Haftanın Gündemi: 21-27 Haziran

21-27 Haziran haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimci haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

21-27 Haziran haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

shop pay, shopify

Shopify’ın Ödeme Aracı Shop Pay, Facebook ve Google’daki İşletmelere Açılıyor

Shopify ödeme servisi Shopify Pay, 2017 yılındaki açılışından 4 yıl sonra  ABD’de Facebook ve Google üzerinden satış yapan ticari işletmelerin de bu servisten yararlanabileceğini duyurdu. Shop Pay, Facebook’ta satış yapan ABD’li bütün işletmelere önümüzdeki aylarda açılıyor. Google işletmeleri için ise 2021 yılının son ayları işaret ediliyor.

500 istanbul, arf

500 Istanbul, Finans Teknolojileri Üreticisi Arf’ın Tohum Yatırımcısı Oldu

500 Istanbul, Estonya çıkışlı Arf girişimine yeni bir yatırım yaptığını açıkladı.  Yapılan yatırım miktarı ve şirket değerlemesi ile ilgili ise bir bilgi ortada yok. Blockchain teknolojisini kullanarak anlık ve sabit paralar ile sınır ötesi ödeme yapma imkanı veren Arf, aynı alıcı ülkelerin yerel döviz kurları ile ödeme yapabilme imkanı da sunuyor.

dijital arşiv

Sanat için Özelleştirilmiş Yeni Arama Motoru “Artvee” ile Dünyaca Ünlü Koleksiyonlar Arasında Gezinebilirsiniz

Resim bankaları, stoksuz görsel siteleri içerik oluşturucularının kullanabileceği telifsiz fotoğraflar dolayısıyla büyük fayda sağlıyor. Artvee bunların tipik bir örneği olmaktan çok ötede. New York Halk Kütüphanesinden Paris müzelerine kadar uzanan bu etkileyici teknoloji sizi 40’tan fazla uluslararası kurumun koleksiyonlarını dijital bir çatı altında birleştiriyor. Yüksek kaliteli bu görselleri telifsiz olarak indirmek için siteyi ziyaret edip ücretsiz üyelik oluşturabilirsiniz.

dünya yatırım raporu

BM, 2021 Dünya Yatırım Raporunu Sundu

Birleşmiş Milletler “Sürdürülebilir Toparlanmaya Yatırım” temasıyla hazırladığı 2021 yatırım raporunu sundu. Raporun bize söylediği en önemli verilerden birisi şu: Küresel sermaye piyasalarında sürdürülebilirlik temalı yatırımlar, 2020’de değişken piyasalara rağmen güçlü bir büyüme yaşadı. Rapora göre Türkiye’ye yapılan yatırımlar 2020’de yüzde 15 azalarak 7,9 milyar dolara düştü. Yılın sonuna doğru doğrudan yabancı yatırımlar arttı (4Ç’te 2,3 milyar dolar). Bu artış daha keskin bir düşüşü önledi.

ikinci el spor ürünleri

Decathlon 2. Şans Mobil Uygulaması Üzerinden Spor Eşyalarınızı 2. El Olarak Satabilirsiniz

Decathlon, 2. el ürün sektörüne giriş yaptı. 2. Şans uygulaması üzerinden marka fark etmeksizin yükleyeceğiniz spor ürünlerini satabileceksiniz. Böylelikle hem eşyaların sürdürülebilirliği atracak hem de çok pahalı olan spor ürünlere olabilecek en uygun fiyatlara sahip olabileceksiniz.

weepay

Sanal POS Hizmeti Sunan Yerli Girişim weepay, 15 Milyon TL Değerleme ile Yatırım Aldı

Entegrasyon çözümleri ile firmaların müşterilerine bütün kredi kartlarına güvenli şekilde sanal POS ile ödeme ve taksit imkanı sunan weepay, yeni bir yatırım aldığını açıkladı.  2019 yılından beri weePOS, weeLink, weeShop ve weeMobil gibi çözümler sunan marka çok yakın zamanda weeClick çözümünü de hayata geçirecek.

trendyol

Trendyol Influencer Akademi Kuruldu

Türkiye’nin e-ticaret devi Trendyol, Influencer Akademi girişimini duyurdu. Trendyol Influencer Akademi, Türkiye’deki içerik üreticilerinin daha güçlü içerikler oluşturabilmesini sağlayabilecek özellikleri barındırıyor. 5 binden fazla içerik üreticisinin dahil olabileceği bu program, e-ticaret dünyasına girmek isteyen içerik üreticilerinin konu ile ilgili bilgi sahibi olabilmelerine de destek sağlıyor.

