Haftanın Gündemi: 24-30 Mayıs

24-30 Mayıs haftasının girişimcilikle ilgili gündem maddelerini sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

Türkiye'nin girişimci gündemi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yazımızda 24-30 Mayıs tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik. Gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

Spotify, Podcast’leri Otomatik Olarak Metne Dönüştürecek

spotify podcast metin özelliği

Spotify, uygulamasına yeni özellikler ekledi. Şirket, kullanıcıların belirli podcast’lerin metnini telefonlarında sesli veya sessiz olarak okumalarına olanak tanıyan otomatik oluşturulan podcast transkriptlerini sunuyor.  Kullanıcılar ayrıca belirli bölümler arasında hızlıca gezinip gezinebilecek ve o noktadan itibaren oynamaya başlamak için herhangi bir yazılı paragrafa dokunabilecekler. 

Ancak, özellik şu anda yalnızca Spotify Original ve Spotify Exclusive podcast’leri için kullanıma sunuluyor.

iyzico Verilerine Göre Ramazan’da Çevrim İçi Alışveriş İki Katına Çıktı

iyzico e-ticaret raporu

Çevrim içi ödeme girişimi iyzico, Ramazan ayının alışveriş istatistiklerini açıkladı.  Bildiğiniz gibi Ramazan ayının büyük kısmı, Covid-19 önlemleri dolayısıyla alınan tam kapanma önlemleri ile evlerde geçti. Uzun süre evde kalmak zorunda kalan tüketiciler, tercihlerini her zaman olduğu gibi internet alışverişinden yana kullandı ve geride bıraktığımız dönemde çevrim içi alışverişi iki katına çıkarttı.

Kartlı ve kartsız ödeme istatistikleri, işlem hacimleri için haber başlığımıza tıklayabilirsiniz. 

Google, İlk Fiziksel Mağazasını Açıyor

google new york mağazası

Google, çevrimiçi ortamdan gerçek mekana geçiş yapıyor. Ünlü teknoloji şirketi, Bir blog gönderisinde önümüzdeki yaz  New York’ta Google Store’u açmayı planladıklarını söyledi. Şirket, müşterilere sorun giderme sorunları, kırık ekranlar ve kurulumlarda yardımcı olacak uzmanlar istihdam edecek.

Tüketiciler ayrıca mağaza içinde Pixel telefonlar, Nest ürünleri, Fitbit cihazları ve Pixelbook’lar dahil olmak üzere Google ürünlerini bulacaklar.

Vestel, Güney Koreli Daewoo Şirketi ile Lisans Anlaşması İmzaladı

vestel, daewoo

Vestel, Daewoo markası ile beyaz eşya ve televizyon üretimi ile satışı için 10 yıllık yeni bir lisans anlaşmasına daha imza attı. Yeni ortaklıkla birlikte belirlenen ürünlerin  Avrupa başta olmak üzere Türki Cumhuriyetleri ve Rusya’yı da kapsayan 50’ye yakın ülkeye ihracı mümkün olacak.

Vestel, hem Avrupa hem de Asya pazarındaki güçlü konumunu bu anlaşma ile beraber daha da üst seviyelere taşıyacak.

Köpek Dostlarını Bir Araya Getiren Girişim WufWuf, 275 Bin Euro Yatırım Aldı

köpek abonelik sistemi

Londra’da Türkler tarafından kurulan WufWuf uygulaması, Teknasyon tarafından 275 bin Euro ara yatırım aldığını duyurdu. 2020 yılının ikinci yarısında gelirini 4 katına çıkaran WufWuf, Birleşik Krallık’ta hizmet sunmaya başladıktan sonra 2020 yılı içinde 33 ayrı ülkeye açılmıştı.

WufWuf’un şu an bütün Avrupa Birliği ülkelerinde aboneleri bulunuyor. Ülkelere ise 60 binin üzerinde köpek ürünü satıyor. 

Hollywood Yazısı NFT’ye Dönüştürülüyor

ikonik hollywood yazısı dijitalde

Oscar ödüllü yönetici-yapımcı Michael Sugar tarafından 2017 yılında kurulan yönetim ve yaratıcı platform Sugar23 , dünyaca ünlü Hollywood tabelasının dijital sanat eseri NFT’sini devreye almak için Hollywood Ticaret Odası ile ortaklık kurdu.

Yaz aylarında müzayedeye çıkacak NFT’den elde edilecek gelir The Hollywood Reporter’a göre evsizlik, eğitim ve çeşitli hayır girişimleri için Hollywood Chamber Community Foundation’a verilecek.

Aksigorta “Online Sigorta Sözlüğü”nü Kullanıma Sundu

aksigorta çevrim içi sözlük

Sabancı Holding şirketi Aksigorta, çevrim içi ulaşılabilecek bir sigorta sözlüğü hazırladı.Aksigorta’nın dijital sözlüğü, müşterilerin anlamakta zorluk çektiği kelimelerin açıklamalarına bakmasını sağlıyor. Şimdilik, Google üzerinden en çok aratılan 150 sigorta terimini içerse de kelime hacmi kısa süre içinde gelişecektir.

Gayet kolay bir kullanımı olan sözlükte aradığınız kelimeyi doğrudan aratabildiğiniz gibi alfabetik sıraya göre dizilen terim listesi üzerinden de ilerleyebilirsiniz. 

Storytel ile Ortaklığın Ardından Spotify’a Sesli Kitaplar Geliyor

storytel spotify iş birliği

Spotify, Storytel abonelerinin hesaplarını Spotify’a bağlamasına izin verecek. Entegrasyon hizmete sunulduğunda Spotify sesli kitap dinleyebileceğiniz bir yer haline gelecek. Esasen bu, platformun kataloğuna mobil olarak erişmek için şu anda Storytel’in iOS veya Android uygulamasına ihtiyacınız olduğundan, telefonunuza bir tane daha az uygulama yüklemekten kurtulabileceğiniz anlamına gelir.

Bu iş birliği pratikte, Storytel aboneliğine kayıt olan tüketicilerin, yalnızca Storytel platformu üzerinden değil, aynı zamanda Spotify üzerinden de bir hikaye ve sesli kitap dünyasının tadını çıkarabileceği anlamına geliyor.

Uber Türkiye, Aşı Olmaya Giden Herkes için Ücretsiz

uber, uber taksi

Uber, Türkiye’de aşı olmaya gidenler için gidiş ve dönüş olmak üzere 2 defa ücretsiz taksi hizmetini belirli şartlar kapsamında sunmaya başlıyor. Yeni başlayan kampanya ile beraber aşı olmaya giden kişilere 40 TL’ye kadar 2 defa ücretsiz yolculuk hizmeti verilecek. Kampanyadan yararlanabilmek için ise UBERAŞI promosyon kodunu kullanabiliyorsunuz.

Apple’ın CEO’su Tim Cook Tanık Kürsüsünde

apple, tim cook

CEO Tim Cook, devam eden Epic vs Apple davasının son gününde  ifade vermek için kürsüye çıktı. CEO mahkemede yaptığı açıklamada App Store’u kontrol altında tuttuklarını ve iPhone cihazların güvenliğini bu şekilde sağladıklarını söyledi.

Apple’ın tekelleşme iddialarıyla Fortnite’ın yapımcısı Epic Games tarafından suçlandığı bu mahkeme sürecinin önümüzdeki ayın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Flawless, Yapay Zeka Teknolojisi ile Dublajı Birleştiriyor

yapay zeka dublaj, flawless ai, ai, flawless

Flawless, dublaj tekniklerini değiştirmek için yapay zekadan yararlanmayı amaçlayan Londra’da doğmuş bir girişimdir. Girişim fikirleri ise  oyuncuların dudak hareketlerini herhangi bir dile uyarlamaktır. Flawless tarafından düzenlenen videolar, repliklerin çevirisinin mükemmel bir şekilde örtüşmesi için sadece oyuncuların dudak bölgesine dokunuyor.

Böylelikle orijinal hareketleri çevrilen hareketlerle örtüştüren bir uyarlama düşünmeye artık gerek kalmadı, ancak neredeyse birebir çeviri ile devam etmek mümkün oluyor. 

