Haftanın Gündemi: 28 Haziran- 4 Temmuz

28 Haziran - 4 Temmuz haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimcilik haber
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 28 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

google rapor

Google’ın Maaş Politikası Yayınlandı: Konuma Göre Farklılık Gösteriyor

Google’ın maaş politikası açığa çıktı. Maaş ücretleri konusunda herhangi bir açıklama yapmaktan çekinen Google, tüm ABD şirketleri gibi vize başvurusu için yabancı çalışanlara verdikleri maaşları açıklamak durumunda kaldı. Yayınlanan raporlara bakıldığı zaman şehirlere ve şirketteki rollere göre farklı yıllık kazançlar olduğu ortaya çıktı.

twitter, super follows, biletli spaces

Super Follows ve Biletli Spaces Özellikleri Twitter’da

Twitter, Super Follows ve Biletli Spaces özelliklerini yayınlamaya hazırlanıyor. Super Follows adlı ödeme özelliği Twitter kullanıcılarının takipçileri sayesinde gelir elde edebilmesi ve özel içeriklere erişim sağlayabilmeleri mümkün hale geliyor.Biletli Spaces özelliğinde kullanıcılar, bilet fiyatlarını 1 dolar ile 999 dolar arasında oluşturabiliyor. 

müşteri deneyimi ödülü

Samsung Türkiye’ye İki Birincilik Ödülü Kazandı

Samsung Türkiye, Awards International’ın organize ettiği ödül töreninden iki ödülle döndü: “En İyi Müşteri Deneyimi Stratejisi” ve “En İyi Müşteri Deneyim Dönüşümü”. Her iki dalda da Gold ödülü alan ekip, Türkiye’de ilk defa düzenlenen bu yarışmada 42 finalistin arasından sıyrılıp 18 kategorinin 2’sinde ödül kazanmış oldu.

kargomat teslimat

PTT, Kargomat Cihazlarını Yaygınlaştırıyor

PTT AŞ, Kargomat cihazlarını yaygınlaştırmak istiyor. E-ticaret sitelerine entegre edilen bu pratik uygulama sayesinde siparişlerinizi 7 gün 24 saat teslim alabileceksiniz. Kargomat’lar e-ticaret siteleri ile entegre edildi. Böylece kendi e-ticaret sitesinden yapılacak alışverişleri de artırmak istiyor. 

ikea uzaylılar için montaj

IKEA’dan Uzaylılar için Montaj Kılavuzu: Furniture For All

IKEA, real time marketing konusunda son zamanların en iyi örneklerini veriyor. Amerika Birleşik Devletleri ve NASA’nın da içine girdiği son UFO haberlerinin ardından Furniture For All diyerek uzaylı dostlarımıza göz kırptı. Ünlü mobilya şirketi, uzaylılar için montaj kılavuzu hazırladı.

instagram

Instagram, Masaüstünden Gönderi Paylaşımını Test Ediyor

Instagram masaüstü paylaşım özelliği uzun süredir bekleniyordu. Sosyal medya yöneticileri başta olmak üzere birçok kişi tarafından beklenen bu özellik nihayet geliyor. Matt Navara ve Alessandro Paluzzi gibi isimler test sürecindeki masaüstü paylaşım özelliğini de masaya yatırdı. Alessandro Paluzzi 14 Mayıs tarihinde özelliğin test edildiğini duyururken, Matt Navara ise paylaştığı bir tweet ile ekran görüntülerini sundu.

git kargo, ikas, e-ticaret

E-Ticarette Yeni Ortaklık: Git Kargo ve ikas İş Birliği

İki yerli girişim olan Git Kargo ve ikas, yaptıkları yeni iş birliği neticesinde markalara teslimat yapma seçeneklerini daha avantajlı fiyatlar ile sunuyor. Git kargo, gün içi teslimat ve şehirlerarası 24 saat hedefli teslimat hizmetleri ile e-ticaret alışverişlerinin sürekliliğini sağlıyor. ikas ise e-ticaret dünyasına girmek isteyen işletmelere hızlı ve güvenilir altyapı sunuyor.