e-atık dönüşümü

Geri Dönüşüme incehesap.com Katkısı! 34 Ton E-Atık Geri Dönüştürüldü

Türkiye teknoloji sektöründe ilerlemeye devam ediyor ancak geride kalan e-atıklar da aynı oranda artıyor. Hızla büyüyen bu soruna karşı ülke çapında elini taşın altına koyan girişimlerin sonuncusu incehesap.com oldu. Uygun fiyatlı teknoloji ürünleri satan online alışveriş sitesi,  2021’nin Mart ayında 3,4 ton e-atığı geri dönüşüme kazandırdıklarını duyurdu.

youtube güncelleme

Youtube, Resim İçinde Resim Hizmetini iOS Kullanıcılarına Sundu

Youtube, tüm Premium üyeler için iOS 14’te resim içinde resim modu için resmi desteği duyurdu. İyi haber şu ki, YouTube özelliği hem Premium hem de Premium olmayan tüm kullanıcılar için yakında kullanıma sunacağını duyurdu.  Bu özellik ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılara sunulduysa da tüm dünyada hizmete girmesi çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor.

keeptruckin yatırım

KeepTruckin, 190 Milyon Dolarlık Yeni Finansman Sağladı

Filo yönetimi teknolojisinde lider olan KeepTruckin, Venture Partners, Index Ventures, Greenoaks, IVP, Scale Venture Partners ve BlackRock tarafından yönetilen fonlardan 190 milyon dolarlık yeni fon sağladığını duyurdu. Shoaib Makani tarafından kurulan şirket, yeni sermayesini GPS izleme, ELD uyumluluğu ve sevk ve iş akışı yazılımı gibi yapay zeka destekli ürünlere yatırmayı planlıyor.

paribu, stoken, kripto para

Kripto Para İşlem Platformu Paribu, Yeni Şirketi Stoken’i Duyurdu

Türkiye’nin en önemli kripto para işlem platformu Paribu, 50 milyon TL sermayeli olan yeni şirketi Stoken’ı duyurdu. Yeni şirket Stoken, blokzincir tabanlı yazılım çözümleri geliştirip bu alana yatırım yatırım yapacak.

getir avrupa faaliyetleri

Getir, İki Avrupa Başkentinde Daha Hizmet Vermeye Başladı

Getir, 16 Haziran’da Almanya’nın başkenti Berlin’de ve 21 Haziran’da Fransa’nın başkenti Paris’te faaliyete başladı.4 Avrupa başkentinde adından söz ettirmeye başlayan şirket yurt dışı faaliyetlerini Amerika’ya taşıyarak büyütmek istiyor. Şirketin başkentlerde faaliyete başlamasının önemli sebeplerinden biri, müşterilerin güvenini kazanmak.

aksa enerji

Aksa Enerji 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu Sundu

2015 yılından beri küreselleşme yolunda önemli adımlar atan Aksa Enerji, 2020 Sürdürülebilirlik Rapor’unu paylaştı. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin 10 ilkesi ile uyumlu hareket eden şirket sürdürülebilir kalkınmaya hizmet ettiklerini söylüyor.

honda giyilebilir teknoloji

Honda, Görme Engelliler için Navigasyonlu Ayakkabı Üretti

Japon otomobil üreticisi Honda, kendi desteğiyle kurulan Ashirase şirketiyle birlikte görme engelli bireylerin seyahatini kolaylaşırmak için ayakkabı içi navigasyon sistemi geliştirdi.Uygulama üzerinden tanımlanan yola göre cihaz, kullanıcıyı titreşimler yardımıyla yönlendirir. Kullanıcı düz hareket etmek zorunda kaldığında tabanın ön tarafında titreşimler, sağa veya sola dönüşe yaklaşıldığında ise kullanıcıyı uyarmak için sırasıyla sağ veya sol tarafta titreşimler üretilir. Yani Ashirase, rotayı anlaşılır hale getiren sezgisel rehberlik sunar.

finansal çözüm girişimi bakiyem

Bakiyem.com, İşlem Hacmini 3’e Katladı

Finansal çözümler sunan yerli girişim Bakiyem.com, ikinci yatırım turunu kapatırken işlem hacmini 3 kat duyurduğunu duyurdu. Sunduğu ödeme çözümleri ve finansal destek ile farklı sektörlerden 3 bin 500’ü aşan firma ile çalışan şirket pandemi dönemindeki e-ticaret akışını iyi değerlendirmiş gibi görünüyor. 

weride

Otonom Araç Girişimi WeRide 310 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Çin merkezli otonom araç girişimi WeRide, C Serisi turunda stratejik risk sermayesi fonu olan Alliance Ventures’tan 310 milyon dolarlık dev bir yatırım aldığını duyurdu. Yatırım sonrasında şirketin değerlemesi ise 3.3. milyar doları buldu. Dongfeng-Nissan ortak girişiminin WeRide yazılımı tarafından otomatikleştirilen elektrikli arabaları, Guangzhou’da 18 aydır robotaksi olarak hizmet sunuyor. Yeni yatırım, araçların geliştirilmesi için fazlasıyla önemli.

uber taksi kampanya

Uber ile Hastaneye Gidiş-Dönüşü Ücretsiz!

