Haftanın Gündemi: 26 Nisan – 2 Mayıs

26 Nisan - 2 Mayıs haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girisimci haberleri apple drone
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 26 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

NASA, Mars’ta Oksijen Üretti

perseverance moxie cihazı

NASA’nın yeni yılın hemen başında Mars’a gönderdiği keşif aracı Perseverance’dan haberler gelmeye devam ediyor. Her yeni bilgi heyecanla karşılansa da bu kez geleceğe dair çok önemli bir adım atıldı. Perseverance’ın üzerinde bulunan MOXIE isimli altın kutu şeklindeki cihaz Mars karbondioksitinden oksijen üretti. Yaklaşık bir saatte 5,4 gram oksijen üretildi. Bu miktardaki oksijen, bir astronotu yaklaşık olarak 10 dakika kadar sağlıklı tutmak anlamına geliyor. Eğer daha büyük ve gelişmiş teknolojiyle donatılan bir cihaz gönderilirse bu yakın gelecekte hayal edilen uzay seyahatleri için de büyük kolaylık sağlayacaktır. Mars’a dair haberlerle burada olmaya devam edeceğiz. 

Elon Musk 2021’de Hayır Kurumlarına 150 Milyon Dolar Harcadı

girişimci milyonluk bağış

Dünyanın en zengin insanları listesinin başlarında olan ve sık sık adı birincilikle anılan Elon Musk, geride kaldığı bir yönünü telafi etmek istiyor gibi. Ünlü girişimci, 2021’in yalnızca ilk üç ayında, 150 milyon dolarlık bağışın taahhüdünü verdi. Karbon yakalama yarışmasından Teksas’taki bir okula yapılacak yardıma kadar uzanan liste en hayırsever iş insanları listesine girmesini sağlamaya şimdilik yetmiyor. Bu şekilde devam ederse -kendine bir ekip kurduğu söyleniyor- pek yakında Twitter biyografisine yaratıcı bir unvan daha ekleyebilir. 

2021’in En Çok İndirilen Uygulamaları

sosyal medya girisimcilik

Yılın ilk çeyreğinde en çok indirilen uygulamalar listesini sunduğumuz haberimize göre ilk sırada çılgınca akımlarıyla TikTok geliyor. İlk 5’te Facebook ve alt birimleri Instagram ile WhatsApp’ın yanı sıra Pavel Durov’un Telegram’ı da yer alıyor. Peki en çok indirilen Türk girişimlerinin uygulamarı ne durumda? İlk sırada, en son Alibaba’dan aldığı yeni yatırımla gündeme gelen Trendyol yer alıyor. Onu yine girişim gündeminin dinamik markalarından “Getir” izliyor. Devamında ise Yemeksepet, BTC Turk ve  Exxen yerlerini almış. 

Türkiye’nin İlk Teknoloji Mağazası Bimeks İflas Etti

bimeks, teknoloji

Türkiye’de 50’den fazla ilde ortalama 200’ü aşkın mağazasıyla hizmet sunan Bimeks, aynı zamanda ilk teknoloji mağazamız olması dolayısıyla da herkesçe bilinirdi. Ne var ki ekonominin gidişatı onu da vurdu ve şirket, iflasını duyurdu. Böylelikle 1989 yılında İstanbul’da ufak bir mağazayla faaliyetlerine başlayan, ülkenin ileri gelen teknoloji mağazaları arasındaki şirketin 32 yıllık macerası sona erdi.

iOS 14.5’ta Bulabileceğiniz Tüm Yeni Emojiler

emoji, ios 14.5, apple, ios, iphone, imac, ipad

Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemlerine ait yeni ara sürümü yakında yayında olacak. iOS 14.5 ve iPadOS 14.5 güncellemeleri yeni emojileri, sistemine ekliyor. Yeni emojilerde yüz ifadelerinin yanı sıra kalpler ve diğer sevgi göstergeleri de kendine yer buluyor. 

