Haftanın Gündemi: 31 Mayıs – 6 Haziran

31 Mayıs - 6 Haziran haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişimcilik teknoloji haberleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 31 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

File Market’in Mobil Uygulaması Kullanıma Sunuldu

file market

Türkiye’nin en büyük zincir marketleri arasında yer alan BİM’in çatısı altında faaliyetlerini sürdüren File Market, uygulaması ile müşterilerine eve servis hizmeti sunuyor. Çalışma şekli olarak istegelsin ve Migros Sanal Market’e benzer olan File Market, belirlenen 2 saatlik zaman aralığında teslimatı sağlıyor. Kullanmak için teslimat adresini seçmeniz ve minimum 200 lira alışveriş yapmanız yeterli. 

Biletall’ın Kurucularından Yeni Araç Kiralama Girişimi: Miniyol

miniyol, araç kiralama

Online seyahat bileti sitesi olarak hizmet veren Biletall’ın kurucuları tarafından hayata geçirilen yeni girişim Miniyol, araçları kiralayabilme hizmeti veriyor.Farklı kiralama firmalarına ait araçları karşılaştırarak kiralayabileceğiniz uygulama güvenilir ödeme seçenekleriyle öne çıkıyor. 

Xiaomi Yeni Şarj Teknolojisini Tanıttı: 8 Dakikada Tam Şarj

xiaomi şarj teknolojisi

Xiaomi, haftanın başında iddialı şarj teknolojisini duyurdu. HyperCharge olarak adlandırılan teknoloji, 4.000 mAh bataryası olan bir telefonu -oldukça standart bir güç- yalnızca 8 dakika şarj etmeyi vaat ediyor. Tanıtım etkinliğinde yapılan deneyde, 3 dakikada %50 şarj seviyesine ulaşıldı. Xiaomi, yeni teknolojisinin çok fazla ısı üretmemek için şarj kaynağını kademeli olarak azalttığını ve bu sayede pile zarar vermediğini iddia ediyor. 

Getir, Amsterdam’da Hizmete Başladı 

getir amsterdam pazarında

Türkiye’nin en hızlı büyüyen hızlı market servisi getir, Londra’dan sonra Amsterdam’da hizmete başladı. Nazım Salur, Hollanda’ya açılmaları ile ilgili konuşurken bu ticaret ve inovasyon ülkesinin onlar için öncelikli olduğunu açıklamıştı. İşte bahsettiği şekilde faaliyete geçme vakti geldi. Şu an için Amsterdam’ın belli bölgelerinde aktif olan markanın büyük, küresel hedeflerinin bir sonraki konumu Berlin ve Paris olacak. 

Mitsubishi’den Türkiye’ye 167 Milyon TL Yatırım

mitsubishi electric manisa fabrikası

Japon devi Mitsubishi, Türkiye’deki fabrikasına yeni yatırım yapma kararı aldı. Kuruluşunun 100. yılını kutlayan Mitsubishi Electric, Manisa’daki fabrikasına ısı pompası üretimine başlamak ve klima üretimini artırmak için 18 milyon ABD Doları yatırım yapacak. Şirketin Avrupa’daki ilk tesisi olma özelliği taşıyan fabrika hem Türkiye pazarına hem de daha geniş Avrupa pazarına tedarik sağlıyor.

Google Chrome, Uygulama içi Ekran Görüntüsüne İzin Veriyor

google chrome, google, chrome, tarayıcı

Google Chrome, Android sürümünde uygulama içerisine gömülü olan özel bir ekran görüntüsü alma aracının ekleneceğini duyurdu. İnternet tarayıcılarının Chrome 91 sürümüne yükselten kullanıcılar screenshot ibaresini görmeye başladılar. Yeni aracın kullanımı ise son derece pratik, Siteyi paylaşmak istediğiniz zaman alt kısımdaki ufak panelden destek alabiliyorsunuz. Böylelikle hangi uygulama üzerinden siteyi paylaşabileceğinizi görebiliyorsunuz. Link kopyalama veya cihaza kaydetme gibi mevcut özelliklerin yanında screenshot butonunu da görebilirsiniz.

Hepsiburada, ABD’de Halka Arz için Başvurdu

hepsiburada, e-ticaret

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), geçtiğimiz günlerde Hepsiburada platformunun yurt dışında olan halka arzına onay verdiğini duyurmuştu. Doğan Online bünyesinde yer alan ünlü e-ticaret sitesi Hepsiburada, ABD’de Nasdaq borsasında halka arz başvurusu gerçekleştirdi. SEC’ye sunulan başvuru belgelerinde, 2000 yılında hayata geçirilen Hepsiburada’nın 33 milyon üyesi ve 9 milyon aktif müşterisi olduğu söyleniyor.

