Haftanın Gündemi: 22-27 Mart

22-27 Mart haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

google live caption twitter instagram tesla
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 22-27 Mart tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Google’ın Live Caption Adlı Yeni Özelliği, Sesli İçerikleri Yazıya Döküyor

Şimdilik sadece İngilizce

Google, Pixel’de kullanıma sunduğu otomatik alt yazı özelliği Live Caption’ı Chrome özellikleri arasına ekledi. Chrome’un erişilebilirlik ayarlarına gidip “Canlı Altyazı” özelliğini aktive ederseniz siz de tarayıcınızda çalan herhangi bir sesi gerçek zamanlı olarak metne dönüştürebilirsiniz. Artık, mobil ve masaüstü tarayıcılarda sesli bir şeyin altyazı seçeneği bulunmadığında dahi etkinleştirilebilir. İşitme engelliler ve yeni bir dil öğrenenler için çok kullanışlı olan bu özellik şüphesiz ders ve toplantı notlarını da metne dönüştürmek için işlevsel olacaktır. Şimdilik sadece İngilizceyi desteklese de kısa süre içinde dil seçeneklerinin genişletileceği söyleniyor.

Twitter, Türkiye’ye Temsilci Atayacak

Pinterest temsilci atamadı

Türkiye’nin 2020 Ekim ayında yürürlüğe koyduğu sosyal medya düzenlemelerine göre günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağların ülkemize temsilci ataması şart koşulmuştu. Temsilci atamayan şirketlere 5 aşamalı yaptırım uygulanacaktı. Para cezalarının ardından art arda temsilcilikler açılmaya başlamıştı. Twitter da temsil atayacağını açıklayan son şirket oldu. Onun ardından yalnızca Pinterest herhangi bir duyuru yapmadı.  Pinterest’in temsilci açmaması halinde Türkiye’deki bant genişliği hükümet tarafından daraltılacak.

Microsoft, Discord’u Satın Almak için Görüşmelere Başladı

Microsoft, 10 milyar doları gözden çıkaracak

Bloomberg’in duyurduğuna göre ABD’li ünlü teknoloji şirketi Microsoft, Discordu’u 10 milyar dolara satın almak için görüşmelere başladı. Discord, 2015’te başladı ve başlangıçta öncelikle bilgisayar oyuncularına yönelik sesli, görüntülü ve yazılı iletişim sağlayan çevrim içi bir  hizmettir. San Francisco merkezli Discord’un kendi bilgilerine göre ayda 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı var.

2020 yılında gelirlerini ikiye katlayan popüler platform Microsoft ile anlaşamaması halinde halka arza hazırlanıyor.

Çocuklar için Yeni Bir Instagram Sürümü Geliyor

Facebook kullanıcı pazarı

Facebook, popüler sosyal medya platformlarından Instagram’ın yeni bir sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.  Bu yeni sürüm, 13 yaşın altındaki çocuklar için özel olarak geliştirilecek. Kullanım şartlarına göre Instagram, 13 yaşın altındakilerin hesap oluşturmasına izin vermiyor. Diğer yandan kendini büyük göstererek kayıt yaptıran çocukların bu davranışının önüne de geçemiyor. Yeni uygulama ile birlikte ebeveynlerinin kontrolünde daha kısıtlı bir versiyonu kullanabilecekler.

İtalyan Devi Gucci, “Sanal Ayakkabı” Tasarladı

dijital moda pazarı

İtalyan moda devi Gucci, yeni spor ayakkabı tasarımını dijital ortamlar için tasarladı ve iş ortağı Wanne Kicks’te 8.99 euro fiyat etiketiyle satın alınabiliyor. Kendi renk seçenekleriyle son şekline karar verebileceğiniz bu ayakkabıları telefon ekranınızı ayaklarınıza tutarak gerçekmiş hissi yaşayabilirsiniz. Gucci Virtual 25 olarak adlandırılan yeni nesil spor ayakkabı artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı platformlarda ve oyunlarda kullanılabiliyor.

İtalya’daki Amazon İşçileri Grevde

sürdürülemez teslimat ritimleri

Dünyanın en zengin girişimcisinin e-ticaret devi haline getirdiği Amazon, 2019’dan bu yana İtalya’ya önemli yatırımlar yapmaktaydı. Hafta başında Amazon İtalya çalışanları 24 saatlik iş bırakma eylemi yaptı. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi için harekete geçen işçiler halkı da alışveriş yapmayarak kendilerine destek vermeye çağırdı. Amazon İtalya Müdürü Mariangela Marseglia ise çok kısa bir süre içerisinde müşterilerine grevle alakalı bilgilendirme mektubu gönderdi. Kendi haklılık sebeplerini sıralayan yönetici, personellerin çalışma şartları bakımından sektörde en avantajlı konumda olduklarını söyledi. Ne var ki ABD merkezli Amazon, çalışanlar üzerinde kurduğu baskıyla sık sık haber olmaktadır.

Donald Trump Kendi Sosyal Ağını Kuruyor

Yasaklandığında 88 milyon abone

ABD eski Başkanı Donald Trump, 6 Ocak 2020’de kongre binası etrafında gerçekleşen olaylarda insanları kışkırtan paylaşımlar yapmıştı. Twitter ve Facebook da bu sebeple onun hesaplarını askıya almıştı. Gösterişi ve göz önünde olmayı seven eski başkan, şimdi hesabının askıya alınamayacağı tek sosyal platformu kendisi kurmak için girişimlere başlamış durumda. Trump’ın sosyal medya ısrarı bu kaynağı 2024 seçimleri için kullanacağı şeklinde yorumlanıyor.

Time Dergisi, 3 Özel Kapağıyla NFT Olarak Açık Artırmaya Çıkıyor

Dijital kişisel imza

Dünyaca ünlü Time dergisini kapağına çıkan ünlü isimlerden dahi tanıyor olabilirsiniz. Bu kez basın yayın sektöründe attığı öncül adımla girişim gündemimizde yerini aldı. Time, yayın hayatındaki üç önemli kapağı NFT haline getirdi. Bu dergi kapaklarından ilki 8 Nisan 1966 yılına ait ve üzerinde “Is God Dead” yazıyor. “Is Truth Dead?” başlıklı kapak ise 3 Nisan 2017 tarihinde ABD Başkanı Trump’ın görevdeki ilk yılını kutlarken yayınlanmıştı. Son kapak ise NFT teknoloji ile alakalı ve standart para sisteminin ölüp ölmediğini sorguluyor: “Is Fiat Dead?”. Blockchain ile birlikte gelişen NFT gibi teknolojiler standart paralar için düşman olarak görülmekte.

Dijital Para Yasası Geliyor

Ekonomi Reformları Eylem Planı takvimi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı Ekonomi Reformları Eylem Planı takvimine göre Merkez Bankası, dijital para üzerine çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlayacak. Merkez Bankası, dijital para çalışmaları başlatacaklarını geride bıraktığımız yıl duyurmuş, proje için uzmanları işe almıştı. Sırada ülkedeki dijital paraların ekonomik, teknolojik ve de hukuki zeminini oluşturmak var.

Instagram, Hikayelerinizi Taslak Olarak Kaydetmenize İzin Verecek

işletme hesaplarında gönderilen planlanması

Instagram, Reels ve gönderilerden sonra şimdi de Hikaye özelliği için taslak sekmesi açıyor. Güncelleme, hikayenizi daha sonra düzenlemek veya zamanlamak için çok  işe yarayacak gibi görünüyor. Ünlü uygulama, Hikayeler özelinde bir yenilik daha geliştirdi. Bu yenilikse hikayelere çıkartmalarla tepki vermek için geliştirildi.

Musk Açıkladı: Tesla Arabalar Artık Bitcoin ile Satın Alınabilir

sadece ABD'de

Elon Musk, Bitcoin ile Tesla satın alınabileceğini duyurdu. Şimdilik ABD’de geçerli olan bu ödeme yönteminin yıl sonuna kadar ABD dışında da aktif hale getirilmesi hedefleniyor. Rezervasyon ücreti dahil tüm harcamaların Bitcoin ile yapılabileceği açıklandı. Şirket, Bitcoin  ile satış fiyatları kripto para biriminin değerine göre değişiklik göstereceğini söyledi. Kripto para birimiyle ödeme seçenekleri arasına Bitcoin dışında ekleme yapılıp  yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

Twitter, Emoji Tepkilerini Test Ediyor

Twitter, sosyal medya platformunda çarpıcı bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Bilinen tarzında beğeni anlamında “favori” ve “retweet” yöntemlerini kullanılıyordu. Şu an test edilen güncelleme ise yeni emoji eklentilerini barındırıyor.  Henüz test aşamasındaki emoji eklentilerine kimi kullanıcılar son derece olumsuz yaklaşmakta. Sosyal medya uygulamaları halihazırda birbirinin kopyası gibi görünüyor. Anlaşılan Twitter’ın kullanıcı tabanı onun özgün etkileşim modelinde ısrarcı olmasını istiyor.

İnsansı Robot Sophia’nın Otoportresi 688 Bin Dolara Satıldı

sophia 5 yaşında

Dünyanın en ünlü robotu Sophia bu yıl 5 yaşına girdi. 2020’de çizim yapmayı öğrenen yetenekli robot, kendi portresini çizdiği eseriyle NFT dünyasına adım attı. Eserin yapımında İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto ile iş birliği yapıldı. Önce Bonavceto, Sophia’nın parlak renkli bir portresini resmetti. Daha sonra Sophia da bu görseli kendine göre yorumladı ve otoportresini oluşturdu. Elle boyadığı resmi, açık artırmada 688 bin dolara satıldı.

Haftanın Girişimcisi: Telegram’ın Kurucusu Pavel Durov

üniversite forum kurdu

Bu haftanın girişimcisi, ilginç karakteri ve karıştığı skandallarla adından söz ettiren Pavel Durov. VKontakte ve Telegram’ın kurucu Rus girişimcinin çocukluğundan itibaren yüksek zekasıyla doğru orantılı biçimde gelişen ilginç yönleri yaşını aldıkça durulmak yerine daha da sivrildi. Her anlamda özgür olmak gerektiğine inanan Durov’un ilk girişimlerine ve Rusya’dan ayrılma sürecine gelin birlikte bakalım.

Dropshipping Nedir- Nasıl Yapılır?

Türkçede stoksuz satış

Bu yazımızda yükselen e-ticaret modeli dropshipping hakkında merak edilenleri  detaylandırmaya çalıştık. Dropshipping nedir?

Nasıl yapılır?

Vergi vermek gerekir mi?

Reklamın rolü nedir?

Sorularına cevaplar verdiğimiz metnimize bakmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR