Haftanın Gündemi 7-13 Haziran

7-13 Haziran haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

teknoloji yatırım girişimci gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 7-13 Haziran tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

vodafone, fgs

Vodafone, Yerli Yazılım Şirketi FGS’nin Yüzde 50 Hissesini Satın Aldı

Haftanın ilk haberi Vodafone’un yeni yatırımının ilanı oldu. Ünlü GSM operatörü Vodafone, Sabit Ses Santrali (PBX) altyapısını yeni nesil çözümler sunarak bulut sistemlerine taşıyan yerli şirket olan Future Generation Systems’ın (FGS) %50’lik kısmını satın aldığını açıkladı.  

whatsapp çoklu cihaz

WhatsApp Açıkladı: Uygulama 4 Cihazda Birden Kullanılabilecek

WhatsApp’ta çoklu cihaz desteği tartışmaları sürerken şirket sahibi Mark Zuckerberg yeni özellik ile ilgili yeni bir tarihi işaret etti. Mark Zuckerberg özelliğin kısa süre içerisinde dağıtılacağını duyurdu. Fakat ilk dağıtım yalnızca beta kullanıcılara yapılacak.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak İlan Eden İlk Ülke Olacak

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeye yönelik yeni bir yasa sunmayı planladığını bildirdi. Nayib Bukele’nin 28 Şubat seçimlerinde yakaladığı yüksek popülarite, mecliste açık bir üstünlükle iktidar olmalarını sağladı. Dolayısıyla herhangi bir yasama teklifinin meclisten geçme olasılığı çok yüksek oluyor. Nitekim hafta ortasında Bukele, istediğini gerçekleştirdi ve El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden ilk ülke oldu. 

getir yeni değerleme

Getir, 555 Milyon Dolar Yatırımla Değerlemesini 7,55 Milyar Dolara Yükseltti

10 dakikada teslimat vaadiyle yola çıkan Getir, 555 milyon doları aşan yatırımla değerini sadece üç ayda 7.5 milyar doların üzerine çıkardı. 2015 yılında Nazım Salur, Serkan Borancılı ve Tuncay Tütek tarafından kurulan Getir, Tiger Global ve Sequoia Capital gibi mevcut yatırımcılardan en son fonlarını topladı ve birkaç hafta içinde Paris ve Berlin’de yola çıkacak kuryelerini tanıtıp genişlemesini sürdürecek.

Hacktivist Grup Anonymous, Elon Musk’ı Hedef Alıyor

Anonymous hareketi, yayınladığı video ile Tesla ve SpaceX’in patronunu şiddetle hedef aldı ve onu Bitcoin fiyatlarını istediği gibi manipüle etmekle suçladı. Bu, Elon Musk’ın kripto para birimi fiyatları üzerindeki etkisinin ilk kez endişe uyandırması değil. Son zamanlarda, bazı internet kullanıcıları, bu durumu kınamak için Musk’ın merkezde olduğu birçok hashtag ile doğrudan ona saldırdı. Musk’a gelince, bu video için çok endişelenmişe benzemiyor ve eleştirmenlerine cevap vermeden hafta sonu mizahi bir şekilde tweet atmaya devam etti.

flixmobility

Alman Ulaşım Girişimi FlixMobility 650 Milyon Dolar Yatırım Aldı

FlixTrain ve FlixBus ağının ana şirketi olan Münih çıkışlı FlixMobility, G Serisi yatırım turu kapsamında 650 milyon dolarlık yatırım alarak gündeme geldi. Bu gelişmeyle birlikte Avrupa’nın ünlü ulaşım servisinin değeri 3 milyar doları geçti. 

harry potter mağaza

En Büyük Harry Potter Mağazası New York’ta Açıldı

Harry Potter kesinlikle bir bağımlılık. Küresel sağlık krizine rağmen serinin hayranları, JK Rowling tarafından hayal edilen ünlü büyücüye ve evrenine adanmış yepyeni New York mağazasına akın etti.  Dünyanın en büyük Harry Potter mağazası, edebi ve sinematografik destan dünyasına adanarak Broadway/ New York’ta geçtiğimiz perşembe kapılarını açtı. 

