Girişimci Nedir?

Girişimci, bir yenilik (inovasyon) etrafında bir girişim geliştiren kişidir. İşletmenin yönetiminden sorumludur. Aynı zamanda başarısının riskini tam anlamıyla üstlenir.

girişimci nedir
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Girişimci, bir iş modeli geliştirir, fiziksel ve beşeri sermayeyi kullanılır ve onu faaliyete geçirmeyi başarır. Diğer taraftan, bir girişimci için yapılabilecek sabit bir tanımlama yoktur.

Bir girişimcinin ne olduğunu tam anlamıyla anlamak için farklı girişimci türlerini incelemek gerekir. Ayrıca onun yaptıkları ve aralarındaki farklılıklar konusunda daha fazla bilgi edinmeniz gerekir.

Girişimci nedir?

Bir girişimci, yeni bir iş, yenilik veya başka bir girişim türü arayışında aldığı kişisel riskle tanımlanan kişidir. Bu riski üstlenmesi karşılığında çoğu zaman işletmeleri veya markaları başarıya ulaştığı zaman bu başarıdan kazanç elde ederler.

Bir girişimcinin kesin tanımı üzerinde bazı araştırmalar vardır. Bazılarının kendisi için çalışan herkesi içeren geniş bir tanımı söz konusudur. Diğerlerinin ise daha dar bir bakış açısı vardır. Bu da girişimcinin işlerinin yenilik ve liderlik içermesi gerektiğini söyleyen bir yaklaşımdır.

Girişimciler nasıl çalışırlar?

Girişimcileri ekonominin önemli bir yönü olarak görmek gerekir. Yenilikçi fikirler üzerinde risk alırlar ve büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olurlar. Başarı şansları çok umut verici olmayabilir ama başarılı olduklarında birçok girişimcilik arayışı sektörleri dramatik bir biçimde ileriye götürür.

Girişimcilerin hedeflerine ulaşmaya çalışırken finansman durumu, çalışan bulma durumu ve organizasyon bağlantılı zorluklar gibi engellerin üstesinden gelmesi gerekir. Bunlar isteğe bağlı bir durum değildirler. Çünkü hemen hemen her girişimcinin karşılaştığı bir zorluk biçimidir.

Girişimciler hakkında yaygın olarak paylaşılan özellikleri inceleyerek girişimcilerin çalışma şekli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir kişi söz konusu özellikleri doğuştan itibaren kazanmış veya sonradan edinilmiş olabilir. Nihayetinde girişimcilerin özellikleri arasında benzerlikler vardır.

 • Tutku – Başarılı girişimcilerle konuştuğunuz zaman yaptıklarını anlatırken daima tutku kelimesiyle karşılaşırsınız. Tutkuyu takip etmek girişimcilik konusunda en önemli başarı kriterlerinden biridir.
 • Bağımsız düşünme – Girişimciler genellikle kalıpların dışında düşünmeye yatkın olurlar. Fikirlerini sorgulayacak başkaları tarafından etkilenme olasılıkları düşüktür.
 • İyimserlik – Sonuçların iyi olduğuna inanmamanız durumunda herhangi bir şeyde başarılı olmanız kolay değildir. Girişimciler biraz hayalperest olurlar. Ulaşılmaz görünen fikirlerin peşinden giderler.
 • Güven – Bu, girişimcilerin asla kendinden şüphe duymadıkları anlamına gelmemelidir. Ancak girişimciler söz konusu şüphelerin üstesinden gelebilirler. Hedeflerine ulaşacaklarına inançları yüksektir.
 • Problem çözme – Varlık, bilgi ve kaynak eksikliği yaygın bir problemdir. Ancak girişimciler ihtiyaç duyduklarını elde etme konusunda inatçıdırlar. Bu da onları hedeflerine ulaşmak için sahip oldukları nitelikleri nasıl kullanacaklarını bilecekleri anlamına gelir.
 • Azim – Girişimciler engellere karşı kolayca pes etmezler. Onlar için başarısızlık bir seçenek değildir. İşler ters gittiğinde çalışmaya devam ederler.
 • Vizyon – Vizyon, girişimciliğin en katı tanımları arasında yer alan bir şeydir. Başladığınızda nihai hedefinizi bilmenize yardımcı olur. Dahası, vizyon sizi hedefinize doğru ilerleten en önemli yakıt durumundadır.

Girişimciler bu niteliklere sahiptirler. Ayrıca aşırı odaklanmış bir biçimde hareket ederler. Dikkatlerinin dağılmasına izin vermezler. Önemsiz olan yoğun işlerde takılıp kalmak onlara göre değildir. Başarılı girişimciler sonuç getirecek durumlara odaklanırlar.

Girişimci türleri nelerdir?

Bir girişimci tanımı konusunda netlik olmamasının en önemli nedenlerinden birisidir çok farklı türde serbest meslek sahibi işletmeleri içermesidir. Yaygın olarak var olan girişimcilik türlerinden bahsedildiği zaman bunun ne anlama geldiğini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

 • Küçük işletmeler – Bazı girişimcilik adımları büyük işletmelere dönüşürler. Ancak hepsi küçük bir işletme olarak ilk adımı atarlar ve çoğu bu şekilde kalırlar. Bunlar arasında genelde yerel işletme sahipleri bulunmaktadır.
 • Ev merkezli işletmeler – Ev merkezli bir işletme, küçük işletme kategorisine dahil olabilir. Ancak bu gibi durumlarda temel faktör işlerin evden yürütülmesiyle alakalıdır. Birçok büyük şirketin bir ofis alanına taşınmadan önce evde işe başlar.
 • Çevrimiçi işletmeler – İnternet tabanlı işletmeler aslında her gruba dahil olurlar. Buradaki temel fark işletmenin öncelikle çevrimiçi olarak yürütülmesidir. Bu basitçe blog yazarlarını ve diğer e-ticaret işletmelerini kapsamaktadır.
 • Mucitler – Bir mucidin girişimci olarak görülmesi için, ürünü inşa etmek ve piyasaya sürmek için fikir aşamasının ötesine geçmesi gerekir. Bunun için çeşitli televizyon programlarına veya yarışmalara katılmaları mümkündür.

Nasıl girişimci olunur?

Başarılı bir girişimci olma için çok zengin veya çok ünlü olmanıza gerek yoktur. Bir fikri olan, onu geliştiren ve onu karlı bir işletmeye dönüştüren sayısız küçük ama az bilinen girişimci örneği vardır. Örneğin, bir blog başlatan veya bir YouTube kanalı açan insanlar bunlara örnektirler.

Girişimci olmak zor değildir ama nihayetinde bir iştir. Bu yüzden aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok farklı adımı gerektirir. Öncelikle aşağıdakilere adapte olmak çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Bir girişimci olarak devamını getirmek çok zor değildir.

 • Girişimci özelliklerinin gelişimine odaklanmalıdır.
 • İnsanlar para ödeyeceği harika bir fikir bulunmalıdır.
 • Başarı için ayrıntılı bir plan ortaya konulmalıdır.
 • Oluşturulan söz konusu plana tutarlı bir bağlılık lazımdır.

Araştırma, planlama ve çalışma gerektirse bile bir ev işini oldukça hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. Hatta belki bir ay içerisinde her şeyi hazır hale getirebilirsiniz. Bir girişimci olmak zor gözüken ama doğru adımlar atıldığında gerçekleştirilebilen bir şeydir.

YORUMLAR