaraları

Resmi Gazete’de Yayımlandı: IBAN Numarası, Bankalara Özel Olmaktan Çıkıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile birlikte ödeme hizmeti kuruluşlarına IBAN oluşturma hakkı verildi. Şu ana kadar “banka kodu” bölümü olarak tanımlanan 5 karakterli kısım artık “ödeme sağlayıcısı kodu” olarak değiştirildi. Böylece Papara, İnnial, Paycell ve Fastpay gibi şirketler de müşterilerine 26 karakterden oluşan IBAN  numarası oluşturabilecek.

trendyol hepsiburada rekabet

Türkiye’de E-ticaret Şirketlerinin Pazar Payları Açıklandı

HSBC bankasının küresel araştırma birimi, Türkiye’nin e-ticaret raporunu çıkardı. En çok tercih edilen alışveriş sitesi, Trendyol oldu.

zen duruş bozukluğu

Masa Başında Çalışırken Duruşunuzu Düzelten Uygulama Zen ile Tanışın

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan bu yaygınlaşmış tutum Postür bozukluğu yani duruş bozukluğunun yaygınlaşmasına sebep oldu. 

Bu yazımızda size yanlış oturduğunuz takdirde uyarı alacağınız bir uygulama olan Zen’i tanıtıyoruz.

dark marketing

Karanlık Pazarlama Nedir?

Bu yazımızda etkili kullanıldığında markaların hem tanınırlığını hem de güvenilirliğini artırmada en çok yarayan pazarlama stratejilerinden karanlık pazarlamayı anlatıyoruz.

e-ticaret, girişim, iş fikirleri

E-ticaret için En İyi İş Fikirleri

E-ticaret sektöründeki en iyi iş fikirlerini inceleyerek bu alana adım atabilir ve istikrarlı bir şekilde ilerleyerek kendi işinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda 2021’in en gözde e-ticaret iş fikirlerini listeliyoruz.

deepinder goyal girişim

Haftanın Girişimcisi: Zomato’nun Kurucularından Deepinder Goyal

Telefonunuzdaki menü rehberi Zomato’nun kurucusu Deepinder Goyal kimdir? Girişim fikri nasıl doğdu? İnceliyoruz.

ayı piyasası, boğa piyasası

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Pazarın yükselişi boğa piyasası olarak adlandırılırken ayı piyasası ise bu durumun tam tersi olarak öne çıkar. İki terimin de öğrenilmesi etkilerin analiz edilmesi konusunda önemlidir. Detaylar için başlığa tıklayabilirsiniz.

YORUMLAR