Haftanın Gündemi: 30 Ağustos-5 Eylül

30 Ağustos - 5 Eylül haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

teknoloji gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

30 Ağustos – 5 Eylül haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

apphic games

Yerli Oyun Girişimi Apphic Games, 14 milyon TL Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

Yerli oyun girişimleri arasındaki Apphic Games 14 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alarak başarılı bir sürecin fonunu elde etti. 

facebook dijital cüzdan

Facebook NFT Sektörüne Adım Atıyor

Facebook, kripto cüzdanının hazırlandığını ve NFT dünyasına dahil olacağını açıkladı. Sosyal medya devinin planı, yine kendi dijital para birimleri Diem’i transfer edecek kullanıcıların Facebook’un cüzdanını kullanması. Bu şekilde maliyet ve sınır ötesine para gönderme süresi azaltılabilecek.

tiktok alışveriş sekmesi

TikTok ve Shopify Uygulama İçi Alışverişi Başlatmak için Bir Araya Geldi

Shopify ve TikTok, kullanıcıların uygulamadan alışveriş yapmasına izin vermek için bir araya geldi. Bu proje ile birlikte TikTok for Business hesabı olan Shopify tüccarları, TikTok profillerine bir alışveriş sekmesi ekleyebilir ve ürün kataloglarını senkronize edebilir.

nft pazaryeri yatırım

NFT Dijital Sanat Pazaryeri MakersPlace, 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

MakersPlace, A Serisi yatırım turunda 30 milyon dolarlık fon sağladı. San Francisco merkezli dijital sanat pazarı, yeni fonları ek yetenekler edinmek ve yeni pazarları keşfederken mevcut pazarlarda işi büyütmek için kullanacağını açıkladı.

popile yatırım

Popile, 1.52 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Yatırım Aldı

2020 yılının son çeyreğinde kullanıcılar ile buluşan ve müzisyen, futbolcu ile içerik üreticisi olanlar aracılığıyla kişiye özel kutlama mesajları sunan hediye platformu Popile, 1,52 milyon dolar değerleme yatırımı aldığını duyurdu.

nft pazaryeri yatırım

Walmart, Yerel Perakendeciler için Teslimat Hizmeti GoLocal’ı Duyurdu

ABD’nin perakende devleri arasındaki Walmart, yerel işletmeler için faaliyete sunmayı hedeflediği teslimat hizmeti Walmart GoLocal’ı duyurdu. Şirket, GoLocal platformunun altyapısının bir parçası olarak kendi drone ve otonom araçlarını kullanacağını da açıklamaya ekledi.

telegram indirme

Telegram 1 Milyar İndirmeye Ulaştı

Popüler mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan Telegram, dünya genelinde 1 milyar indirmeye ulaşarak gündem oldu. WhatsApp alternatifleri arasındaki Telegram için yapılan incelemelere göre en fazla indirilen ülkeler arasında Hindistan yer alıyor.

hepsiburada yatırımcı koruma soruşturması

ABD’den Hepsiburada’ya “Yatırımcıyı Koruma” Soruşturması

Türkiye’nin en önemli e-ticaret pazaryerlerinden Hepsiburada,  1 Temmuz 2021’de Nasdaq’ta halka arz edilmiş ve 3,9 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Şirket, halka arzından sonra hisse değerlerinin düşmesiyle “yatırımcıyı koruma” soruşturmasıyla karşılaştı.

çin oyun kısıtlaması

Çinli Yetkililer Çocukların Haftada 3 Saatten Fazla Bilgisayar Oyunu Oynamasını Yasakladı

Çin hükümeti 18 yaş altı çocukların haftalık 3 saati aşan sürede oyun oynamasına yeni bir yasak getirdi. Sınırlamanın oyun bağımlılığını önlemesi planlanıyor.

12 yaşında nft satışı

12 Yaşındaki Benyamin Ahmed, NFT Eserini 400 Bin Dolara Sattı

İngiltere’nin Londra şehrinde yaşayan 12 yaşındaki Benyamin Ahmed, NFT sayesinde 400 bin doların sahibi oldu. Benyamin dijital ürünlerini satmaya devam ederse kripto para biriminin tarihindeki en genç milyoner olabilir.

getir n11.com yatırımı

Getir, n11’e Yatırım Yapacak

Getir’in kurucusu Nazım Salur, n11’e stratejik yatırım yapacaklarını açıkladı.Yatırım kararının somut adımları, n11’in hisselerinin kısmi satın alma işlemleri için incelemeye alınması ile atıldı. Bu da aslında yatırımın bir ortaklığa dönüşeceğinin göstergelerinden biri.

hayvan deneylerine karşı kampanya

Dove ve The Body Shop, Hayvan Deneylerinin Son Bulması için Öncülük Ediyor

Kozmetik devleri The Body Shop ve Dove, Avrupa’da hayvanlar üzerinde yapılan testleri sona erdirmek için iş birliği yaptıklarını açıkladılar. İki marka, sivil toplum kuruluşları Peta, Cruelty-Free Europe, HSI, Eurogroup for Animals ve ECEAE ile güçlerini birleştirecek.

spotify

Spotify’a “Müzik Zevki Karşılaştırma” Özelliği Geldi!

En popüler çevrim içi müzik platformları arasındaki Spotify, ‘’Blend’’ adını verdiği yeni özelliğini kullanıcılara açtı. Türkiye’ye henüz gelmeyen bu özellik, müzik zevkinizi arkadaşlarınız ile kıyaslamanıza destek veriyor.

ikea ikinci el satış

IKEA, İkinci El Ürün Satmaya Başladı

IKEA, sürdürülebilirliği merkeze koyduğu yeni kampanyası ile getirdiğiniz ikinci el ürünleri de satışa çıkarıyor. 2030 yılına kadar iş modelini iklim ile barışık ve sürdürülebilir olacak şekilde dönüştürmek isteyen şirket, sürdürülebilir iş modelini İngiltere ve İrlanda’da yıllardır uygulanan bu sistemi, ABD tüketici üzerinde de denemeye başladı.

banksy sahte nft

Sahte Banksy NFT’si, Sanatçının Kendi Sitesinde 336 Bin Dolara Satıldı

İngiltere’deki bir bilgisayar korsanı, dünyanın ünlü sanatçılarından Banksy’nin sahte çalışmasını 336 bin dolara (2 milyon 800 bin TL) sattı. Banksy’nin NFT çalışması için 244 bin sterlin ödeyen bir hayranı, Banksy’nin ilk NFT eserine sahip olduğundan dolayı bir hayli mutluydu. Fakat Twitter’dan gelen bir mesaj ile kandırıldığını öğrendi.

windows 11 çıkış tarihi

Windows 11’in Resmi Çıkış Tarihi Duyuruldu

Microsoft, Windows 11 için ücretsiz güncellemenin 5 Ekim’den itibaren aşamalı olarak sunulacağını ve tüm uygun bilgisayarların 2022 ortasına kadar ücretsiz güncellemeye sahip olacağını duyurdu.

xiaomi elektrikli araç

Xiaomi, Elektrikli Araç Sektörüne Resmen Giriş Yaptı

Çin merkezli olup son dönemin en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline gelen Xiaomi, elektrikli araçların üretimine adanmış yan kuruluşu  Xiaomi EV Company Limited’i resmen duyurdu.

waterminder su içme hatırlatıcısı

Su İçme Alışkanlığı Kazandıran Uygulama WaterMinder ile Tanışın

Susuzluk, hareketsizlikle birlikte bizi yavaş yavaş gelecek hastalıklara hazırlar. Bu yazımızda size su içmeyi hatırlatan ücretsiz uygulama WaterMinder’ı tanıtıyoruz!

tiktok, bytedance, pico

TikTok’un Sahibi ByteDance, VR Gözlük Üreticisi Pico’yu Satın Aldı


TikTok çatı şirketi olan ByteDance kullanıcıları için yeni hizmetler getirmeye devam ettiğini duyurdu. VR gözlük üreticisi olan Pico’yu satın aldığı hakkında haberleri CNBC haberine göre doğrulayan TikTok, ByteDance’in sanal gerçeklik dünyasına resmen adım attığını söyledi.

whatsapp kaybolan mesaj özelliği

WhatsApp’a Kaybolan Mesaj Özelliği Geldi

Telegram ve Snapchat gibi uygulamalarda yer alan kaybolan mesaj özelliği yeni güncelleme ile WhatsApp platformuna da getirildi.

galatasaray nft

Galatasaray, Türkiye’nin İlk NFT Koleksiyonunu Satışa Sunuyor

Galatasaray, dijital sanat sektörüne giriş yapıyor. Tarihinin önemli olaylarını temsil edecek koleksiyon ürünlerini 1 Ekim’de satışa sunacak.

apollo yahoo satın alma

Apollo Global, Yahoo’yu 5 Milyar Dolara Satın Aldı 

Özel sermaye şirketi Apollo Global Management, Yahoo’yu satın aldı. Anlaşma, 4.25 milyar dolar nakit artı 750 milyon dolarlık imtiyazlı faizle birlikte 5 milyar dolara gerçekleşti.

akbank n11 KOBİ desteği

Akbank ve n11’den KOBİ’lere E-Ticaret Desteği

Türkiye’nin en değerli bankalarından Akbank, pazaryerlerinde KOBİ’lere destek olabilmek için n11 ile ortak proje başlattı.

marka değeri dijital pazarlama

Marka Değeri Nedir? Dijital Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Bir şirketin başarısı yalnızca kazandığı paraya göre ölçülmez. Çünkü istatistiksel olarak iyi kazanç elde eden ve piyasada kalmayı başaramayan girişim örneklerini sıklıkla görüyoruz. Bu yazımızda marka değerinin hangi etmenlere bağlı olduğuna yakından bakıyoruz.

nöropazarlama avantaj

Nöropazarlama Nedir?

Özel nöropazarlama teknikleri sayesinde birçok farklı alanda avantajlı duruma geçebilmeniz mümkündür. Bu yazımızda nöropazarlamanın avantajlarına yakından bakıyoruz.

Ingvar Kamprad İKEA

Haftanın Girişimcisi: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad

Mütevazı hayatıyla dikkat çeken Ingvar Kamprad’ın IKEA’yı nasıl yarattığını hayatının kırılma noktaları ile birlikte inceliyoruz.

google trends, seo

Google Trends Nedir? SEO Stratejisinde Nasıl Kullanılır?

Google Trends verilerinin ışığında SEO çalışmalarınıza büyük bir katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için verileri değerlendirerek işe başlayabilirsiniz.

YORUMLAR