Bernard Arnault Yaklaşık 15 Dakika Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu

15 dakika boyunca en zengin insan

Fransız moda kralı Bernard Arnault, hafta başında tahmini net değeri 186,3 milyar dolar servet ile dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos’u geride bıraktı. Büyük bir fark olmasa da Bezos’un 186 milyar dolarlık serveti Arnault’un 186,3 milyar dolarlık varlığının gerisinde kaldı.

Aynı zamanda Fendi, Christian Dior ve Givenchy gibi isimlerin de sahibi olan LVMH, Pazartesi gününün ilk saatlerinde %0,4 artarak piyasa değerini 320 milyar dolara çıkardı ve Arnault’un kişisel hissesini 600 milyon dolardan fazla artırdı. Küresel çaptaki birinciliği birkaç dakika sürse de Fransız CEO, hala Avrupa’nın en zengin iş insanı. 

Yapay Zeka Tabanlı Veri Açıklama Platformu Yerli Girişim Co-one 1.35 Milyar Dolar Değerleme ile Yatırım Aldı

co-one

Yapay zeka destekli veri açıklama hizmeti olan yerli girişimler arasındaki Co-one, TR Angels A.Ş. ve 6 melek yatırımcı tarafından 1.35 milyon dolar yatırım aldı. 2020 yılında Mert Menekşe ve Ataberk Arman Kayhan tarafından hayata geçirilen ünlü girişim, yapay zeka çözümleriyle öne çıkıyor.

Firmaların ürünlerini geliştirebilmesi için gerekli olan verileri etiketleme amacıyla yapay zeka tabanlı veri açıklama hizmeti veren uygulama global rakiplerinden de belirli noktalarda ayrılıyor. Co-one yeni aldığı yatırım sayesinde takımını geliştirerek, pazarlama ve ürün geliştirme süreçlerini de yükseltmeyi hedefliyor. 2021 yılı sonunda Avrupa pazarına açılma aşamasında yeni yatırım turuna çıkmak da girişim planları arasında yer alıyor.

Üniversiteliler Yenilikçi Fikirleriyle Kuveyt Türk Ideathon’da Yarışacak

kuveyt türk bankacılığın geleceği

Kuveyt Türk, “Geleceğin Bankacılığı” teması ile yeni bir yarışma düzenliyor. Toplamda 40 bin TL’lik final ödülü olan projede üniversite öğrencilerinin sektöre yönelik yenilikçi fikirleri yarışacak. Öğrencilerin hangi bölümde okudukları kriter alınmayacak.

Yarı finalistler bir sonraki aşama için fikirlerini sunum haline getirecek ve videoları Toptalent sitesine yükleyecekler. Finale kadar ilerleyen yarışmacılar, Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) eğitimi alabilecekler. 

Google’ın ‘Project Starline’ı Sanal Toplantıları Yüz Yüze Gibi Hissettiriyor

3d modelleme teknolojisi

Google’ın yeni aracı, tıpkı bir fotoğraf kabini gibi, 3D modelleme sayesinde iki muhatabı bir araya getirmeyi vaat ediyor. Starline olarak adlandırılan bu araç, 3D görüntülü görüşme yapmanızı sağlayacak bir fotoğraf kabinine benzer bir video kabini esasında.

Çok sayıda kamera ve sensör ile donatılan Starline, bir kişinin görünüşünü ve şeklini farklı açılardan yakalar, onu 3 boyutlu olarak modelleyip bu görüntüyü gerçek zamanlı olarak muhatabına iletir. Bu yeni video kabini şu anda yalnızca belirli Google ofislerinde kullanılabiliyor.

Yemeksepeti Fintech Şirketi’nin Başına Serkan Yazıcıoğlu’nu Getirdi

yemeksepeti fintech şirket transferi

Türkiye’nin ünlü ödeme sistemlerinden BKM’de uzun yıllar yönetim kademesinde görev alan Serkan Yazıcıoğlu, Yemeksepeti’ne transfer oldu. Çevrim içi servis platformunun yeni Fintech şirketinde Genel Müdürlük görevini üstlenecek. İş dünyasının tanınan ismi, yazılı açıklamasını LinkedIn üzerinden yayımladı.

