Haftanın Gündemi: 5 – 11 Temmuz

5 - 11 Temmuz haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

girişim haber
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 5 – 11 Temmuz tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

mercado

Brezilya’nın İlk Kripto Borsası Mercado, 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Brezilya merkezli olan kripto para borsası Mercado Bitcoin, SoftBank Latin America Fund’ın liderliğindeki B serisi yatırım turundan 200 milyon dolarlık yatırım aldı. Mercado Bitcoin çatı şirketi olan 2TM Group değerlemesinin 2.1 milyar dolar olduğu biliniyor.

mandolin

Canlı Yayın Konser Platformu Mandolin, 12 Milyon Dolar Yatırım Aldı

ABD merkezli ünlü canlı yayın konser platformu girişimi olan Mandolin, 12 milyon dolarlık yeni yatırımıyla tekrar gündeme geldi.

www nft satıldı

World Wide Web’in Orijinal Kodu NFT Olarak Satıldı

World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, 1989’da icat ettiği kodun orijinal NFT’sini 5,4 milyon dolara sattı.

obilet satın alım

Obilet, Rakibi Biletall’ı Satın Aldı

Çevrim içi otobüs ve uçak bileti satışı yapan Obilet, en büyük rakiplerinden Biletall’ı kendi bünyesine kattı.

iran bitcoin üretimi

İran, Dünyada En Fazla Kripto Para Üreten 7 Ülke Arasına Girdi

İran’dan şaşırtan veri: Dünyanın en fazla kripto para üreten Çin, Rusya, ABD, Kazakistan, Kanada ve İzlanda’nın yanında bu alanın en fazla üreticilerinden biri oldu.

mukellef, kosgeb

Online Şirket Kurma Platformu Mükellef, KOSGEB Danışmanlığı Yapıyor

Bireysel girişimcilere özel bir hizmet sunan Mükellef, şirket kurulum platformu olarak desteklerini sunuyor.

btk

BTK, Türkiye’deki Mobil Abone Sayısını Açıkladı

Türkiye’deki mobil abone sayıları giderek yükselmeye devam ediyor. Sayılar BTK tarafından güncel bir şekilde paylaşıldı.

windows mavi ekran

Windows 11’in Mavi Ekranı Kararıyor

Windows kullanıcılarının hatalı sayfalarının arka planı olan mavi ekran tarihe karışıyor. Artık hatalı siteler siyah ekran verecek.

e-ögrenme girişimi

Articulate Global, 3,75 Milyar Dolar Değerlemeyle 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Aldı

2002 yılında kurulan New York merkezli Articulate, yeni yatırımını duyurdu. Şirket, 3.75 milyar dolar değerlemeyle gerçekleştirilen son yatırımı gelecek planları ve inovasyon çalışmaları için kullanılacak.

tiktok video

TikTok, Video Sürelerini Uzatıyor

TikTok, 60 saniyelik kısa videolarını uzatma kararı aldı. 2021’in ikinci çeyreğinin başından itibaren içerik oluşturucuların videoları için daha fazla zamanı olacak.

size&me

Size&Me 125 Bin Dolarlık İkinci Büyük Yatırımın Aldı

Mayıs ayında ilk yatırım turunu gerçekleştiren yerli girişim Size&Me, 2 ayın ardından yeni bir yatırım daha alarak tekrar gündeme geldi.

lim flowers

LIM Flowers, Tohum Öncesi İlk Yatırımını Aldı

LIM Flowers ekibi yeni bilgiler paylaştı. Ekip tarafından paylaşılan bilgilere göre LIM Flowers’ın tohum öncesi yatırım turunda ilk yatırımını aldığı söylendi.

sony-hoparlör

Sony’nin Boyun Hoparlörleri Uzaktan Çalışanlar için Geri Döndü

Sony, yeni giyilebilir hoparlör SRS-NB10’u duyurdu. Video konferans için optimize edilen yeni Sony cihazı, yüksek kaliteli hoparlörünün yanında 20 saate kadar kesintisiz olarak kullanılması ile de göze çarpıyor.

playsimple-satildi

MTG, PlaySimple’ı 360 Milyon Dolarlık Anlaşmayla Satın Aldı

Günlük iki milyondan fazla aktif kullanıcısı olan PlaySimple, MTG tarafından satın alındı. Stockholm merkezli MTG, kısa süre önce Hutch ve kule savunma oyun stüdyosu ve yayıncı Ninja Kiwi’yi satın almıştı. 

elon musk aciklama

Starship, Uzayda Uçup Atıkları Toplayacak

SpaceX CEO’su Elon Musk, Starship adlı uzay aracının başa çıkılması gittikçe zor bir hal alan uzay atıkları için çözüm üretebileceğini söylüyor.  Uzayda seyahat ederken çöp toplama fikri bilim kurgu filmlerini andırsa da büyük dünyamızda bunu düşünen ve dert edinen insanlar da mevcut. SpaceX’in yakında çıkacak olan Starship gemisi, tam da bunu yapabilecek.

nostalji pazarlama örnek

Retro Pazarlama Nedir?