roboat projesi

Otonom Elektrikli Tekneler Amsterdam Kanallarında Test Edilecek

Amsterdam, Roboat adlı sürücüsüz elektrikli tekneleri kanallarda kullanmak üzere test ediyor. Dört metrelik tekneler, yolcu taşıma görevinin yanında çöp toplamak için de kullanılacak. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ile iş birliği yapan Amsterdam  İleri Metropoliten Çözümler Enstitüsü’nün inovasyon direktörü Stephan van Dijk, otonom sistemlerin geliştirilmesiyle birlikte hem güvenlik anlamında hem de zaman verimliliği yönünden pozitif sonuçlar elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

flink yatırım turu

Alman Market Teslimatı Uygulaması Flink, 240 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Berlin merkezli market teslimatı şirketi Flink, A Serisi finansman turunda 240 milyon dolar topladı. Resmi olarak sadece altı hafta önce piyasaya sürülen ve Almanca’da “hızlı” anlamına gelen Flink, kendi tedarik merkezlerinden 10 dakika içinde yiyecek teslim etme vaadiyle hizmet veriyor. 

e-ticaret raporu

iyzico-PayU, Türkiye’nin Küresel E-Ticaret Raporunu Sundu

iyzico-PayU CEO’su Barbaros Özbuğutu, The Next Frontier’in küresel e-ticaret raporunu yorumladı.4 kıtadan 19 ülkenin e-ticaret verilerinin incelendiği raporda Türkiye’nin yeni girişimleri ve girişimci liderleri için güzel haberler geldi. Rapora göre Türkiye, e-ticaret ekosistemindeki gelişmekte olan pazarlar içerisinde lider durumda.

iphone, ipad

iPhone ve iPad’lerde En Çok Veri Toplayan Uygulamalar Neler?

VPN şirketleri tarafından ortaya çıkarılan yeni listeler ile beraber en fazla veri toplayan iPad ve iPhone uygulamaları belli oldu. Şirketin güncel araştırmalarına göre mesajlaşma ve görüntülü arama kategorisinde en çok veriyi Facebook Messenger’ın topladığı ortaya çıktı. Pandemi sürecinin popüler uygulamaları arasındaki Clubhouse ise en az veri toplayan uygulama olarak görülüyor.

ekip iletişim platformu

Türkiye’nin Slack’e Özel ilk Haber Uygulaması Bundle Oldu

2014 yılında İstanbul’da kurulan ve Türkiye’nin en sevilen haber uygulamalarından biri haline gelen Bundle, Türkiye’nin Slack’e özel ilk haber uygulaması oldu. Aylık 1,1 milyon aktif kullanıcısı olan Bundle’ın anlık bildirimleri artık Slack kanallarından alınabilecek. Böylesine güçlü ve küresel bir platform ile birlikte çalışmak Bundle’ın iş dünyasına ulaşmasını kolaylaştırdığı gibi etki alanını da küresel çapta genişletecektir. 

blue origin

Jeff Bezos, Blue Origin’in İlk Mürettebatlı Uçuşunda Uzaya Gidiyor

Jeff Bezos, Blue Origin’in ilk insanlı uçuşunda olacak. Jeff Bezos, bu duyuru ile kuşkusuz rakibi Elon Musk’ı şaşırtarak yakalamayı ve uzay turizmi yarışını daha da hızlandırmayı umuyor. Jeff Bezos duyuruyu Twitter hesabından şu sözlerle yaptı: “ Beş yaşımdan beri uzayda seyahat etmeyi hayal ettim. 20 Temmuz’da bu geziyi kardeşimle yapacağım. En iyi arkadaşımla maceraların en büyüğü”.

van gogh tabloları koku

Van Gogh Müzesi, Sanatçının Eserlerini Parfüm Koleksiyonuna Dönüştürüyor

Van Gogh Müzesi, Floral Street ile iş birliği yaparak dünyaca ünlü ressamın tablolarından parfüm koleksiyonu üretecek. Hollanda’nın ve dünyanın en ünlü müzesi olan Van Gogh Müzesi, yeni bir girişime adım atıyor. İngiliz parfüm markası Floral Street ile iş birliği yapan müze, projesinde ressamın doğa odaklı çalışmalarını öne çıkaracak.

bitcoin yatırımcısı 25 ülke

Bitcoin’den En Çok Para Kazanan Ülkeler Açıklandı

Blockchain analitik firması Chainalysis’in raporu yayınlandı. Rapora göre en yüksek kazancı  4 milyar doları aşacak şekilde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımcılar sağladı. Yaklaşık 1,1 milyar ABD Doları kâr elde eden Çin izledi. Üçüncü sırada 900 milyon ABD Doları ile Japonya’nın olduğu listede Türkiye ise sürpriz bir şekilde 14. sırada yer aldı. 

