Haftanın Gündemi: 3-9 Mayıs

3-9 Mayıs haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

teknoloji girişim haberi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 3-9 Mayıs tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Sokak Hayvanlarına Hızlı Yardım Ulaştırma Uygulaması: Helpimal

helpimal hardım destek platformu

Helpimal, STK’larla iş birliği  yapan yeni girişimlerden birisi. Temel amacı, sokak hayvanlarına yardım ulaştırma süresini kısaltmak. iOS ve Android telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz Helpimal uygulaması ile siz de sokakta bariz ihtiyaçları olan hayvanları gördüğünüzde yakındaki diğer hayvanseverlere haber verebilirsiniz. Platform, yalnızca yardıma muhtaç hayvanlar için değil kaybolan evcil dostlarımız için de bir arama kurtarma ekibi yaratmanızı sağlıyor. Kasım 2020’de hayata geçirilen platform kısa sürede 19 binden fazla kullanıcıya ulaştı.

YouTube, Belirli Zamanlara Bağlanan Yeni Yorum Özelliğini Test Ediyor

youtube güncelleme

YouTube, müzik uygulaması SoundCloud’dan aşina olduğumuz bir özelliği kendi platformuna adapte edecek. Yorum yapanlar, yorumlarını videonun belirli bir bölümüne bağlayarak videoyu tıklayıp anında görüntülemenize olanak tanıyacaklar. Şu anda test aşamasında olan özellik, uygulamaya konulursa video filtreleri kullanılarak görünürlük kazanacak. 

Amazon Türkiye’ye Gaming Store Kategorisi Eklendi

amazon yeni kategori

Amazon Türkiye, Gaming Store kategorisini hizmete sundu. Oyun ekipmanı cenneti sayılabilecek kategoride dizüstü bilgisayardan oyun konsollarına ve daha nice oyun ihtiyaçlarına ulaşabilirler. Bilgisayar başında uzun vakit geçiren oyuncuların olmazsa olmazı atıştırmalıklar da aynı sekmede satışa çıktı. Eğer Prime abonesiyseniz hızlı kargo gibi avantajlarınızı kullanabileceksiniz. 

Degree, Engelliler için Tasarlanan İlk Deodorantı Piyasaya Sürüyor

degree, unilever, deodorant

Unilever markası Degree, tek elle kullanılabilmesi için çengel şekli verilen tasarımıyla kolayca tutulabiliyor. Manyetik kapakları sayesinde ise pratik bir şekilde açılıp kapanabiliyor. Daha pratik bir şekilde uygulanabilmesi için büyük bir roll-on olarak tasarlanan ürün büyük bir ilgi görüyor. Ürünün bu özellikleri sayesinde defalarca uygulama yapmadan tek geçişte koltuk altına da uygulanabilmesi mümkün hale geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, gezegende yer alan her birey hayatının bir döneminde bir tür geçici veya kalıcı engel yaşıyor. Degree’nin tasarımının önemi bu gerçek ele alındığı zaman ortaya çıkıyor.

Rollic Games, İzmir Merkezli Oyun Stüdyosu Uncosoft’u Satın Aldı

rollic, uncosoft

2020 senesinin Ağustos ayında Zynga’nın satın aldığı Rollic, High Heels! oyununu geliştirdiği yerli partner stüdyosu olan Uncosoft’u da satın aldığını açıkladı. 2020 Ağustos ayında büyük bir değerlemeyle Zynga ailesine dahil olan Rollic, High Heels!’ın partner stüdyosu olan Uncosoft’u satın aldı. Kendileri ile ortak değere sahip ürün odaklı ve yetenekli stüdyolardan destek almaktan keyif aldığını belirten Rollic kurucu ortağı ve CEO’su Burak Vardal, Uncosoft’un Rollic ailesine katılmasıyla İzmir’deki üretim güçlerini genişleteceklerini ve dünya çapındaki oyunculara yeni oyun tasarımlarıyla hitap edebileceklerini söyledi.

Zoom, Tek Bir Sanal Odada Toplanabileceğiniz Yeni Özelliğini Sundu

yeni nesil sanal toplantı

Zoom, yeni Immersive View özelliği ile görüntülü aramalarda sanal sınıf veya ofislerde buluşmuş hissi veriyor.Zoom Immersive View ile sanal oda toplantıları yapmak için Windows ve macOS işletim sistemlerinde, Zoom 5.6.3 veya daha üstü sürümleri kullanmanız gerek. Özellik, ücretsiz hesaplarda da kullanılabiliyor.  Özelliğin ucu o kadar açık ki isterseniz dünyaca ünlü müzelerdeki tablolara bile yerleşebilirsiniz. Bu tamamen sizin ve ekibin yaratıcılığına kalmış. Aile ve arkadaşlarla yapacağınız görüşmelerde daha eğlenceli hale geleceği ise çok açık.