İşte Merkez Bankası’nın Türkiye Kripto Raporu

kripto borsaları

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, “Kripto Varlıklar” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda, diğer ülkeler gibi Türkiye’nin de kripto varlıklar üzerinde yasal bir düzenleme çalışması yapacağının altı çizildi. Merkez Bankası raporunun dikkat çekici kısımlarından birisi ise Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsasının sayısı oldu. Rapora göre ülkemizde toplamda 40 adet kripto para borsası mevcut ve hepsinin toplam işlem hacmi 28 milyar lira. 

Doğan Holding’in Yatırım Bankası Faaliyete Başladı

d yatırım bankası bddk izni

Doğan Şirketler Grubu’nun sahibi olduğu Doğan Yatırım Bankası, adından da anlaşılacağı üzere yatırım bankacılığı alanında faaliyet göstermek için 19 Mart 2020’de kuruldu. Geçtiğimiz hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK’dan faaliyet izni alan şirketin verdiği hizmetler, Yapılandırılmış Finansman, Yatırım Bankacılığı, Hazine, Nakit Yönetimi, Dış Ticaret Finansmanı, Dijital Finansman ve Dijital Bankacılık Çözümleri şeklinde sıralanabilir. 

Google Fotoğraflar 1 Haziran İtibariyle Ücretli Sisteme Geçiyor

google fotoğraflar abonelik

Fotoğraflar’a alternatif uygulamaları linkleriyle birlikte haberimizde bulabilirsiniz çünkü Google Fotoğraflar’da sınırsız depolama alanına veda vakti geldi. Yüklediğimiz fotoğraflar artık ücretsiz depolama alanına dahil değil.  Yeni sistemden muaf tutulacak tek cihaz, Google’ın kendi ürünü olan Pixel telefonlar.  Diğer tüm kullanıcılar için, 1 Haziran’dan itibaren Google Fotoğraflar’a yüklenen, ister yüksek kalitede ister orijinal kalitede olsun, tüm yeni fotoğraflar ve videolar, Google’ın 15 GB’lık kişi başı depo sınırını aşmamakla yükümlü.

Yandex, Çevrim içi Moda Perakendecisi KupiVIP’i Satın Alıyor

yandex, kupivip

Yandex, yeni yaptığı açıklamada online moda perakendecisi olan KupiVIP’i satın alacağını ve Yandex.Market’e entegre edeceğini kullanıcılara duyurdu. İlk etapta Market ve KupiVIP’in paralel olarak gelişeceği, fakat kademeli olarak hizmetlerin entegre edileceği söyleniyor. Anlaşmadan bir süre sonra KupiVIP ürünleri Yandex’in pazarında da yer almaya başlayabilir. 

Oppo Reno 5 Lite Türkiye’de Üretiliyor

oppo reno 5 lite, oppo

Çin merkezli üretici Oppo, Türkiye’de telefon üretimine başlıyor. Şirketin Türkiye’de üretilen ikinci ürünü Oppo Reno 5 Lite’ın tanıtımı da gerçekleştirildi. Reno 5 Lite, Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo’nun Türkiye’de mart ayında üretime başlayan Tuzla’daki fabrikasında üretildi. Fabrikada üretilen ilk model olma özelliği taşıyan Oppo A15s’in ardından ‘’Made in Turkey’’ ibaresi taşıyan ikinci ürün oldu.

Kişisel Finans Uygulaması Truebill, Yeni Finansman Turunda 45 Milyon Dolar Yatırım Aldı

finans uygulaması yatırım

Kişisel bir finans uygulaması olan Truebill, D Serisi yatırım turunda 45 milyon dolar topladı. Yatırım, kullanıcılara daha fazla görünürlük sağlanması için finansal yönetim araçları platformunun geliştirilmesi üzerine çalışılacak. Şirket ayrıca, nakit akışını sağlıklı tutarken zahmetsizce tasarruf sağlayan yapay zeka destekli otomatik tasarruf aracı özelliği geliştirecek ve kişisel finans araçlarını web’e de getirecek. 

SpaceX, Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

okyanus uzay limanı

Elon Musk, CEO’luğunu yaptığı SpaceX’in Starship fırlatma aracı için ilk okyanus uzay limanının gelecek yıl hazır olabileceğini açıkladı. Musk, uzay limanı olarak adlandırılan Deimos’un şu anda yapım aşamasında olduğu açıklamasını tabii ki Twitter üzerinden yaptı. Deimos, Teksas’taki Brownsville Limanı’nda yapım aşamasında olsa da çoğu kişi ünlü CEO’nun zaman çizelgeleri konusunda biraz iyimser olduğunu söylüyor. 

Yazılım Geliştiricileri ile Şirketleri Buluşturan Platform: Exceptionly

exceptionly

Exceptionly, yazılım sektöründe yetenek avcılığı yaparak başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere ve Avrupa ülkelerindeki şirketlerle yazılımcıları buluşturuyor. Sinan Ata’nın hayata geçirdiği platformun temel hedefi, verimsiz aday ve mülakatlarla kaybedilen zamanı engelleyebilmek. Bu yeni nesil yetenek avında bugün 170 ayrı ülkeden 2 milyonu aşkın yazılım geliştiricisinin verisine sahip oluyor. 

Otter.ai, Zoom için Yeni Not Alma Asistanını Tanıttı

yapay zeka asistan

Otter.ai’nin yeni deşifre çözümü, pandemi döneminde profesyonel birer Zoom kullanıcısı olan tüm çalışanların işini kolaylaştırıyor. Zoom kullanıcılarının toplantılarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak yeni bir araç Otter Assistant artık sizin adınıza herhangi bir Zoom toplantısına otomatik olarak katılabilir, uygun olmadığınızda toplantı notlarını kaydedebilir, yazıya dökebilir ve paylaşabilir. 

Twitter’da 3 Aşamalı Bilgi Teyit Dönemi

twitter güncelleme

Twitter, yanıltıcı ve yanlış bilgiler içeren paylaşımların önüne geçebilmek için üç ayrı aşamadan oluşan yeni bir teyit sistemini hayata geçiriyor.Jane Manchum Wong’un twitter gönderisi ile açığa açığa çıkan yeni özellik, tweet’lerin yanına gelen ‘’daha fazla bilgi al’’,  ‘’Takipte kal’’ ve  ‘’Yanıltıcı’’ ibareleri ile işlevsellik kazanacak. 

Etsy, Depop’u 1,6 Milyar Dolara Satın Aldı

etsy z kuşağı alışveriş

Ünlü e-ticaret uygulaması Etsy, özellikle Z kuşağının popüler ikinci el kıyafet platformlarından biri haline gelen Depop’u 1,62 milyon dolara satın aldı.  ABD’deki Z kuşağı tüketiciler arasında en çok ziyaret edilen 10. alışveriş uygulaması Depop, Etsy’nin genç nesli kullanıcı kitlesi arasına katmak için kullanılacak. 

WarnerMedia ve Discovery’nin Birleşmesinden Sonra Yeni İsim Açıklandı

warnermedia discovery yeni şirket

AT&T ve Discovery’nin birleşme kararı aldığı doğrulanmıştı. Bu iş ortaklığı, “Warner Bros. Discovery” adıyla sonuçlandı. Discovery’nin CEO’su ve yeni şirketin gelecekteki CEO’su David Zaslav yeni isimden son derece memnun. Onlara göre yeni isim hem Discovery’nin küresel mirasını taşıyor hem de Warner Bros ile iddialı birleşimi temsil ediyor. 

Türkiye’nin Ünlü Züccaciye Markası Bernardo İflas Etti

züccaciye zinciri bernardo iflas

Türkiye’nin  alanında son derece ünlü markası Bernardo, iflasını duyurdu. Faal mağazaları 1. İflas Müdürlüğü tarafından mühürlendi. 2018’den bu yana kendini toparlamaya çalışan şirket 3. yılda daha fazla ayakta duramadı ve başarısızlığı kabul etti.   

Bill Gates ve AB, Temiz Teknolojilerini Hızlandırmak için 1 Milyar Dolarlık Ortaklık Kuruyor

bill gates, microsoft

Bill Gates ve AB arasındaki 2022 ve 2026 arasındaki dönemi kapsayan özel ortaklık 1 milyar dolara kadar yeni yatırımlar yapılmasını hedefliyor. Ortaklık ile beraber karbondioksit emisyonlarının gözle görülür şekilde azalacağı ve ticari olarak uygulanabilir temiz teknolojiler inşa edilmesi için 1 milyar dolara kadar yeni yatırımlar yapılması planlanıyor.

Commencis, Yaz Kampüsü ile Personellerine Bodrum’da Çalışma İmkanı Sunuyor

commencis

Commencis Yaz Kampüs programının Haziran ve Eylül 2021 tarihlerinde toplam 12 hafta süreceği haberleri ortaya çıktı. Program detayları bir hayli ilgi çekici. Commencis çalışanları, dönüşümlü bir şekilde Bodrum’da bulunan Hapimag Sea Garden Resort tatil köyünde uzaktan çalışma sistemine devam ederken, aileleri ve yakınlarıyla da tatilini sürdürebilecek.

Türk Markası Dardanel, Yunan Donmuş Deniz Ürünleri Devi G. Kallimanis’i Satın Aldı

darnanel kallimanis yatırımı

Türk şirketi Dardanel, Yunan donmuş deniz ürünleri pazarının önde gelen şirketlerinden biri olan G. Kallimanis SA’yı satın aldı. Satın alma işlemi Dardanel Greece SA aracılığıyla yapacak. Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, iki komşu ve önemli Akdeniz ülkesinin ortak ekonominin bu anlaşmayla deniz ürünleri pazarında önemli bir sinerji oluşturacağını söyledi.

Android ve iOS’a İddialı Rakip: Huawei HarmonyOS

huawei yeni işletim sistemi

Huawei’in Android için kendi alternatifi HarmonyOS resmi olarak tanıtıldı. Şirket, işletim sistemini akıllı telefonlarla sınırlandırmak istemiyor. Arabalardan televizyonlara ve diğer birçok nesneye kadar kullanmak niyetinde. Huawei’in HarmnoyOS’u, en genç işletim sistemi olması dolayısıyla bazı avantajlara da sahip. Gerçekten daha genç ve estetik görünen tasarımının yanında gün içinde kullandığımız neredeyse tüm cihazla senkronizasyonunun sağlanması tamamlayıcı işlevlerde de kullanılmasına yarıyor.

İlişkisel Pazarlama Nedir?

ilişkisel pazarlama yaklaşımı

Bu yazımızda ilişkisel pazarlamayı, uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmak için nasıl kullanabileceğinizi anlattık. İlişkisel pazarlama, müşteri memnuniyetini sürekli belirli bir seviyenin üzerinde tutarak onları elde tutma sürenizi artırmaya odaklanır. Müşteri memnuniyetini temel alan bu strateji hakkında daha fazla bilgi almak için yazımıza bakabilirsiniz. 

iyzico Kadın Girişimci Destek Programı Başvuruları “İyiden İyiye” Başladı

kadın girişimci desteği

Türkiye’nin en önemli yerli ödeme girişimlerinden olan iyzico, kadın girişimcileri desteklemek için Google ve IdeaSoft gibi dev isimlerle ortak bir proje yürütüyor. Şirket, kadın girişimcilerin karşılaştığı engelleri aşmak ve atılımcı ruhları canlandırıp yeni ilhamlar bulmak için “İyiden iyiye” sloganıyla birlikte projesini hayata geçirecek. Başvuru, iyzico’nun kendi sitesinde yapılmaktadır.

Süper Bilgisayar Nedir?

süper bilgisayar nedir

Güçlü yapısıyla öne çıkan süper bilgisayarlar, farklı görevleri tamamlayabilmek için birbirine bağlı olan binlerce farklı bilgisayarı içeren özel sistemlerdir. Ne için kullanıldığı, gelecekteki yeri ve daha geniş tanımıyla anlattık.

Haftanın Girişimcisi: Academia’nın Kurucusu Richard Price

öğrenci girişimci

Bu haftanın girişimci hikayesini Academia’nın kurucusu Richard Price! İki tutkusu vardı: Felsefe ve girişimcilik. Kariyerini inceleme sebebimiz ise onun yaptığı tercih. Tamamen küresel bir ihtiyacın tespiti ile birçok yatırımcıyı arkasına almayı başaran Price’ın girişimcilik serüvenine yakından bakalım. 

Bulut Bilişim Nedir?

bulut teknolojisi, bulut bilişim, bulut depolama

Bulut bilişim, teknolojik girişimlerin önemli hizmetlerinin temelinde yatıyor. Yazımızda bu teknolojinin ne olduğunu, hangi servislere sahip olduğunu ve avantajlarını-dezavantajlarını anlattık.  Büyük işletmelerin maliyetten belirgin bir tasarruf elde etmesini sağlayan bulut bilişim hakkında daha fazla bilgi almak için başlığa tıklayabilirsiniz. 

YORUMLAR