Türkiye’nin İlk Sanal Influencer’ı Aypera, Birol Güven’in Filminde Oynayacak

aypera, dijital robot, robot, yapay zeka

MinT, yapımcı ve senarist Birol Güven’in robotlar ve insanların yer aldığı yeni filmi “Dijital İnsan”ın 2022’de vizyona gireceğini söyledi. Tasarımcı ve eğitmen Bager Akbay, bilim kurgu yazarı ve bilim iletişimcisi Tevfik Uyar, bilgisayar mühendisi ve yaratıcı teknoloji uzmanı Zeynep Nal Sezer tarafından geliştirilen Aypera’nın önümüzdeki günlerde bir konser vermesi bekleniyor.

Evinizi Ofis Ortamına Dönüştüren Girişim: Kurumsal Ofis

kurumsal ev, kurumsal ofis

Kurumsal Ev, evlerinizi kurumsal ofis ortamlarına dönüştürebilecek yeni girişimiyle evde yer kaplamayan kompakt kabinleri ve yeni ofis sistemini değiştiriyor. Girişim,  çalıştığınız esnada ev ortamından izole olabilmenizi sağlayan ve çalışma saatleri dışında dolap gibi kapaklarını kapatarak gizleyebileceğiniz tasarımlarıyla ilgi görüyor.

Tasarımlar, evinize uyum sağlayabilecek ve şirketinizin kurumsal kimliğini yansıtabilecek şekilde özelleştirilebiliyor.

BİM’den İki Sanal Para Uygulaması: BİMPARA ve FİLEPARA

fintech bimpara filepara

BİM, Fintech gelişime verdiği önemi iki yeni uygulaması ile gösterdi. Ana market BİM ve ona bağlı bir diğer market zinciri File için yeni ödeme araçlarını sundu. İki uygulama ile temassız bir şekilde ödeme yapıp farklı tüketicilere de para transferi yapabilirsiniz. 

Snap, WaveOptics’i 500 Milyon Dolara Satın Aldı

snap akıllı gözlük girişimi

Snap, söz konusu tedarikçiyi 500 milyon doların üzerinde bir fiyata satın aldı. WaveOptics’i satın alarak Snap’in AR akıllı gözlüklerde ilerlemek istediğini gösteriyor. Geleceğin kritik teknolojilerinden olan akıllı gözlükler, tüm teknoloji şirketlerinin yeni odak noktalarından biri. Facebook, Apple, Snap ve diğer teknoloji devleri, artırılmış gerçeklik cihazları oluşturmak için yarışıyor.

Netflix, Video Oyun Dünyasına Atılıyor

netflix video oyun endüstrisi

Netflix, video oyun endüstrisindeki birkaç oyuncunun yardımıyla isteğe bağlı oyun hizmeti sunmaya hazırlanıyor. Bu teklif, Apple’ın aylık abonelik fiyatına yüzlerce oyuna erişim sağlayan Apple Arcade ile sunduklarına benzetilebilir. Netflix’ten gerçek projeleri hakkında herhangi bir bilgi henüz gelmese de ancak söylentilerin giderek daha kalıcı olmasını istiyor.

Sadece Arkadaşlarınızın Fotoğraflarını Paylaşabileceğiniz Sosyal Medya Uygulaması: Poparazzi

poparazzi, sosyal medya

Yeni sosyal medya uygulaması, Instagram’ın selfie kültürüne karşı kuruldu. Poparazzi’de kendinizi değil yalnızca arkadaşlarınızı paylaşabiliyorsunuz.  Instagram’ın neredeyse zıttı olan bu uygulamada beğeni, yorum ve takip gibi insanları yarışa sokabilecek faktörler yer almıyor. Bu platformdaki tek amaç arkadaşlarınız ya da yakınlarınızla eğlenmeniz. Anı paylaşıp takipçi sayıları ya da gelecek iyi veya kötü yorumlarla ilgilenmemenizi sağlayan Poparazzi, mevcut olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarında geçirilen vaktin tekrar gözden geçirilmesini de sağlıyor.

ABD, Xiaomi’yi “Kara Liste”den Çıkardı

xiaomi, dava

ABD’nin Çin merkezli teknoloji şirketlerine karşı ambargo uyguladığı sık sık gündeme geliyordu. Süreç ilk başlarda Huawei ile başlamıştı ve geçen yıl aynı süreç Xiaomi için de uygulanmıştı. Daha sonra Xiaomi’nin karşı dava açıp bunu da kazanmasının doğal bir sonucu olarak ABD, ünlü şirketi kendi kara listesinden çıkardı. 