google güncelleme

Google, Güvenilir Olmayan Sonuçlara Karşı Kullanıcıları Uyaracak

Google, arama sonuçlarının güvenilirliğini artırmak için yeni bir uygulama başlatıyor. Dünyanın en popüler arama motoru, gerçekliği şüpheli olan haberlerin  sonuçların hızla değiştiği konusunda uyarı geçecek. Google, özelliği yaklaşık bir hafta önce test etmeye başladığını doğruladı. Şirket, bildirimin şu anda  yalnızca trend konulara  yönelik olan aramaların yalnızca küçük bir yüzdesinde kullanıldığını söylüyor.

ücretsiz podcast uygulaması

Moonbeam: Ücretsiz Podcast Keşif Uygulaması ile Tanışın

Paul English, yeni girişimini duyurdu. Moonbeam uygulamasıyla dijital içerik üretiminin yeni platformlarından biri olmayı hedefliyor. Moonbeam uygulaması, Hem kaliteli içerik arşivi hem de abonelik gerektirmiyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama, benzerleri gibi ilgi alanlarınıza göre seveceğinizi düşündüğü podcastleri ana sayfanıza taşıyor.

avrupalı ortak

Elektrikli Scooter Girişimi Martı’ya Yeni Yatırım

Türkiye’deki elektrikli scooter girişiminin öncülerinden Martı, ikinci yatırım turunu tamamladı. Actera III fonunun kurduğu ve Lüxemburg’da yer alan Perpetual Motion, scooter girişiminin ortağı olan Martı’nın yatırım turunda  Actera ve EBRD’ye Autotech Ventures, Beco Capital, Endeavor Catalyst ve Kevin P. Ryan da eşlik etti.

pazarama, iş bankası, maximum mobil

İş Bankası’ndan Yeni Dijital Platform: Pazarama

İş Bankası, e-ticaret alanlarındaki yetkinliklerinde yeni bir ekosistem yaratabilmek için farklı bir dijital platformu hayata geçirdi. Pazarama adı verilen yeni platform değer ve dayanışma odaklı, yerel üreticilere güç verebilecek bakış açısı ile doğuyor. Uygulama marketlerinden Maximum Mobil indirerek ulaşabileceğiniz Pazarama üzerinde giyim, elektronik, evcil hayvan ürünleri, oyunlar ve daha birçok farklı kategoriyi bulabilirsiniz.

caretta

Kıbrıs Merkezli Su Altı Robotları Üretim Girişimi: Caretta Robotics

Kuzey Kıbrıs çıkışlı Caretta Robotics, uzaktan kumandalı ve otonom kontrol imkanı veren modüler su altı robot geliştiren bir girişim olarak öne çıkıyor. Orca adı verilen su altı robotu, denizcilik sektöründe ve deniz ile bağlantılı olan diğer iş kollarında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara çözüm üretecek.

facebook veri gizliliği

Almanya’dan Devlet Kurumlarına Facebook Uyarısı

Almanya’da özel bilgi ve verilerden sorumlu üst düzey bir yetkili olan Federal Bilgi Koruma Komiseri Ulrich Kelber, Facebook’taki kullanıcı bilgilerinin güvende olmadığını dile getirdi. Platformun güvenlik açıklarından dolayı Alman kurumlarına uyarı niteliğinde birer yazı gönderdi. 

Levi’s ve Onaranlar’dan Sürdürülebilir Kent Hareketi

Levi’s ve Türkiye’nin ünlü tasarım oluşumu Onaranlar Kulübü, sürdürülebilir kent yaşamını aktif hale getirmek için birlikte çalıştı. Ülkenin her tarafından, kullanılmayan jean parçaları toplandı ve Onaranlar’ın tasarımlarıyla İstanbul sokaklarına hayat verdi. Nişantaşı’nda atıl durumda duran doğalgaz kutuları, demir direkleri ve beton mantarları ilginç tasarımlarla insanların dikkatine sunuldu.

sürdürülebilir enerji

Zorlu Center’a Yenilenebilir Enerji Sertifikası Verildi

Zorlu Gayrimenkul, Zorlu Grubu’nun Akıllı Hayat 2030 isimli stratejisi ile sürdürülebilirliği merkeze alarak yönetimini geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Zorlu Center, kendi grubunun şirketlerinden Zorlu Enerji ile yaptığı iş birliğinde kullandığı enerjiyi  Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası ile belgelendirdi. 

garaj sepeti

Garaj Sepeti, Meksikalı Girişim Tarafından Satın Alındı

Garaj Sepeti, Meksika merkezli Kavak tarafından satın alınıyor. 40 milyon dolarlık değerleme ile satın alındığı düşünülen Garaj Sepeti ile ilgili henüz resmi bir açıklama yok.

telegram görüntülü arama

Telegram’a Çoklu Görüntülü Arama Özelliği Geliyor

Uzun süredir beklenen çoklu görüntülü arama özelliği nihayet Telegram uygulaması için kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca evden çalışma koşullarına uygun olarak sunum yapmanız veya dosyalar paylaşmak istediğiniz zaman Telegram üzerinden ekranınızı paylaşabileceksiniz. Bu özellik Zoom platformuna alternatif arayanlar için bir hayli ilgi çekici olacak.

dream games unicorn

Oyun Sektörünün Yeni Unicorn’u: Dream Games

Türkiye’nin oyun sektöründeki ilerleyişi devam ediyor. İstanbul merkezli oyun geliştiricisi Dream Games, B yatırım turunda 1 milyar dolar değerlemeyle 155 milyon dolar alarak unicorn girişimler arasına katıldı.   

Netflix’ten Android Cihazlara Özel Yenilik!

Netflix, Android kullanıcıları için yeni bir özellik sundu. Kısmi indirme yeniliği ile 7.64 veya üzeri sürüme sahip Android telefon ve tabletlerde çevrim dışı haldeyken yayın içeriğine erişim kolaylaştırılıyor. Netflix Ürün İnovasyonu Başkan Yardımcısı Keela Robison, aynı özelliğin önümüzdeki aylarda iOS cihazlarda da deneneceğini açıkladı.

rekor büyüme

Facebook’un Piyasa Değeri 1 Trilyon Doları

AştıFacebook, pazartesi günü ABD’de görülen mahkeme sonucunda hakkındaki antitröst şikayetlerinin “yasal olarak yetersiz” bulundu. Bu yargı sonucunun ardından rekabete aykırı davranış iddialarından aklanan şirketin hisseleri yüzde 4’ten fazla yükseldi. Piyasa değeri ilk kez 1 trilyonun üzerine çıktı.

instagram test

Instagram, Link Paylaşımını Herkese Açıyor

Son olarak beğeni sayılarını gizleme özelliğini tanıtan Instagram, kısa süre içinde gelecek olan yeni işlevler üzerinde çalışıyor, bunlardan biri de hikayeler için. Bildiğini gibi Instagram hikayelerine bağlantı eklemek için 10 binden fazla takip sayınız olması gerekiyor. Sosyal ağ şimdi, hikayelere tüm kullanıcılarının bağlantı ekleyebilmesinin yeni bir yolu üzerinde çalışıyor.

wewalk girişim

Yerli Girişim WeWalk, Amazon Tarafından Seçilen En İyi 5 Girişimden Biri Oldu

Geçen yıl 5 milyon dolarlık yatırım alan akıllı baston projesi WeWalk dünyanın en akıllı bastonu olarak tanımlanıyor ve 37 ayrı ülkede aktif bir şekilde tercih ediliyor. Amazon Launchpad programı çerçevesinde en iyi 5 girişimden biri olarak WeWalk’un seçildiği ortaya çıktı. WeWalk’a oy vererek sizler de yarışmada kazanabilmeleri için destek olabilirsiniz. Oylamalar 7 Temmuz tarihinde sona erdikten kısa bir süre sonra birinci açıklanacak.