Sevilen ulaşım seçeneği Uber, yeni aşı kampanyasını duyurdu. Bir önceki aşı kampanyasında 40 liraya kadar iki defa ücretsiz yolculuk hakkı veren girişim, bu kez tamamen ücretsiz iki yolculuk sunuyor. Bu yolculuk haklarını kendiniz veya bir yakınınız için kullanabilirsiniz.

facebook, instagram, whatsapp

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın E-Ticaret Güncellemeleri Açıklandı

Mark Zuckerberg, üç ayrı yenilikten bahsederek e-ticaret sektörüyle alakalı hazırladıkları yeni özellikleri duyurdu. Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalarda WhatsApp ile Facebook Marketplace’e mağaza, Instagram’a ise görsel arama özelliği geleceği ortaya çıktı. Aynı zamanda mağazaların sunduğu reklamlar da etkileyici bir şekilde kullanılacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamalara bakıldığı zaman WhatsApp mağazalar özelliğinin yakın tarihte yayınlanacağı görülüyor.

hepsiburada nasdaq

Hepsiburada, ABD’de Halka Arz Ediliyor

Hepsiburada, halka arzını ABD’de gerçekleştirmek üzere. Geçtiğimiz mayıs ayında Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yurt dışı arzı için onay alan şirket Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu. Yakında ABD borsalarında işlem görecek. NASDAQ borsasına HEPS koduyla başvuru yapan şirketin hisse başına düşen tahmini fiyatların 11 ile 13 dolar arasında değişebileceği öngörülüyor.

pazarlamada yenilik

Pazarlama İnovasyonu Nedir?

‘İnovasyon’ son on yılda iş dünyasında moda haline geldi. Pazarlama inovasyonunun başarıdaki payı asla küçümsenemez. Şirketinizi sürekli olarak pazarla uyumlu hale getirerek trendleri ve konuları her zaman takip edebilirsiniz. Sürekli olarak pazara uyum sağlamak, dinamik ve akılda kalmaya yardımcı olur. Pazarlama inovasyonu hakkında bilmeniz gereken aşama amaçları yazımızda derledik. Okumak için hemen başlığa tıklayabilirsiniz. 

starbucks reyon

Starbucks, CarrefourSA Marketlerde Yerini Almaya Başladı

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, Sabancı Holding’in ortağı olduğu CarrefourSA ile gerçekleştirdiği iş birliği ile adından söz ettiriyor. 11 Haziran’dan beri CarrefourSA’nın  İstinye Hiper marketinde ve 23 Haziran itibariyle Anadoluhisarı Gurme şubesinde Starbucks bölümü yer alıyor. İki tarafın da kazandığı bu kârlı anlaşma ilerleyen zamanda daha fazla markete yayılacak gibi.

en değerli markalar, apple, microsoft, nvidia

Dünyanın En Değerli Markaları Açıklandı

Teknoloji, insan hayatının her noktasında olduğundan dolayı dünyanın en değerli markaları da artık teknoloji şirketlerinden meydana geliyor. Tüm markalar arasına dünyanın en değerli markaları olarak gösterilen isimler de bulunuyor. Kantar’ın yayınladığı BrandZ raporlarına göre dünyanın en değerli markası olarak tahmini değeri 684 milyar dolar olarak açıklanan Amazon oluyor. Apple ise Kantar raporlarında ikinci sırada bulunuyor.  Google, 457 milyar dolarlık tahmini değer ile üçüncü sırada yer alıyor. Microsoft ise 410 milyar dolar ile dördüncü sırada Google’ı takip ediyor. Markalar arasında yüksek basamaklar bulunuyor. Beşinci sırada ise 240 milyar dolar ile Tencent bulunuyor. 

packupp, carrefoursa

Yerli Girişim PackUpp ve CarrefourSA, Market Teslimatında İş Birliği Yaptı

Kurumsal firmalar ve e-ticaret sitelerine hizmet sunan PackUpp, CarrefourSA ile iş birliğini geliştirmeye devam ediyor. PackUpp, CarrefourSA Online Market üzerinden yapılan alışverişleri ve Alo Sipariş ile WhatsApp üzerinden alınan siparişlerin teslimatlarını profesyonel bir ekip ile geliştiriyor. CarrefourSA ek sipariş ve slotlu çalışma modellerindeki hızlı adaptasyon süreci sonrası bütün online süreci tek bir yazılım ve lojistik ekibi ile yönetebilir hale getiren ekip bu süreçte kuryeleri de GPS ile takip edebilecek sistemlerden destek aldı.

tiktok rakibi 1 milyar abone

TikTok’un Rakibi Kuaishou 1 Milyar Kullanıcı Barajını Aştı

Kuaishou’nun CEO’su, dünya çapında aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştıklarını duyurdu. Kuaishou 2011’den beri olarak dünya çapındaki internet kullanıcılarına hayat hikayelerini kaydetme ve paylaşma fırsatı veriyor. Yavaş yavaş büyüyerek sosyal medya platformları arasında kendini gösteren şirket, şu anda dünyanın her yerinden aylık bir milyar aktif kullanıcıya sahip. Bu sayının yaklaşık 150 milyonu Çin dışındaki üyeler. Durumun daha iyi anlaşılması için birkaç sayı daha verelim: TikTok’un 1,9 milyar , Facebook’un 2,85 milyar aktif abonesi mevcut. 

toshiba rekor oylama

Toshiba Yönetim Kurulu Başkanı Görevden Alındı

Japon sanayi devi Toshiba’nın yönetim kurulu başkanı Osamu Nagayama, yabancı yatırıcımların baskısıyla görevinden alındı.Nagayama ayrıca son dönemde Toshiba’nın yabancı hissedarlarının yönetim kurulu üzerindeki etkisini azaltmak için Japon Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler yürütmekle suçlanıyor. Henüz bu konuyla ilgili soruşturma başlamışken Nisan 2021’de şirketin CEO’su ve dört yönetim kurulu üyesi istifa etmişti. O zamanlar soruşturmaya dahil olmayan Nagayama için koltuğa veda etme vakti geldi.

oyster yatırım aldı

İnsan Kaynakları Platformu Oyster 50 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Uzaktan çalışan şirketlerin dünyanın her yerinden tam zamanlı çalışanları ekiplerine katmak istediklerinde başarılı İK deneyimi sağlayan Oyster yeni yatırımını duyurdu. 50 milyon dolarlık bir B serisi finansman turunu sonlandıran şirketin değerlemesi 475 milyon dolara ulaştı. Şirket, halihazırda 80 işletmeye çözüm sunuyor, yatırımla birlikte hedefi İK platformunu diğer şeylerin yanı sıra daha fazla ülkeye genişletmek. 

windows güncelleme

Windows 11 İşletim Sistemi Tanıtıldı

Microsoft’un ürün yöneticisi Panos Panay, canlı yayınlanan bir sanal etkinlikte Windows 11’i tanıttı.  Yeni yazılımın en çarpıcı özelliği, hiç şüphesiz, Android uygulamalarının masaüstüne taşınabilecek olması. Kişiselleştirilmiş widget’lar, yerleşik Microsoft Teams ve XBox Game Pass gibi yeniliklerin detaylarına haber başlığımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

meowtalk girişim

MeowTalk: Kedinize Ses Veren Uygulama ile Tanışın

Eski Amazon mühendisi tarafından geliştirilen MeowTalk sayesinde kedilerinizle yeni bir iletişim şekli geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bir kedi ile ev arkadaşlığı yapıyorsanız onun ne istediğini veya size ne söylediğini anlamayı bir kereden fazla dilemişsinizdir. Günümüz teknolojisi size bunun için yeni bir destek sunuyor. Android ve iOS telefonlarınızdan ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz bu uygulamanın detayları için başlığa tıklayabilirsiniz.

instagram kısıtlama, instagram, instagram restrict

Instagram Kısıtlama Nedir?

Popüler sosyal medya platformları arasındaki Instagram, popülerliğini kullanıcılara sunduğu yeni özellikleriyle korumaya devam ediyor. Kişilerin güvenliği, konforu ve özel bilgilerinin gizliliği konusunda hassas olan Instagram’da sizleri rahatsız eden hesapları engelleyebiliyorsunuz. Bu yazımızda Instagram Kısıtlama özelliğine yakından bakıyoruz.

tiktok kurucusu

Haftanın Girişimcisi: TikTok’un Kurucusu Zhang Yiming

Bugün neredeyse tüm sosyal medya platformlarının klonladığı TikTok video formatının da aslında kendisinden önce kurulan bir Çin girişiminden kopyalandığını biliyor muydunuz? Dünyanın dört bir yanındaki gençleri tek bir uygulamada ve eşit başarıyla birleştiren TikTok’un kurucusu Zhang Yiming’in başarı öyküsüne yakından bakıyoruz.

pazarlama miyoğluğu

Pazarlama Miyopluğu Nedir?

1960 yılında pazarlama dehası Theodore Levitt tarafından Harvard Business Review’da bir makalede bahsedilen pazarlama miyopluğu, bazı şirketlerin temel işleriyle alakalı görme özrüne sahip olmaları şeklinde makale içerisinde tanımlanıyor. Detaylar için haber başlığımıza tıklayabilirsiniz. 

YORUMLAR