Haftanın Gündemi: 26 Temmuz – 1 Ağustos

26 Temmuz - 1 Ağustos haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

teknoloji gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 26 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

google, google ads

Kademeli Normalleşme, Google Arama Trendlerini Değiştirdi

Pandemi dönemi bitmemiş olsa bile Googlle arama trendlerine bakıldığı zaman sosyalleşmenin yeniden gündeme geldiği açıkça görülüyor. İnsanlar genel olarak konserler, tiyatrolar ve sinemalar ile alakalı olan aramalar yapıyor.

clubhouse siber saldırı

Clubhouse’da Veri Sızıntısı İddiası: 3,8 Milyar Kişinin Telefon Numarası Satışa Çıkarıldı

Sene başında çok ses getiren uygulama Clubhouse, tatsız bir skandalla adından söz ettirdi. İddia, yalnızca Clubhouse kullanıcılarıyla da sınırlı değil. Onların kişisel rehberleri de sızıntıya dahil. Bu nedenle, Clubhouse’u hiç duymamış olsanız dahi numaranız suçlulara ve dolandırıcılara açılmış olabilir.

Jeff Bezos ile Birlikte Uzaya Giden Oliver Daemen, Amazon’dan Hiçbir Şey Satın Almadığını Söyledi

Uzay yolculuğunda Jeff Bezos’a eşlik eden Oliver Daemen, dünyanın en zengin insanını şaşırtmayı başardı. Daemen, Jeff Bezos ile olan bir anısını da anlattı: “Jeff’e Amazon’dan hiçbir şey almadığımı söyledim. E-ticaret devinin kurucusu ‘Vay canına, bunu duymayalı uzun zaman oldu.’ şeklinde yanıtladı.” 

youtube indirme sayısı

YouTube Uygulamasının İndirme Sayısı 10 Milyarı Aştı!

Google’ın Android indirmeleri 10 milyarı aştı. Bu haliyle dahi dünyanın en çok indirilen uygulaması değil. İlk sıra, tüm Android telefonlarda otomatik olarak yüklü bulunan Google Play Store’dan başkası değil.

deprem uyarı uygulaması

Google’ın Deprem Uyarı Sistemi Filipinler’de Sorunsuz Çalıştı

Android’in deprem uyarı sistemi, Filipinler depreminde etkili oldu. Reuters, sallanmanın “neredeyse bir dakika sürdüğünü” belirtirken Android kullanıcılarının cihazları tarafından uyarıldığının da altını çizdi. 

bitcoin, twitter

CEO Jack Dorsey: Bitcoin, Twitter Geleceğinin Büyük Bir Parçası Olacak

Dorsey, dünyanın en büyük kripto para biriminin Twitter ürünlerine ne şekilde entegre edilebileceği konusunda derinlemesine bir konuşma gerçekleştirdi. Jack Dorsey, özel toplantıda Bitcoin’in internetin yerel para birimi olmak için en iyi aday olduğunu söyledi.

rivian

Elektrikli Araç Girişimi Rivian, 2.5 Milyar Dolarlık Yatırım Aldı

ABD elektrikli araç girişimi olan Rivian, 2,5 milyar dolarlık yatırım turundan olumlu bir şekilde dönüş alarak yeni bir fabrika açmayı planladığını belirtti.

ses temelli uygulama

Clubhouse, Davetiye Şartını Kaldırdı

Clubhouse’un davetiyeyle kullanıma sunulduğu birkaç başarılı ayın ardından, herkesin kullanımına açılması vakti geldi. Ses temelli uygulama, her zamanki popülaritesini korumaya devam edeceğini vaat ediyor. 

bisiklet girişimi

Yatağa, Çadıra ve Koltuğa Dönüşebilen Bisiklet: Cercle

Gezginler bu bisikleti çok sevecek. Fonksiyonel bisiklet Cercle; yatağa, çadıra ve bir koltuğa dönüşebiliyor.

ermitaj binance nft projesi

Binance; da Vinci, Monet, van Gogh ve Giorgione’nin Başyapıtlarını NFT’ye Dönüştürüyor

Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Claude Monet ve Giorgione’nin başyapıtları, önümüzdeki ay Binance’in NFT pazarında açık artırma için tokenleştirilecek.  Ünlü kripto para borsası, ünlü sanatçıların eserlerini temsil eden tokenize koleksiyonlar çıkarmak için St. Petersburg merkezli Ermitaj Müzesi ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

bezos desteği

Bezos Destekli Bitki Bazlı Gıda Şirketi NotCo, 1.5 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı

NotCo, D serisi yatırım turu kapsamında 235 milyon dolarlık yatırıma ulaştı. Yatırım ile beraber girişim değerlemesi 1,5 milyar dolar seviyelerini gördü.

tesla elektrikli araba

Tesla’dan 2 Çeyrekte Rekor Kar: 1.1 Milyar Dolar

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla 200 binin üzerinde araç satarak geçen yıla göre %98 artış ile 1,1 milyar dolar net karını duyurdu.Tesla’nın net karı geçen yılın ikinci çeyreğinde 104 milyon dolardı. Böylelikle şirketin karı ilk kez bir çeyrekte 1 milyar doları aşmış oldu.

vegan bot

Kahve Atıklarından Yapılan Vegan Bot: XpreSole Panto

Sürdürülebilir ayakkabı markası Ccilu, dünyanın kahve telvesinden yapılan ilk botunu piyasaya sürdü. XpreSole Panto, hafif, dayanıklı, modaya uygun ve çevre dostu özelliklerin mükemmel birleşimi.

elektrikli scooter

BMW, Elektrikli Scooter ve Kargo Aracını Tanıttı

BMW, şehirlerin alternatif ulaşım araçlarına uyum sağlayıp kendi ürünlerini tanıtıyor. Katlanabilir elektrikli scooter’ları ile tanışın. Marka, yeni araçlarıyla sıfır emisyon üretmek; ve kentsel alanlarda en hızlı ve en verimli ulaşım araçlarından olmak istiyor.

instagram güncelleme

Instagram, 16 Yaş Altı Kullanıcıların Herkese Açık Hesap Sahibi Olmasına İzin Vermeyecek

Instagram, uygulamayı herkes, özellikle de küçükler için daha güvenli hale getirmek için birkaç yeni özellik kullanıma sundu. Artık 16 yaşın altındaki kullanıcıların hesapları otomatik olarak “gizli” hale gelecek. 

cif, çöpkapar, ibb

Cif, Müsilaj Temizliğine Destek Verdi: 5 Çöpkapar Daha Denize İndirildi

Temizken Güzel projesi için entegre edilen 20 Çöpkapar’ın müsilaj temizliği yapabilmesi üzerine 5 yeni Çöpkapar daha denize iniyor.Marina, deniz, liman ve durgun sularda kullanılmak için dizayn edilen tık toplama cihazı Cif Çöpkapar, İstanbul Boğazı’nın dalga ve atık yapısı koşulları göz önünde bulundurularak İBB iş birliği ile üretiliyor.

teklifimgelsin

Bankacılık Pazaryeri TeklifimGelsin, 7 Milyon TL Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Bankaların kişiye özel tüketici kredi ürünleri, kredi kartı teklifleri ve mevduatlara ulaşılasını sağlayan TeklifimGelsin, yeni bir değerleme yatırımı aldı.

solarisbank contis

Solarisbank, Rakibi Contis’i Satın Aldı

Berlin merkezli bankacılık hizmet platformu Solarisbank, 1,65 milyar dolar değerleme üzerinden 224 milyon dolar D serisi yatırımı topladıktan sonra hedefini Batı Avrupa’yı fethetmeye çevirdi. Bunun için attığı ilk adımsa önemli rakiplerinden Contis’i satın aldı. 

twitter alışveriş

Twitter, Alışveriş Özelliğini Test Ediyor

Twitter profilleri, alışveriş için daha pratik hale getiriliyor. Artık satılık ürünleri bulunan Twitter profillerinin ana sayfalarında satın alma modülü olacak, böylece kullanıcılar uygulamadan alışveriş yapabilecekler.

yakında silinenler

Instagram’da Silinen Gönderileri Geri Getirme

Instagram’da bir gönderiyi silmek, tekrar anmak istemeyeceğiniz kadar büyük bir karar da olabilir sadece küçük bir parmak hatası da. Bu yazımızda 7 pratik adımda eski gönderilerinizi nasıl tekrar akışınıza ekleyebileceğinizi anlatıyoruz. 

e-ticaret dijital kütüphane

Trendyol Satıcı Bilgi Merkezi Açıldı

Trendyol, e-ticaret sitesi üzerinden satış yapan ve de yapmak isteyen herkesin kolayca ulaşıp faydalanabileceği Satıcı Bilgi Merkezi’ni hizmete sundu.

yemeksepeti, iwallet

Yemeksepeti iWallet ile Çalışanlarına Yeni Haklar Tanıyor

Yemeksepeti, personellerine sağladığı özel ve yeni mobil uygulama iWallet sayesinde çalışan memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı planlıyor. Tamamen dijital bir cüzdan olan iWallet çalışanlara pek çok farklı kategoride harcadıkça puan kazanabilme hakkı veriyor.

tably

Teknoloji Şirketi Sylvester, Kedilerin Sağlık Durumunu Tek Bir Fotoğrafla Anlayabiliyor

Yapay zekanın bu defa kedilerin hizmetinde olduğu ortaya çıktı. Kanada’nın Calgary kentindeki kediler için özel bir mobil uygulama geliştirildi. Tably isimli yapay zeka sayesinde kedilerin ruh hali kolay bir şekilde algılanabiliyor.

trendyol decacorn

Trendyol, Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Olma Hazırlığında

Decacorn’lar, 10 milyar doları geçen girişimler olarak unicorn seviyesinin bir üstüdür. Trendyol, şu anda Türkiye’nin ilk decacorn’u olma yolunda ilerliyor. 

instagram reels süresi

Instagram Reels Süresi 60 Saniyeye Kadar Uzatıldı

TikTok, video sürelerini bu ayın başında 60 saniyeye çıkarmıştı. TikTok’un en büyük rakibi Instagram Reels’in video süreleri da 60 saniyeye çıkarıldı.Video içeriklerinin daha fazla etkileşim almasını isteyen ekip TikTok’un durmaksızın büyümesiyle de baş etmek için ilk olarak onunla eşitlenmek istiyor. 

facebook aşı şartı

Facebook ve Google ABD’deki Çalışanlarına Ofise Dönüş için Aşı Şartı Getirdi

Pandemi dolayısıyla uzaktan çalışmak en büyük şirketler için de bir zorunluluk haline gelmişti. Normalleşme denemelerinin yapıldığı son birkaç ayın ardından ofise dönmek için hazırlık yapan Google ve Facebook, Amerika’daki çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi.

duyusal pazarlama

Duyusal Pazarlama Nedir?

Sensory marketing olarak da bilinen duyusal pazarlama, insan duyularını hedef alan özel bir satış stratejisidir. Bu yazımızda insanların hatıralarını canlandırarak markanız ile aralarında bir bağ oluşmasını sağlayabileceğiniz bu pazarlama yöntemine yakından bakıyoruz.

pete lau oneplus girişimi

Haftanın Girişimcisi: OnePlus’ın Kurucu CEO’su Pete Lau

OnePlus, 2021 Temmuz Türkiye pazarına giriş yaptı. Bu hafta firmanın kurucu CEO’su Pete Lau’nun kariyerine yakından bakıyoruz.

dijital reklamcılık

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital reklamlar internet bağlantısı bazlı mobil uygulama, internet siteleri, bilgisayar uygulamaları ekseninde geliştirilen reklam ve tanıtım faaliyetleri olarak adlandırılır. Bu yazımızda klasik reklamcılık yöntemlerine bir alternatif olarak öne çıkan dijital türevini konuşacağız. 

YORUMLAR