Bir Arjantin Vatandaşı, Ülkenin Google Alan Adını 5 Dolara Satın Aldı

arjantin domain

Nicolas Kuroña isimli web tasarımcısı, tamamen şans eseri zincirleme olayların sonucunda ülkesinin Google alan adını satın aldı. Hem de sadece 5 dolara.  Sitenin bir noktada satın almayı engelleyeceğini düşünen Kuroña, “Satın almama izin vereceğini asla hayal etmemiştim.” derken Google Arjantin, kontrolünün çok kısa bir şekilde ele alındığı açıklamasını yaptı.

Twitter, Hindistan Hükümetinin Talebi Üzerine Salgınla İlgili Mesajları Sansürlüyor

twitter hindistan tweet engel

Twitter, Hindistan hükümetinin resmi talebi üzerine ülkenin covid-19 salgınını yönetememesini eleştiren bazı kullanıcıları sansürledi. Sadece Hindistan tarayıcılarında gizlenen tweetler yurt dışındaki kullanıcılara açık bırakıldı. Toplamda 50’den fazla tweet engellenmiş oldu. Hindistan, şubat ayında da yaklaşık 500 twitter hesabını bloke ettirmişti. 

Kartlı Ödemeler Mart Ayında 127 Milyar TL’ye Ulaştı

kart kullanımı 2 kat arttı

Evlere ne kadar kapanırsak çevrim içi ödeme sistemlerine o kadar açılıyoruz. Geçirdiğimiz şu son bir yılı kenara bırakalım yalnızca 3 ayın verilene baktığımızda 127 milyar lira kartlı ödeme gerçekleştirdiğimizi görüyoruz.  İnternet üzerinden yapılan kartlı harcamalar geçen yıla nispeten 2 kat artarak 33 milyar TL’ye ulaştı. Bu oran her 4 TL’lik kartlı ödemenin 1 TL’sinin internetten gerçekleştirildiği anlamına geliyor. BKM verilerine göre hazırladığımız haberimize bakmak için başlığa tıklayabilirsiniz. 

WhatsApp, 24 Saatte Kaybolan Mesaj Özelliğini Test Ediyor

whatsapp, kaybolan mesaj, mesajlaşma uygulamaları, facebook

WABetaInfo’ya göre WhatsApp, 24 saatte kaybolan mesaj özelliği üzerine çalışıyor. Eğer, kullanıma geçerse ufak bir ayardan sonra mesajların sadece bir günde yok olmasını tercih edebileceksiniz. Elde edilen verilere göre kaybolan mesajlar özelliğinin 7 günlük süreyi 24 saate düşürmek yerine yeni bir seçenek olarak uygulamaya dahil edileceği de konuşuluyor.

Apple, ABD’de 20.000 Yeni İstihdam Yaratacağı 430 Milyar Dolarlık Yatırımı Duyurdu

apple, yatırım, biden

Apple’ın gelecek 5 yıllık süreç içerisinde ABD’de 430 milyar dolara yakın yatırım yapacağı ve 20 bin yeni istihdam yaratacağı ortaya çıktı. Apple’ın Amerikalı tedarikçilere, veri merkezi yatırımcılarına, sermaye harcamaları ve diğer yerel harcamalara ayırdığı 430 milyar doları aşkın yatırımı ise binlerce istihdam yaratacak ve çeşitli sektörleri destekleyecek.

Google, Soru ve Cevap Özelliğini Kaldırıyor

google soru cevap

Google, kullanıcıların pek ilgi göstermediği Soru ve Cevap özelliğini rafa kaldırdığını duyurdu. Destek sayfasından yapılan açıklamada özelliğe içerik giren kişilerin bilgilerini 30 Haaziran’a kadar indirmeleri için süre verildi. Soruların ve cevapların bir kopyasını indirmek için Google Paket Servisi‘ni ziyaret edip “arama katkıları”nı seçmeniz gerek.

 

Çevrim içi Kişisel Gelişim Platformu: İyinsan

Sağlık zindelik ve fitness

2020 yılında Naz Alatlı tarafından kurulan çevrim içi kişisel gelişim eğitimleri sunan platform İyinsan, bireysel ve grup eğitimleri ile kendine dönmek isteyen insanlara bir yol gösterici olmayı amaçlıyor. Platform, yoga, nefes, meditasyon, fitness, pilates, psikoloji,  beslenme ve astroloji seansları öne çıksa da kültür-sanat dersleri de vererek kendi ifadeleriyle, “ruh, beden ve zihin üçlemesine değen” her türlü hizmeti sunuyor.

Telegram’ın Son Güncellemesindeki En İyi Özellikler

iki web sürüm android animasyon

Telegram; yeni bir ödeme sistemi, planlanmış sesli sohbetler ve iki yeni web sürümü dahil olmak üzere birkaç yeni değişiklik içeren en son güncellemesini yayınlıyor. Son yenilikler: Yeni Telegram web, ödemeler 2.0, planlanmış sesli sohbetler, sesli sohbetlerde küçük profiller, Android için doğrudan indirme, yakınlaştırmak için sıkıştırma, geliştirilmiş video oynatıcı ve yeni Android animasyonları şeklinde sıralanabilir. 

Binance, Türk Lirası Çekimini Sınırladı

binance, bitcoin, kripto para

Binance, yeni kripto para düzenlemesi sonrasında Türk Lirası çekimlerine sınırlama getireceğini ve 29 Nisan’dan sonra bazı kısıtlamaların geleceğini duyurdu. Paranızı Binance’in Türkiye sitesinde yer alan cüzdana aktararak banka üzerinden çekebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’deki kripto para borsalarında oluşturulmuş cüzdanlarınıza da kripto para cinsinden aktarım yapabilmeniz mümkün.

Dyson, Teknoloji Girişimlerine Yatırım Yapmak için 2.75 Milyar Sterlin Büyüklüğünde Fon Ayırdı

dyson, yatırım, girişim

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Dyson, yatırım planlarından bahsetti. Yeni girişimlere el vermek için fon ayıran şirket bu yatırım ile gelişmiş robotik ve yapay zeka ile ilişkin araştırmaların derinle şeceği ve yeni uzmanlık alanlarının yaratılacağı işaret edildi. Şirketin Birleşik Krallık’ta Malmesbury ve Hullavington İnovasyon Kampüsleri’nde enerji depolama, makine öğrenimi, algılama teknolojisi ve malzeme bilimi gibi alanlarda matematiksel ve mühendislik atılımları olacağı söyleniyor. Yatırımlar çerçevesinde 200 yeni bilim ve araştırma görevi olacağının altı çiziliyor. İlk dört yıllık eğitimlerini tamamlayan Dyson Enstitüsü mezunları, Eylül ayında Dyson’a katılabilecek.

Drone Benzeri Uçan Kaykay Hoverboard Viral Oldu

Hunter kowald teknolojik icat

Amerikalı teknoloji mucidi Hunter Kowald, Geleceğe Dönüş filminden fırlamış gibi görünen uçan kaykay projesini tamamladı.  Los Angeles’ın işlek caddelerinin üzerinde -havada- kaykay turu yapan Kowald’ın bu görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Ürünün ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmese de bu araçların yakın geleceğin alternatif araçlarından birisi olması heyecan verici. 

Drone Taksi, Çin’de Test Edildi

sürücüsüz uçan taksi

Hava taşımacılığına ilgi bu hafta iki haberle kendini gösterdi. Çin’in Dijital Zirvesi’nde otonom hava taşıtları üreten Ehang şirketinin ürettiği drone taksiler tanıtıldı. Daha önce de haberlere konu olan bu girişim son fuarda  iki yolcuyla test edildi. eHang 216 isimli uçan taksi şu anki şartlarda güvenli ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor. Sürücüsüz drone taksilere, varış noktası talimatı verildikten sonra sadece tek düğmeye basmak yeterli. Araç, yer kontrol merkezi ile iletişimde 4G ve 5G teknolojileri kullanılıyor. 