loco, e-spor

E-Spor Platformu Loco, 9 Milyon Dolar Yatırım Aldı

E-spor ve oyun canlı yayınları için tercih edilen Loco, Güney Koreli oyun firması Krafton ve Hindistan merkezli interaktif video platformu olan Lumikai öncülüğünde yapılan tohum yatırım turundan 9 milyon dolar yatırım aldı.

halka arz

Hepsiburada, Nasdaq Halka Arzının Ardından 3.9 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

1 Temmuz’da Türkiye saati ile 19.00 iitbariyle HEPS kodlu Hepsiburada, ABD Nasdaq borsasında işlem görmeye başladı. 3,9 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan şirket böylece artık Tesla, Netflix, Google ve Facebook gibi dünyaca ünlü dev girişimlerle aynı borsada işlem görecek. 

Uber Türkiye İzmir

Uber Taksi, İstanbul ve Ankara’nın Ardından İzmir’de Hizmete Başladı!

Uber taksiler, İstanbul ve Ankara’nın ardından  1 Temmuz 2021 itibariyle İzmir’de de faaliyet göstermeye başladı. Siz de Uber taksi uygulamasını indirerek taksinizi çağırabilirsiniz. İzmir’e idirimle merhaba demek isteyen Uber, ilk kullanımda 40 liraya kadar olan yolculuk hediyesi veriyor. Uber kullanmak isterseniz MERHABAIZMIR koduyla bu ücretsiz seyahat fırsatından yararlanabilirsiniz.

Getir, İspanyol Hızlı Market Teslimat Uygulaması BLOK’u Satın Aldı

 bu yıl unicorn olan Getr, ABD planlarına konuşulurken o Akdeniz’e hamle yaptı. İspanyol hızlı market uygulaması BLOK’u satın aldı.  İspanya’da Barselona ve Madrid’de faaliyet gösteren şirket, İtalya’nın en büyük şehirlerinden Milano’da da hizmet vermekteydi. Satın almanın ardından Getir, yakında Portekiz’in takip edeceği İspanya ve İtalya’ya anında erişim sağlayacak. 

melek yatırımcı

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcılar, birçok yeni girişimin sektöre tutunma imkanı oluyor. Eğer bu şekilde fon sağlanan bir sistem olmasaydı çoğu girişimin kendini göstermesi imkansız olurdu. Bu yazımızda finans sektörünün en önemli kavramlarından biri olan “melek yatırımcı”yı açıklıyoruz.

gelir modeli

Gelir Modeli Nedir?

Dijital dünyanın yaygınlaşmasından önceki dönemlerde geleneksel ticaret ve rutin hayatınızda elde ettiğiniz gelir çeşitleri oldukça kısıtlıydı. Peki şimdi? Yazımızda gelir modellerini açıklıyoruz.

eski facebook çalışanı

Haftanın Girişimcisi: Quora’nın Kurucusu: Adam D’Angelo

Adam D’Angelo, dünyanın en başarılı teknoloji girişimcilerinden biri. Planlı hareket eden, hedefleri olan ve gizemli girişimcinin hayatına yakından bakıyoruz. Neden arkadaşı Zuckerberg’in şirketinden ayrıldı? Quora’yı kurmaya nasıl karar verdi? Başlığa tıklayabilirsiniz. 

açık bankacılık

Açık Bankacılık Nedir?

Açık bankacılık sistemi finans sektöründe dijitalleşmeyi ve kişiselleştirmeyi sizlere bir arada sunuyor. Geleceğe ışık tutan bu finans terimini tüm detaylarıyla açıkladığımız yazımı okumak için başlığa tıklayabilirsiniz. 

YORUMLAR