şişecam macaristan yatırımı

Şişecam’dan Macaristan’a 255 Milyon Euro Yatırım

Şişecam, yılda 330 bin ton net üretim kapasitesine sahip, ortalama 255 milyon euro tutarında Avrupa’daki ilk cam ambalaj yatırımına karar verdi. Macaristan’da kurulacak fabrika ile Macaristan ve Avrupa’da artan cam ambalaj taleplerinin yatırım sonrası başarılı bir şekilde karşılanacağı söyleniyor.

sketchar, nft

SketchAR ile Çizimlerinizi NFT’ye Dönüştürebilirsiniz

Artırılmış gerçeklik ile çizimi bir araya getiren uygulama olan SketchAR, son yılların popüler konularından biri olan NFT’ler için önemli bir adım attı. Gelen yeni bilgilere göre SketchAR, kullanıcıların oluşturduğu çizimleri NFT’ye dönüştürmelerine imkan sağlayabilecek.

hepsipay e cüzdan

Hepsiburada’nın Dijital Cüzdanı Hepsipay, Hizmete Sunuldu

Türkiye’nin en önemli e-ticaret platformlarından Hepsiburada, Hepsipay Cüzdanım isimli dijital cüzdanını hizmete sundu. Daha önce dönemsel kampanyalar içerisinde kullanıma sunulan özellik artık daimi olarak uygulamanın bir parçası haline getirildi. 

Dijital cüzdanınıza eklediğiniz HepsiPara’larınızı ödeme yöntemi olarak kullanabilirsiniz. 

iş ortaklığı

PUMA ve HARIBO’dan İddialı İş Birliği

PUMA ve HARIBO arasındaki yeni iş birliği, spor ayakkabı ve giyim koleksiyonu ile hayata geçirildi. Spor giyim devi PUMA şirketinin ekibi, ikonik altın ayılardan ve markanın ambalajından ilham alarak onları klasik puma silüetlerinden bazılarıyla birleştirdi. Co-branding/ortak markalama logoları ve sokak tasarım detaylarıyla koleksiyondaki parçalar şeker gibi rengarenk.

en değerli markalar thy

Türkiye’nin En Değerli 20 Markası Açıklandı

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye’nin en değerli markalarını açıkladı. Türk Hava Yolları bir süredir olduğu gibi birinciliğini koruyarak bu yıl da “Türkiye’nin en değerli markası” oldu. Araştırmada ikinci sırayı 1 milyar 585 milyon dolarlık marka değeri ile Arçelik aldı. Geçen yılın ikincisi Ziraat Bankası ise 6. sıraya geriledi. Türkiye İş Bankası da Arçelik gibi önemli bir sıçrayış yaparak 8. sıradan 3. sıraya yükseldi.

ios 15, iphone, apple, ipad

iOS 15 Tanıtıldı! İşte Gelen Yenilikler

iOS 15 ile ilgili yeni özellikler ortaya çıktı. Tasarım anlamında pek değişime uğramayan işletim sistemi özellikle FaceTime yenilikleriyle öne çıkıyor.  Apple tarafından aktarılan yeni bilgilere göre Spatial Audio özelliği sayesinde görüntülü görüşmeler daha doğal olacak gibi gözüküyor.iOS 15’in bildirim kısmında da birtakım yenilikler var. Gelen Bildirim Özeti kısmıyla beraber bildirim ekranında bulunan tek bir bildirim üzerinden bütün bildirimlere ait özel görebiliyorsunuz. Focus özelliği rahatsız etme modu, kişisel mod, çalışma ve uyku modu gibi seçenekler arasındaki geçişleri daha pratik hale getiriyor. Apple’ın Hava Durumu uygulaması daha yüksek çözünürlüklü haritaları da sunacak. Apple Haritalar, Google Earth benzeri bir özellik kazanıyor. Yeni işletim sistemi güncellemesi ile beraber Apple Haritalar şehirler hakkında detaylı bilgiler sunacak.

packupp

Aynı Gün Teslimat Şirketi PackUpp’ın Yeni Özellikleri ile ‘’Evde Yoktunuz’’ Dönemine Son!