Clubhouse Android Sürümünü Test Etmeye Başladı

clubhouse android beta test

iPhone kullanıcılarının faydalanabildiği Clubhouse uzun zamandır beklenen Android sürümüyle ilgili somut adımları bu kez görünürde. Firmanın blogundan Android sürümü henüz yayında olmasa da küçük bir kesime betasının sunulduğu açıklandı. Global sunumun birkaç hafta sonra gerçekleşeceği düşünülse de şirket net bir tarih vermedi. 

Getir Yeni Yatırım Turuna Çıkıyor

500 mlyon dolarlık yatırım turu

Türkiye’nin taze unicorn şirketlerinden Getir, yeni yatırım turuna çıkıyor. Bloomberg’in haberine göre şirket en az 7 milyar eğerleme ile yeni fon arayışına girdi. Son olarak geçtiğimiz martta 300 milyon dolar fon sağlayan uygulamanın yeni hedefinin 500 milyon dolar olduğu söyleniyor. Şirket, 300 milyonluk yatırımdan destek fonuyla birlikte 2,6 milyar dolar değerleme elde etmiş, böylece “unicorn” olmuştu.

Sony, PlayStation’a Ekleyeceği Sohbet Özelliği için Discord ile Ortaklık Kurdu

sony, discord, playstation

Oyun sektörünün önemli yıldızları arasındaki Sony’nin  CEO’su Jim Ryan’ın yaptığı açıklamaya göre, Sony ile Discord’un sosyal oyun deneyimlerini iyileştirmek için ortak oldukları ortaya çıktı. Henüz bu entegrasyon çalışmalarının detaylarının ne şekilde olacağı ve ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili kesin bilgiler ise gelmiş değil. Xbox ile Discord entegrasyonu da uzun yıllardır yapılabiliyordu. Fakat bu entegrasyon biraz kısıtlı ve sadece Discord’da yer alan arkadaşlarınızın hangi oyunları oynadığınız görmesi gibi basit özelliklere sahipti. Sony ve Discord ortaklığı içerisinde bu özelliklerden çok daha fazlası gelecek gibi gözüküyor.

TRT’den Mobil Bilgi Yarışması: TRT Bil Bakalım

mobil oyun, trt bilgi yarışması, trt bil bakalım

TRT’nin özel mobil bilgi yarışması TRT Bil Bakalım, yeni şeyler öğrenmenizi sağlarken bildiklerinizi diğer insanlarla paylaşmanıza imkan veriyor. İçerisinde Spor, Tarih, Sanat, Bilim, Sinema-TV, Genel Kültür ve Coğrafya gibi 7 ana kategori yer alıyor. Eş zamanlı olarak farklı insanlarla yarışmak istiyorsanız 7 ana kategori ya da ‘’karışık’’ olarak adlandırılan kategorilerden birine tercih etmelisiniz. Platformda farklı oyun modları kullanıcılara sunuluyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk oyun modu kendi kendinize oynayabileceğiniz tekli oyun seçeneği oluyor. Eğer kategoriler içerisinde kendinizi geliştirmek isterseniz bunu tercih edebilirsiniz.

Lisans Alan ilk Elektrikli Scooter, BinBin Oldu

scooter lisansı

Nisan ayının ortasında Resmi Gazete’de yayımlanan elektrikli scooter yönetmeliğinin ardından lisans belgesi almak zorunlu kılınmıştı. Yetki belgesini alan ilk firma İstanbul merkezli girişim BinBin oldu. Yayınlanan yönetmelikten önce bu paylaşımlı scooter girişimine başlamış olan şirketler, 31 Temmuz’a kadar kararlardan muaf tutulacaktı. Bu sebeple olsa gerek başvurular şu anda minimum seviyelerde kalmış durumda. BinBin yine de elini çabuk tutarak Türkiye’nin ilk lisanslı elektrikli scooter firması olma unvanını elde etti. 

