Haftanın Gündemi: 20-26 Eylül 2021

20 - 26 Eylül haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

eylül girişimci haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

20 – 26 Eylül haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

mobile premier league

Mobile Premier League 150 Milyon Dolar Topladığı Yatırım Turunun Ardından Değerlemesini 2,3 Milyar Dolara Ulaştırdı

Mobil Premier Lig, 2,3 milyar dolarlık yatırım turunun ardından unicorn oldu. Üç yaşındaki Hindistan merkezli şirket Bengaluru, oyuncuların ödüller için beceri tabanlı oyunlarda rekabet ettiği mobil e-spor oyunları sağlıyor.

kunduz

Yerli Online Eğitim Platformu Kunduz, ABD Pazarına Açılıyor

Yerli eğitim teknolojisi girişimi Kunduz, bir yıllık hazırlanma sürecinin ardından ABD pazarına açıldı.

zoom 12 dilde çeviri güncelleme

Zoom, Gelecek Yıl 12 Farklı Dile Daha Gerçek Zamanlı Çeviri Özelliği Getirecek

Zoom, gerçek zamanlı çeviri işlevinin gelecek yıl 12 dilde daha çalışacağını söylüyor. Şirket, yıllık Zoomtopia etkinliği sırasında bu özelliği tanıttı ve video görüşmeleri sırasında dil engellerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını savundu.

whatnot yatırımı

Canlı Alışveriş Platformu WhatNot, 150 Milyon Dolar Toplayarak Unicorn Oldu!

Koleksiyoncuların nadir Pokémon kartları ve Funko Pops gibi şeyler alıp satmaları için canlı yayın yapan bir alışveriş platformu olan Whatnot, 2021’deki üçüncü yatırım turunu 150 milyon dolar ile kapattı. Bu turda değerini 1,5 milyar dolara yükselterek unicorn listesine girdi. 

yandex google haritalar rota

Kapsamlı Bir Karşılaştırma: Google Haritalar Vs Yandex Haritalar

Yandex ve Google haritalar tercihinizi genellikle alışkanlıklar belirliyor. Gelin birlikte detaylı bir kıyaslama yapalım.

space x sivil mürettebat uzay yolculuğu

SpaceX’in Tamamı Sivillerden Oluşan Uzay Yolculuğu Tamamlandı

SpaceX ilk kez dört sivili yörüngeye gönderdi. Böylece, uzay turizmini resmen başlattı.

techsign yatırım

Techsign 8,5 Milyon Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı


Dijital kimlik tanıma ve doğrulama girişimi hizmeti sunan Techsign, yeni bir yatırım aldığını duyurdu.  Techsign tarafından paylaşılan bilgilere göre girişim; 8,5 milyon dolar değerlemeye ulaştı.

telegram güncelleme

Telegram’da Güncelleme Zamanı: Artık Görüntülü Konuşmalar Kaydedilebiliyor

Telegram uygulamasına binlerce izleyiciyi bir araya getirebilen görüntülü aramalar da dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik bekleniyor.

cars24 yeni yatırım

İkinci El Araç Satış Platformu Olan Cars24, 450 Milyon Dolar Yatırım Aldı


Kullanılmış arabalar için çevrim içi bir pazar yeri olan Cars24, SoftBank Vision Fund II, Falcon Edge ve mevcut yatırımcı Yuri Milner’ın DST Global tarafından yönetilen yeni bir fonlama turunda 450 milyon $ topladı

whatsapp emoji güncellemesi

WhatsApp, Yeni Bir Grup Simgesi Düzenleyici Üzerine Çalışıyor

WhatsApp, kullanıcıların emojileri ve çıkartmaları grup simgesi olarak ayarlamasına izin verecek.

ios 15 erişime açıldı

Apple, iOS 15’i Erişime Açtı: İşte Yenilikler

Apple, uzun zamandır beklenen iPhone 13‘ünü sunmasının hemen ardından iOS 15’in son sürümünü yayınladı. Yeniliğin keyfini çıkarmak için mutlaka en son Apple amiral gemisini edinmeniz gerekmeyecek. İOS’un en son sürümü, iPhone 6S’den itibaren tüm iPhone’larda mevcut! Kullanıcı deneyimini yükselten yenilikler için haber başlığımıza tıklayabilirsiniz. 

akıllı kobi platformu açıldı

TOBB ve Visa, Akıllı KOBİ Platformunu Hizmete Açtı

TOBB, Visa ile iş birliğine giderek dijital dönüşüme KOBİ’leri de katmak için kolları sıvadı. Akıllı KOBİ Platformu, dijital dönüşümü önceleyen KOBİ’lere her zaman açık olacak.

trendyol, gel al

Trendyol, Gel-Al Noktalarını 1 yılda 11 Bine Ulaştırdı

Popüler e-ticaret platformu Trendyol, Gel-Al noktalarının ağını genişletmeye devam ediyor. Gel-Al noktaları 11 bine ulaştı.

axell-studio yatırım

Oyun Şirketi Axell Studio Trakya Teknopark’a Yatırım Yapacak

Axell Studio geçen yıl Türk oyun sektörüne damga vuran yeni oyun projesini açıklayarak gündeme gelmişti. Şirket, Gamehub oluşturabilmek adına Trakya Teknopark üzerine yeni bir yatırım yapma kararı aldığını açıkladı.

e ticaret yönetmeliği

E-Ticarette Yeni Dönem: Ürün Fiyatını Yükselttikten Sonra İndirim Yapılması Önlenecek

Ticaret Bakanlığının yeni düzenlemesi, etiket fiyatını artırıp ardından indirim yapılmasını önleyecek.

çin tiktok sınırı

Çin, 14 Yaşından Küçüklerin TikTok Kullanımını Sınırlandırdı

TikTok’un ana şirketi ByteDance, Pekin’den gelen baskıya boyun eğdi ve gençlerin sosyal ağına erişim konusundaki ağır kısıtlamaları duyurdu: 14 yaş altı gençlerin sosyal platformda geçirebileceği süre 40 dakika ile sınırlandı.

pnetwork siber saldırı

pNetwork Hacklendi: 12 Milyon Dolarlık Bitcoin Çalındı

Kripto para sitesi pNetwork hacklendi. Binance Smart Chain’de 277 Bitcoin kaybetti. Şirket, bu saldırıyı gerçekleştirmek için kod tabanındaki bir hatanın kullanıldığını, süreç içinde başka herhangi bir ağın etkilenmediğini bildirdi.

avansas ingiltere faaliyeti

Avansas, İngiltere’de Hizmete Başladı

“İş yerinin alışveriş yeri!” mottosu ile hareket eden Avansas, ilk yurt dışı deneyimi için İngiltere’ye açıldı.

banabi, yemeksepeti

Banabi, Kendisine Eşlik Edip Bayilik Açacak Girişimciler Arıyor

Market ve alışveriş sektörünün öncü isimleri arasındaki Banabi, yeni girişimciler aradığını ve bayiliklerini yükselteceğini duyurdu.

octapull zoom rakibi

Zoom Uygulamasına Rakip Yeni Yerli Uygulama: Octapull

Türk girişimi olan Octapull, dijital teknoloji sektörüne iki ayrı ürün ile çıkacağını ve Zoom rakibi bir girişime de sahip olduklarını belirtti.

9am.health tohum yatırım

Sanal Diyabet Kliniği 9am.health; 3,7 Milyon Dolarlık Tohum Yatırımı Aldı

9am.health, yeni başlangıçlar için 3,7 milyon dolarlık tohum yatırım topladı. 9am, sağlık sisteminin tüm unsurlarını alıp yeniden bir araya getirmeyi ve kişiye en uygun şekilde tasarlamayı vaat ediyor. Öyle ki doktor, eczane, laboratuvar ve uzmanlar tek bir dijital hizmetin içinde yer alıyor. 

youtube bilgisayardan video indir

YouTube, Bilgisayardan Video İndirme Özelliğini Test Ediyor

YouTube, Premium kullanıcılar ile tarayıcıdan video indirme özelliğini test ediyor. Yeni özellik 19 Ekim’e kadar kullanılabilir olacak.

photomath uygulaması

Matematik Sorusu Çözen Uygulama “Photomath” ile Tanışın

Matematik, hayat pratiğinde peşimizi bırakmaz. Yine de pek çoğumuz onu pek sevmeyiz. İşte matematiği sizin için sorun olmaktan çıkaracak uygulama: Photomath.

iyzico istatistik

iyzico, “Okula Dönüş” Dönemindeki Alışveriş İstatistiklerini Sundu


Pandemi sebebiyle ortalama 2 yıldır uzaktan devam eden eğitim harcamalarıyla ilgili istatistikler okula dönüş projesi ile sunuldu. iyzico verilerine göre, 2021 yılındaki okula dönüş kapsamında 2019 yılına göre toplam işlem hacminin %116, işlem adedi %61 oranında artış gösterdi.

vitol grup

Petrol Ofisi’nin Sahibi Vitol Grup Elektrikli Araç Yatırımı Yapacak

Hollanda çıkışlı enerji şirketi Vitol Grup, Çinli üreticilerden BYD Co. ile yeni bir ortaklık girişimine imza attı. Anlaşma bedeli 250 milyon dolar.

vespa kargo robotu gitamini

Vespa’dan Kargo Taşıma Robotu: Gitamini

İkonik Vespa scooter’ın arkasındaki İtalyan şirket, siz işlerinizi yaparken eşyalarınızı taşımanıza yardımcı olmak için tasarlanmış minyatür robotu Gitamini’yi piyasaya sürdü.

iphone depresyon tespiti

Apple, iPhone ile Depresyon ve Otizmi Tespit Edecek

Apple, iPhone verilerinin aracılığıyla depresyon ve otizmi tespit etmeye çalışıyor.Henüz ilk adımda olduklarını belirten şirket,  dijital ipuçlarını kullanarak kullanıcılardaki depresyon, kaygı ve bilişsel gerilemeyi yakında teşhis etmeye yardımcı olabilir.

twitter bahis özelliği

Twitter, Bitcoin ile Bahşiş Verme Özelliğini Başlattı

Twitter, içerik oluşturucuların içeriklerinden para kazanmalarını sağlayan ‘Tip Jar’a Bitcoin işlemlerini ekledi. Bitcoins (BTC) artık Strike uygulaması ile entegrasyon yoluyla sosyal ağ Twitter üzerinden dünya çapında gönderilip alınabilir.

elon musk dogecoin tavsiyesi

Elon Musk, Dogecoin’i Tüketiciler İçin Ücretleri Düşürmeye Çağırdı

Elon Musk, kripto para birimleri ile ilgili yorumlarına kısa bir ara verdikten sonra Twitter’daki yerine döndü. Musk, kripto para biriminin geçerli bir ödeme seçeneği haline gelmesi için ücretlerinin düşmesi gerektiğini söyledi. 

mavi okyanus girişim

Rekabet Karşısında Ayakta Kalmak: Mavi Okyanus Stratejisi Nedir?

Birçok şirket, zamanlarının ve kaynaklarının çoğunu pazar konumu için rekabet ederek harcar. Peki ya tüm enerjimizi rekabete harcamak yerine rekabetsiz yeni pazarlar aramaktan endişe edersek? Mavi okyanus stratejisi ile rekabetten sıyrılmayı deneyin!

gelir vergisi

Gelir Beyanı Nasıl Yapılır?

Yeni bir gelir kaynağı elde ettiğiniz zaman ve kendi işinizi kurduğunuz zaman gelir beyanı yapmakla mükellef olursunuz. Detaylı bilgi için başlığa tıklayabilirsiniz.

kevin systrom başarı hikayesi

Haftanın Girişimcisi: Instagram’ın Kurucusu Kevin Systrom

Kevin Systrom, en popüler sosyal ağlardan Instagram’ın kurucusu olmasına rağmen hemen herkes tarafından tanınmıyor olabilir. Hayatı, bir filmde anlatılmayı hak eden girişimcinin kariyerini incelemek için okumaya başlayabilirsiniz.

instagram yazı tipi değiştirme

Instagram’da Yazı Tipleri Nasıl Değiştirilir?

Instagram’ın mevcut yazı tiplerini beğenmiyor ya da farklı yazı tipleri denemek istiyorsanız bazı özel taktikler deneyebilirsiniz.

YORUMLAR