Aynı gün teslimat özelliği ile dikkat çeken yerli girişim PackUpp, ‘’evde yoktunuz’’ sorununu çözebilmek için iki ayrı özelliğini duyurdu. PackUpp uygulaması ‘’Komşuma Bırak’’ ve ‘’Haritadan Canlı İzleme’’ gibi özellikleri ile ‘’evde yoktunuz’’ sürecine son verecek.

amazon türkiye teslimat

Amazon Türkiye, Pazar Günü Teslimatlarını Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli ile Genişletiyor

Amazon Türkiye, pazar günü yalnızca İstanbul’da teslimat yaparken şimdi bu ağını Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’ye de açıyor. Belirtilen şehirlerdeki tüketiciler, Amazon Prime üyelikleri varsa kargo ücreti ödemeden tüm alışverişlerini pazar gününe dek yapabilecek. Prime üyesi olmayanlar ise sepet tutarına 7,90 liralık teslimat ücretini ödeyerek aynı hizmetten faydalanabilecek. Kargo ücreti ödemek istemeyenler, 30 günlük deneme süresinin ardından aylık 7,90 liraya Amazon Prime aboneliği alabilirler. 

lezzet ankara yemeksepeti

Mansur Yavaş’tan Ankara’ya Özel Yemek Platformu: Lezzet Ankara

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Covid 19 pandemisi süresince sürekli maddi kayıp yaşayan esnafa destek vermek için geliştirdikleri Lezzet Ankara projesini girişimini duyurdu. Yemeksepeti ve Getir Yemek benzeri olan Lezzet Ankara’ya şehirdeki işletmeler ücretsiz bir şekilde kayıt yaptırabiliyorlar. Girişimin, yarar sağlama noktasındaki samimiyeti ise 0 komisyon ile çalışmasından belli oluyor.

boyner plastik girişimi

Boyner, Plastik Kullanımını Azaltma Sözü Verdi

Türkiye’nin en büyük mağazalarından olan Boyner, Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Global Compact ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği liderliğinde hazırlanan İş Dünyası Plastik Girişimine katıldı. Bir araya gelen Türk şirketler plastik kullanımına dikkat çekmek istiyor ve kendi bünyelerinde bu amaca yönelik eylemler geliştireceklerinin sözünü veriyor. 

stok görsel site

Yüksek Kaliteli 20 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Görsel ağırlıklı içeriklerin önemi gün geçtikçe artıyor. Özellikle birçok işletmenin dijitale taşınması ve bu alanda yeni kolların gelişmesi ücretsiz görsel ihtiyacını daha da artıyor. Bu yazımızda 20 tane ücretsiz fotoğraf sitesi derledik.

fintech teknolojisi

Fintech Nedir?

Bugün birçok girişimin öne çıkan özellikleri arasında gösterilen Fintech teknolojisi nedir? Avantajları nedir? Yapay zeka ile etkileşimi nasıl olacak. Gelecekteki finans sektörünün değiştireceğine kesin gözüyle bakılan fintech ile tanışmak için haber başlığımıza tıklayabilirsiniz. 

google kurucusu larry page

Haftanın Girişimcisi: Google’ın Kurucularından Larry Page

Bu haftanın girişimcisi Larry Page. Devasa arama motoru Google’ın kurucularından olan Amerikalı girişimci ve bilgisayara bilimcisinin ilham verici hayatına yakından bakıyoruz.

pazarlama karması avantaj

Pazarlama Karması Nedir?

Pazarlama karması, şirketlerin pazarlama konusunda kullanılan temel stratejileri arasında yer alır. Bu yazımızda Doğru teknikler ve parametreler takip edildiği takdirde pazarlama karması ile nasıl verim alınabileceğini anlatıyoruz. 

YORUMLAR