Ethereum’un Geliştiricisi Vitalik Buterin, En Genç Kripto Milyarderi Oldu

ethereum kurucusu buterin portföyü

1994 doğumlu Rus-Kanadalı bilgisayar programcısı ve Ethereum ortağı Vitalik Buterin, dünyanın en zengin insanlarından biri oldu. 19 yaşından beri kripto para projesinin içinde olan genç girişimci, 3 Mayıs’ta Ethereum’un 3 bin ABD dolarının üzerine çıkmasıyla dünyanın en genç zenginleri arasına girdi.

Trump, Kendi İletişim Platformunu Başlattı

twitter benzeri blog

Eski ABD Başkanı Donald Trump, hesaplarının süresiz askıya alındığı Twitter ve Facebook’ta başkaları tarafından paylaşılabilecek mesajlar için kendi web sitesine bağlı bir platform kurdu. Sitelerden aforoz edilmesinin sebebi ise son seçimlerin ardından 6 Ocak’ta ABD başkentine düzenlenen ölümcül saldırıları yönlendirmiş olmasıydı. Şimdi, “özgürce ve güvenli bir şekilde konuşulacak bir yer” olarak tanımladığı “From the Desk of Donald J. Trump” (Donald J. Trump’ın Masasından)” adındaki iletişim kanalıyla tek taraflı da olsa takipçileriyle iletişim kurabilecek.

ABD’de Kurulan Türk Girişimi Veganzone 3 Milyon Dolar Değerleme ile İlk Yatırımını Aldı

veganzone, yatırım, girişim, yazılım, uygulama

New York’ta Murat Aksu tarafından kurulan veganlara özel sosyal medya platformu Veganzone, 3 milyon dolar değerlemeyle ilk yatırımını aldı. Focus Global Project’ten aldığı bu yatırımı yazılım teknolojilerinin geliştirilmesi için ayırmayı hedefleyen Veganzone, super app olmayı da hedefliyor. 

Twitter Spaces, Şimdi 600’den Fazla Takipçisi Olan Herkese Açık

twitter spaces, twitter, spaces

Twitter,  Clubhouse benzeri özelliğine ‘’Spaces’’ adını vereceğini açıklamıştı. Bunun ayrı bir uygulama olmayacağını ve Twitter mobil uygulamasından erişilebilecek bir özellik olacağını söylemişti. Resmi blog sayfası üzerinden açıklamalar yapan Twitter, sınırlı sayıda kullanıcıyla test edilen Spaces özelliğini kimler tarafından kullanılabileceğini belirtti. 600 ve üzeri takipçili Twitter kullanıcıları Spaces’ta sohbet odalarını istedikleri şekilde oluşturabilecekler. Spaces’ın sosyal ağın ötesine geçmesi ve bir etkinlik alanı olmasını siteyen Twitter, yakın bir zaman içerisinde biletli etkinlik özelliğini getireceklerini de söyledi. Twitter kullanıcıları oluşturacakları özel Spaces yayınları için bilet satışı yapabilecekler.

CarrefourSA, Akıllı Eldiven Glogi ile Maliyetten %50 Tasarruf Ediyor

carrefoursa akıllı teknoloji

 CarrefourSA, bir Thread in Motion teknoloji olan akıllı eldivenlerle , şu anda 11 deposundaki hataları en aza indirebildiği gibi zamandan alışılmışın dışında bir verim sağlıyor. Ürün henüz geçtiğimiz nisan ayında tanıtıldığı için aslında denenmesi açısından iyi bir başlangıç yapılmış gibi görünüyor. Eller serbest çalışmaya imkan verdiği için toplama, sayım ve barkod okuma gibi operasyonlarda kazanç sağlanmasına yarıyor. Sadece 45 gram olması da elde bir yük oluşturmasının önüne geçiyor.

IdeaSoft, E-Ticaret Firmaları için Kendi App Store’unu Başlattı

ideasoft profesyonel destek

Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketlerinden IdeaSoft, şirketlerin pratik kullanımına sunulan App Store atılımını başlattı. Sitenin içerisinde sizi onlarca farklı uygulama karşılayacak. IdeaSoft’un resmi iş ortakları tarafından hazırlanan bu gereçler şirketlerin olası ihtiyaçlarına göre ayrılmış olarak karşınıza çıkacak. SEO, Google Analytics, Mail Yönetimi gibi dijital pazarlama uygulamalarının yanı sıra sosyal medya hesaplarının da siteye entegre edilmesi yalnızca birkaç dokunuşla yapılabilecek. Birçok diğer ihtiyacınıza da yardımcı olacak bu platforma linkten ulaşabilirsiniz.

Garanti BBVA, Uzaktan Müşteri Olma Teknolojisini Uygulamaya Başlıyor

temassız banka işlemleri

Temassız müşteri deneyimi teknolojisi Garanti Bankası’nda kullanılmaya başlandı. Bankacılığın dijital geleceğinin güçlü adımlarından uzaktan müşteri temasına Garanti BBVA tanıtımıyla bakıyoruz. Pazarlama ve reklamcılık ajansı Alametifarika’nın hazırladığı reklam filminde Fatih Artman’ın partneri olarak Leyla Feral’i görüyoruz. Enişte rolünde ise ünlü tiyatro oyuncusu Cemal Kadri Kınoğlu yer alıyor. Tanıtım reklamında sektörde yeni bir dönemin açıldığını müjdeliyor. Halihazırda müşteri temsilciliği dijital olarak devam ettirilse de bu konuda profesyonelleşip yüz yüzeymiş hissi verileceği bekleniyor.

Signal, Facebook’un Hedeflenen Reklam Verilerini Ona Karşı Kullanmak İsteyince Engellendi

signal, facebook

Signal, Instagram platformunda reklam vererek Facebook’un kullanıcı verilerini ne şekilde kullandığını ortaya çıkardı. İki şirket arasında gerginlik yükseldi. reklam kampanyasının amacı, kullanıcıları Signal platformuna çekmek değildi. Geliştiriciler Facebook’un reklam gösterme modellerine odaklanarak, kullanıcılara bazı mesajlar iletmek istemişlerdi. Mevzu bahis reklam içeriklerinde sadece bazı özel mesajlar bulunuyordu. Fakat reklamların herhangi birisi Facebook tarafından onay almadı. 

WhatsApp’ın Yeni İşletme Çözüm Sağlayıcısı, Yerli Girişim CBOT Oldu

whatsapp, cbot

2020 yılında chatbotlarıyla ön plana çıkan ve 400 milyonluk dev bir rekora imza atan CBOT, WhatsApp’ın çözüm ortağı oldu.CBOT, kullanıma hazır olan sanal asistanları, IVR üzerinde bulunan sesli asistanları, mesajların yönetimini kolaylaştıran çözümlerini WhatsApp’ın gücü ile birlikte tutarak şirketin müşteri deneyim sürecini artırmaya başlayacak. Bu sayede müşteri hizmetleri platformu da gelişecek. CBOT’un MasterPass ile entegre olan  yapısı WhatsApp üzerinden ödeme alabilme imkanı da sunacak.

Colgate, Geri Dönüştürülebilir Diş Macunu Tüplerini Tanıttı

colgate smile for good geri dönüştürülebilir

Colgate, beş yıllık çalışmasının ardından geri dönüştürülebilir diş macunu tüpleri üretti. Uzun vadede çevre ve dönüştürülebilir dünyaya katkı sağlamak isteyen şirket, yeni tüp teknolojisini rakipleriyle açıkça paylaştı. Colgate Smile for Good, yüzde 99,7 doğal bileşenlerle üretilmiştir ve ambalajı, Avustralya Geri Dönüşüm Etiket Programı tarafından geri dönüştürülebilir olarak kategorize edilen türünün ilk örneğidir. Colgate Smile for Good’un piyasaya sürülmesi, markanın 2025 yılına kadar yüzde 100 geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ambalajlama küresel hedefine ulaşma hedefine doğru önemli bir adım.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Açıkladı: Kripto Para Platformları Vergilendirilecek

kripto vergilendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CNN Türk ekranlarında yayınlanan “Gece Görüşü” programında kripto paraların ülkedeki durumu ve geleceği hakkında da açıklamalarda bulundu. Özellikle vergi konusunda çalışma yürüttüklerini söyleyen bakan, bu süreçte dünyadaki uygulamaları da takip ettiklerinin altını çizdi. 

Sosyopix, Çevrim İçi Çiçek Pazarına Adım Atıyor

çiçek bakımı hediyelik

Geniş hediye ürünleri yelpazesi sunan e-ticaret girişimi Sosyopix, şimdi de çevrim içi çiçek pazarına dahil oluyor. Dinamizmini düşürmeyerek hizmet alanını genişletme kararı alan şirket Sosyopix Flowers ile çevrim içi çiçek pazarına da giriş yaptı. İstanbul içinde aynı gün teslimat imkanı sunan platform, tüm Türkiye’ye nefes alınabilir kutular içinde kargo ile gönderim yaptıklarını belirtiyor. Hediye çiçek kutunuzun içinden onlara nasıl bakılacağını anlatan bakım kartları ve uzun ömürlü olması için çiçek besini çıkıyor. Büyük markaların hala atladığı bu ekler aslında canlı hediye olarak çiçeğin de değerini artırıyor.    

Web Sitesi Analizi Nasıl Yapılır?

site analiz raporu

Web sitenizin arama motorları tarafından bulunmasını sağlamak için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörleri bilseniz dahi istediğiniz verime ulaşamıyor olabilirsiniz. Web sitesi analizinin ne olduğunu ve bu analizi nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz. Düzenli aralıklarla site analizinizi yaparsanız organik arama yoluyla elde edeceğiniz müşteri ve ziyaretçilerinizdeki artışı gözlemleyebilirsiniz. Web sitenizin Google arama motorunda görünmesi için neler yapmanız gerektiğini analiz ekipmanlarını kullanarak öğrenebilirsiniz. 

Google, Ölmek Üzere Olan Dilleri Korumak için Geliştirdiği “Woolaroo” Uygulamasını Tanıttı

google, woolaroo, çeviri uygulamaları

Dünya üzerinde bilinenin aksine birçok farklı dil bulunuyor. Bazı diller geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen bazıları ise unutulan diller arasında yer alıyor. Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş çok fazla dil olduğu söyleniyor. Google, bu konuya dikkat çekebilmek ve nesli tükenen dilleri canlı tutabilmek için yeni bir uygulamaya geliştiriyor. Google Arts & Culture, unutulan dildeki nesnelerin adını ve telaffuzunu öğrenebilmemiz için açık kaynaklı fotoğraf çevirisi olan Woolaroo’yu tanıttı. Bu araç, günlük hayatınızdaki nesneleri tanımlayabilmek için Google Cloud görüntü tanıma yeteneklerinden faydalanarak çalışıyor.

Ticaret Bakanlığından Yeni Influencer Kılavuzu

influencer kılavuzu, sosyal medya, sosyal medya reklamları

Ticaret Bakanlığı tarafından influencerlara yönelik yeni bir kılavuz ortaya çıkarıldı. Kabul edilen kılavuz kapsamında influencerlar ticari reklam ve haksız ticari uygulamalarda belirli adımları atmak zorunda kalacak. Canlı yayın, video paylaşımları, hikayeler, podcastler ve diğer tüm ücretli iş birliklerinin ne şekilde belirtileceği de kılavuz içerisinde yer alıyor.  Kılavuzun maddelerine göre, sosyal medya fenomenleri tecrübe etmedikleri ve kullanmadıkları bir ürünü deneyimlemiş gibi tavsiye edemeyecek. Eğer ürünler marka tarafından kendilerine hediye edildiyse bu ürünü satın almış gibi davranamayacaklar. Ayrıca markadan ticari fayda sağladığı süre kapsamında takipçilere karşı kendilerini tüketici gibi gösteremeyecekler.

Inbound Pazarlama Nedir?

inbound pazarlama, pazarlama

Modern pazarlama yöntemleri arasındaki Inbound pazarlama, paylaşımı hedef alır.İlk olarak 2005 yılında Brian Halligan tarafından ortaya atılan Inbound pazarlama tekniği kısaca paylaşım anlamına gelir. Dünya ile paylaşabileceğiniz içeriklerle temelini oluşturabileceğiniz bu yöntemler sayesinde yabancıları markanıza doğru çekebileceğiniz bir yola girmiş olursunuz.

Haftanın Girişimcisi: Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin

ethereum milyarderi vitalik

Ethereum’un kurucu ortaklarından Vitalik,  Rus-Kanadalı bir yazılımcı ve metin yazarıdır. Dünyanın en genç kripto milyarderi Buterin’in ilginç karakterini ve kariyer macerasını Moskova’dan Singapur’a dek anlatıyoruz. 

İç Girişimcilik Nedir

iç girişimcilik, girişimcilik

Girişimcilik türleri arasında yer alan iç girişimcilik yeni fikir ve projeler üretebilmenizi en iyi şekilde sağlar. Yazımızda iç girişimciliğin tarihinden amaç ve hedeflerine kadar birçok konuya değiniyoruz. İç girişimcilik ve girişimciliğin farklarının ne olduğunu merak ediyorsanız, yazımızı okumak için başlığa tıklayabilirsiniz. 

YORUMLAR