Son zamanlarda “eski”, yani retro-vintage ürünlerde gerçek bir patlama görüyoruz. Retro pazarlama veya diğer ismiyle nostalji pazarlama nedir? Neden bu kadar popüler? Peki geçmiş gerçekten her zaman daha mı iyidir?

Yazımızı okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.

hsbc

HSBC Türkiye, Yeni Çalışma Modelini Çalışanlarıyla Birlikte Oluşturdu

Türkiye’nin yeni çalışma modeli ile beraber müşterilerin ihtiyaçları, yasal düzenlemeler ve ekip ihtiyaçları olmak üzere bankanın temel öncelikleri yansıtılacak şekilde çalışmalar düzenlendi.

dijital cüzdan, pokus

Türk Telekom’un Dijital Cüzdan Uygulaması Pokus ile Tanışın

Pokus uygulaması oyun, alışveriş, yemek ve eğlence gibi alanlarda ödeme yapabilmenizi sağlarken rehberde yer alan kişilere para gönderilmesini de sağlıyor.

trump facebook davası

Trump, “Sansür” İddiasıyla Twitter, Google ve Facebook’a Dava Açtı

Çarşamba günü Google, Twitter ve Facebook’a dava açan Trump, bu soruşturmayı “ifade özgürlüğümüz için çok güzel bir gelişme” olarak nitelendirdi. 

pine labs yatırım

Pine Labs, 315 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Finans teknoloji alanında önde gelen şirketlerden Pine Labs, son yatırım turunda  315 milyon dolar topladı. 

musk gayrimenkul

Elon Musk, 38 Metrekarelik Prefabrik Evde Yaşıyor

Tesla ve SpaceX.2in CEO’su ünlü girişimci Elon Musk, Teksas Boca Chica’da, körfez kıyısında 50 bin dolarlık, prefabrik bir evde yaşıyor. 

mmhmm

Görsel İletişim Platformu mmhmm, SoftBank Liderliğinde 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Evernote kurucusu Phil Libin tarafından hayata geçirilen mmhmm, A Serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım alarak tekrar gündeme geldi.

pundi x, kripto para

Kripto Para Platformu Pundi X, Türkiye’deki İlk Fiziki Mağazasını Açtı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yapılan çalışmalara göre kripto paralara en yoğun ilginin olduğu bölgeler arasında Türkiye’de yer alıyor. Pundi X kripto para platformu yeni gelir seçenekleri yaratabilmek ve kendi kripto para alım satım ofisini kurmak isteyenler için Türkiye pazarına girdi.

kişisel ofis

3D Baskılı Sürdürülebilir Ofis Sistemi: Architype

İdeal bir uzak çalışma alanı sağlamak için tasarlanan 3D baskılı , kişisel ofis bölmesi Denizen Architype ile ofisler artık taşınabiliyor.

Adidas Gerilla Pazarlama

Adidas’ın İlk Yüzebilir Billboard’u Dubai’de Sahneye Çıktı

Dünyanın ilk sıvı billboard Adidas tarafından tasarlandı ve ilk gösterim yeri Dubai oldu. Tanıtım, Adidas’ın sporculara yönelik daha geniş teknik giyim seçeneğini vurgulayarak özellikle kadınları spora katılarak özgüvenlerini artırmaya teşvik ediyor.

dijital pizza

Dünyanın İlk Robotik Pizzacısı Paris’te Açıldı

7 yıllık araştırma ve geliştirme süreci ve 5 patent başvurusunun ardından Cyril Hamon ve Sébastien Roverso, dünyanın ilk robot restoranını açtı. Siparişler,  30 uzman, mühendis ve geliştirici tarafından tasarlanan yapay zeka destekli pizzabot, restoranın pizzalarını yapar.

marka türleri

Marka Türleri Nelerdir?

Marka yönetimi üzerinde konuşulduğu zaman tek çeşit bir marka olduğu yanılgısına düşüyor olabilirsiniz. Marka çeşitleri arasında yönetim şekli ve hedef kitleye sundukları birbirinden tamamen farklı olan birçok seçenek vardır. Yazımızı okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.

netflix hikayesi

Haftanın Girişimcisi: Netflix’in Kurucularından Reed Hastings

Wilmot Reed Hastings, dünyanın en ünlü dijital platformlarından birini kuracağını işin başında biliyor muydu? Başarı hikayesine yakından bakıyoruz.

YORUMLAR