Adım Adım Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

gmail hesap silme kalıcı

Gmail hesaplarınız kimi zaman birikebilir ve birkaçından kurtulmak isteriz. Silme linki ile kolaylaştırdığımız Gmail hesap silme işlemini adım adım anlatıyoruz. Google, Gmail hesabınızı birkaç tıklama ve kimlik doğrulama ile kalıcı olarak silmenize izin verir. Sıraladığımız adımlar hem bilgisayarınız hem de telefonunuzla uyumludur.

Migros, SuperApp Kurma Yolunda

migros superapp

Anlık teslimat uygulaması Migros Hemen’i, Migros mobil uygulamasına eklendi. İki ayrı uygulamayı birleştiren ünlü market zinciri, kendi SuperApp’ini oluşturacak.  Migros’un SuperApp olma yolunda olmasının asıl sebebi geçtiğimiz aylarda Moneypay ile ödeme hizmetini başlatmış olması.

Asya’daki birçok alışveriş ve market uygulaması kendi ödeme sistemlerini de tek bir uygulamanın içindeki mini bir özellik haline getiriyor. Migros, Moneypay’i uygulamasına eklerse SuperApp olma yolunda asıl güçlü adımı atmış olur.

Dikey Tarım Girişimi Bowery, 300 Milyon Dolar Yatırım Aldı

modern dikey tarım bowery

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük dikey tarım şirketi olan Bowery Farming  son finansman turunda 300 milyon ABD doları topladı. Raporlara göre, New York merkezli grubun C Serisi finansmanının en son turu Fidelity Management & Research tarafından yönetildi ve şirket tarafından toplanan yatırım geliri 472 milyon ABD Dolarına çıkardı.

Şirket, elde edilen yeni geliri kendi teknolojilerini geliştirmek ve küresel hizmet alanını genişletmek için kullanacaklarını açıkladı. İki alan için de AR-GE çalışmalarına ve yatırımlarına başlayacaklarını vurguladılar. 

Instagram, Beğeni Sayınızı Gizlemenize İzin Veriyor

instagram beğeni sayısı

Instagram, son güncellemesini duyurdu. Daha önce de kullanıma sunduğu beğeni sayısını gizleme özelliği yeniden aktifleştirildi. Instagram, konuyla ilgili nihai bir karar vermek yerine, hem kendi gönderilerinde hem de başkalarının gönderilerinde beğeni sayacının görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirlemeyi kullanıcılara bırakmayı tercih etti.

SEM / Arama Motoru Pazarlaması Nedir?

sem, arama motoru pazarlaması

Arama motoru pazarlaması veya SEM , giderek daha rekabetçi bir pazarda işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir. Arama görünürlüğünü artırmak için kullanılan stratejilerin başında gelen bu sözcüğün işaret ettiklerini kavrayabilmek e-ticaret dünyası ve dijital pazarlama sektöründe ayakta kalabilmek için en önemli faktörlerdendir. Yazımızda bu konuyu anlaşılabilir şekilde size iletiyoruz. 

Haftanın Girişimcisi: Binance’ın Kurucusu Changpeng Zhao

Changpeng Zhao binance

Çinli bir siyasi mülteci ailesinin Kanada’ya yerleşme hikayesiyle başlayan Zhao’nun hikayesi nasıl ilham verici bir kariyere dönüştü? Changpeng’in hayatı, hedefi olan girişimci ruhlar için hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteriyor. Bu hafta, kripto dünyasının en ünlü borsası Binance’ın kurucusunun öyküsünü inceledik.  

Hiper Kişiselleştirme Nedir?

hiper kişiselleştirme, kişiselleştirme, hiper kişiselleştirme pazarlaması

Hiper kişiselleştirme nedir? Bu kavramı, dijital pazarlama sektöründe nasıl kullanıldığını öğrenmenizi kolaylaştıracak bu güncel stratejiyi en kolay şekilde anlatıyoruz. Kitlelerin ilgisini çekmek isteyen pazarlamacıların bu yeni metot hakkında bilgi sahibi olmasını tavsiye ederiz. 

YORUMLAR