Tesla’nın Ardından Video Oyun Şirketi Nexon da Bitcoin’e 100 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

bitcoin yatırımı

Japon video oyun şirketi Nexon da Bitcoin yatırımcıları arasına girdi. Aslında farklı kripto para borsalarına çok önceleri de destek veren şirket Bitcoin’e onlara nazaran geç adım attı. 28 Nisan’da yapılan yatırım duyurusuna göre Nexon toplamda 1.717 Bitcoin satın aldı. Şirket, Bitcoin yatırımının eldeki toplam nakit ve nakit benzerlerinin % 2’sinden azını temsil ettiğini belirtti.  

Instagram, İçerik Üreticileri için Yeni Para Kazanma Araçları Oluşturmak İstiyor

sosyal medya, instagram, facebook

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, hafta içi katıldığı bir canlı yayında alt birimlerinden Instagram hakkında da açıklamalarda bulundu. Ünlü girişimci, içerik üreticilerinin daha fazla alanda para kazanmasını sağlamak için yeni araçlar üreteceklerini söyledi. Böylece insanların renkli anılarını paylaştığı platform, ek gelir kaynağı olabilecek şekilde ekonomik yanını geliştirecek. 

Tesla’nın Cybertruck’ının Daha Önce Hiç Görülmemiş Görüntüleri Sızdırıldı

cybertruck, tesla

Tesla’nın kullanıcı arayüzü tasarım başkanı olan Pawel Pietryka’nın şirketten ayrılmasından sonra Cybertruck’ın arayüzüyle ilgili bilgiler sızdırıldı. Pietryka tarafından paylaşın yeni görüntülerin birçoğu Tesla araçlarıyla ilgili ipuçları veriyordu. Ortaya çıkan yeni bir video görüntüsünden sonra bugüne kadar hiç görülmeyen ara yüz özellikleri ortaya çıktı.

Tekerlekli Sandalye Kullananlar için Tek Kişilik Elektrikli Araba: Kenguru

tek kişilik güvenli araba

Henüz Elon Musk’ın kalıcı bedensel hasarları önemsiz hale getirecek çip projesi ve transhümanizm çalışmaları pratikte uygulanmıyor olabilir. Bunun yerine tercih edilebilecek bir arabanın haberini yaptık. Kenguru isimli bu İngiliz otomobili tek kişilik ve tekerlekli sandalye kullanan insanları gerçek anlamda birer sürücü yapıyor. Elektrikli araç hem çevre dostu hem de dezavantajlı bir gruba bağımsızlık sağlıyor. 

Facebook, Yerel ve Bağımsız Gazetecilere 5 Milyon Dolar Ödeyecek

facebook gazetecilik

Facebook’un arası bir süredir gazetelerle limonî. Ünlü şirket, bu kez kendi içerik üreticileri için habercilik sektöründe de bir alan yaratacak. Şirket, 29 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada bağımsız gazetecilerin kendi okuyucu kitlelerini yaratmasına ve site üzerinden gelir elde etmesine katkı sağlamak istediğini duyurdu. yeni yayın platformuna eklemlenecek yerel gazetecilere haberlerden daha uzun süre ücret alabilmeleri için 5 milyon dolar hibe edecek. Birçok kolaylık da sağlanacak olan bu yatırım için başvurular alınmaya başlandı. Şimdilik sadece ABD’de. 

Yolcu360, 6 Milyon Dolar Yatırım Aldı

yolcu360 araba kiralama yatırım

Yolcu360, 2015’te başladığı girişim macerasına her yıl kendine katarak devam etti. Son yatırım turunda ise 6 milyar dolarla geri dönüldü. Eksim Holding’den gelen yatırım, 30 milyon dolar değerleme ile birlikte gerçekleşti.Böylece %20’lik hissesini Eksim’e satmış oldu.

 

Sosyal Medya için Farklı Gönderi Oluşturma Programları 2021

şablon programları canva fotor

Instagram ve Facebook günümüzün vazgeçilmez sosyal platformları, diyebiliriz. Gerek blogerlık gerekse e-ticaret gibi girişim hamlelerinde özenli bir sayfa görünümü çok önemlidir. Yazımızda binlerce hazır ve ücretsiz şablonları kullanabileceğiniz 9 siteyi derledik. Canva ve Fotor’dan Pablo’ya kadar uzanan listemize bakmanızı öneririz. Güzel anılarınızı fotoğraf olarak bastıracağınızda dahi kullanabileceğiniz harika şablonlar bulabilirsiniz. 

Yenilenmiş Elektronik Ürün Pazar Yeri EasyCep, 9 Milyon TL Tohum Yatırım Topladı

easycep, yatırım, girişim

Yenilenmiş elektronik ürünler adına yerli pazar yeri olarak hizmet sunan EasyCep, ulusal ve uluslararası yatırımcılardan tam 9 milyon liralık yatırım aldı. Haber konusu olan bu ilk yatırım, ulusal ve uluslararası melek yatırımcılardan ve şirketlerden 9 milyon liralık iyi bir tohum yatırımı aldı. Yenilenmiş elektronik ürün satışları konusunda Türkiye’nin en büyük ve köklü Pazar yeri olmayı hedeflediklerini söyleyen Özdemir, 2022 yılından sonra yurt dışına açıklamayı planladıklarını da söyledi.

Teknoloji Liderleri Apple, Facebook, Google ve Microsoft’un Devasa Kârları

apple, microsoft, facebook, twitter

Teknoloji devi firmaların ilk çeyreklik kısımda gelirlerini ve net karlarını yükselttiği haberleri gelmeye başlıyor. İlk çeyrek rakamları oldukça şaşırtıcı. Amerikan teknoloji devi Apple ve Facebook da gelirini artıran isimler arasında yer alıyor. Apple’dan gelen açıklamalara göre ocak-mart döneminde geçen yıla kıyasla %54’lük bir artış elde edildi. Apple, net karını aynı dönemde yıllık %110.1 artırarak 23.6 milyar dolara çıktı.  Facebook ise ilk çeyrekte geçen yıla göre %48 artış ile 26.2 milyar dolara yükselmeyi başardı. Facebook’un 2020 yılının ilk çeyreğinde 1.71 dolar olan hisse başı karı da 3.30 dolara çıktı.

Stratejik Pazarlama Nedir?

stratejik pazarlama, pazarlama, dijital pazarlama, reklamcılık

Pazarlama Nedir?”,  “Pazarlamanın 4P’si” ile başlayıp son olarak “Gerilla Pazarlama” ile devam eden serimize “Stratejik Pazarlama”  ile devam ediyoruz. Girişimcilik dünyasına adım atan veya bu alanda halihazırda çalışanların bu pratik bilgilere bakmasını tavsiye ederiz. 

Haftanın Girişimcisi: Canva’nın Kurucusu Melanie Perkins

Bu hafta genç bir girişimcinin hayatından ve kariyer basamaklarını nasıl inat ve pekiştirici bir hırsla tırmandığından bahsettik. Melanie Perkins, ne Amerikalı ne de varlıklı bir aileden gelen birisi. Sadece çocukluğundan beri hayalleri var ve 19 yaşından beri bunun için görünür adımlar attı. Şu anda, sosyal medya ile birazcık olsun ilgilenen herkesin bildiği Canva’nın sahibi. İlham verici hikayesini okumanızı tavsiye ederim. 

Facebook Organik Erişimini Artırma Yolları 

facebook, organik erişim, facebook reklam

Facebook’ta özenli ve düzenli paylaşım yapmanıza rağmen etkileşim oranınız az mı kalıyor? Bu alandaki başarınızı artıracak adımlardan bahsettiğimiz yazımıza bakmanızı öneririz. Andığımız pratik çözümlerin etkisini göreceğinizden ayrıca eminiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir