Girişimlab Haftalık Gündem: 8-13 Şubat 2021

8-13 Şubat arası gündem maddelerimizi sizin için derledik. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bir hafta daha geride kaldı ve gündemimiz özellikle teknoloji ve mobil uygulama kategorilerinde çok yoğundu. Yazımızda 8-13 Şubat tarihleri arasında girişimcileri ilgilendiren haberlerimizi derledik.  Gelin birlikte gündem maddelerimizi gözden geçirip hatırlayalım:

WhatsApp’ın “Sessiz Video” Özelliği Test Aşamasında

Pazartesi gününe WhatsApp’ın “Sessiz Video” Özelliği Test Aşamasında başlığı ile başladık. Bildiğiniz gibi WhatsApp 2021 yılının başından beri neredeyse her hafta yeni bir haberle kendini hatırlatıyor. Hatta bu hafta iki tane WhatsApp haberimiz var. İlki Android, ikincisi ise iOs betası için gelen yenilikleri içeriyor.

WhatsApp’ın Android beta ile uzun zamandır ilgilenmediğini kullanıcıları zaten bilir. İşte verilen aranın ardından sessiz video özelliği ile dönen uygulama, ilerde tüm kullanıcılara sunulacak bir özelliği betacılara açtı.

Sessiz video (mute video) olarak isimlendirilen yenilik ile video paylaşmadan hemen önce sesini kapatabileceksiniz. Böylece hem mobil verinizden kâr edecek hem de kulak yorup kimi zaman ürküten arka plan seslerinden kurtulmuş olacaksınız.

Sıralı Eşleme ve Geniş Eşleme Düzenleyicide Yeni Değişiklikler

Bu başlık, girişimcilerin gündemini hareketlendiren haberlerden birini sunuyor. Reklam vermek istediğinizde karşınıza çıkan platformların başında Google Ads gelir. Eğer yolunuz oralara düştüyse mutlaka sıralı eşleme ve geniş eşleme düzenleyicileri görmüş olmalısınız. Haberimizin dediğine göre sıralı eşlemenin kapsamı büyültülecek ve geniş eşlemenin yerini alacakmış. Alışma sürecinin ardından 2021 Temmuz’unda geniş eşleme düzenleyici seçeneği yok edilecek. Kullanıcıların rahatını sağlamak için atılan bu adımla ilgili detaylı bilgiler için siz haberimize davet edelim. Görsel kullanarak anlatmaya çalıştık.

Instagram’ın İçerik Oluşturucuları için Yeni Rehberi: Profesyonel Pano

Instagram da en az WhatsApp kadar gündemde olan ve sürekli kendini yenileyen bir platform. Ayrıca girişimciler için de çok önemli. Hatta haberin içeriği de doğrudan e-ticaret, girişimcilik gibi alanlarla uğraşan üreticilerle ilgili. Yeni oluşturulan panoyu işletme hesaplarınızın profilinde görebilirsiniz. Güncelleme ile birlikte Instagram’da daha önceden var olan iş büyütme, performans, eğitim gibi özellikler tek bir çatı altında buluşturulmul oldu. 

İspanyol Girişimi uSizy İnternet Alışverişlerinde Beden Sorununa Çözüm Üretti

Haftanın ikinci günü sakin bir haber ile açılış yaptık. Iñaki Garcia’nın kurucusu olduğu uSizy, hepimizin bu e-ticaret çağında muzdarip olduğu bir konuya üretti. Aslında, 2016 yılında kurulan şirket adını son zamanlarda çok duyurdu ve bugün Adidas, Nike, Lacoste, Levi’s gibi markalarla birlikte çalışıyor. Şirketin kuruluş fikri ve yaptıkları iş  ise başlıktan verdiğimiz üzere internet alışverişindeki beden sorununa çare bulmak.

Sektördeki bu ihtiyacın cevapsız kaldığını gören İspanyol girişimci alışveriş sitelerinde müşterilere boy, kilo, kalıp tercihi gibi detaylı sorular sorarak onlara en uygun bedeni sunmak üzerine bir yazılım geliştirmiş. Zaman içinde büyük markalarla da çalıştıkça kendilerini başka alanlarda da geliştiren şirket şimdi iş büyütmek isteyen girişimcilere smart business desteğinde de bulunuyor. 

Tesla, Bitcoin’e 1.5 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve onun ünlü CEO’su Elon Musk gündeme yön vermeyi seven bir ikili. Daha önce Twitter üzerinden başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara selam vermesiyle değerlerinin yükselmesine sebep olan Musk bu kez adımını büyük attı.

Tesla firması ile Bitcoin’e 1.5 milyar dolar yatırım yaparak şirketin gelecek hedeflerinden ve artık alması gereken risklerden bahseden bir demeçler verdi. Elon Musk için küçük olan bu adım Bitcoin için çok büyük oldu ve 44 bin dolara kadar çıkarak zirve ulaştı.

 Çin, Clubhouse’u Yasakladı!

Çin hükümeti, Instagram’dan daha dişli bir rakip olduğunu belli etmek istercesine Clubhouse’u ülkede yasakladı. Kullanıcılar Ekim’den beri Çin App Store’unda engelli olan uygulamayı indirmek için konumlarını değiştiriyordu. Artık bunun da işlerliği kalmadı diyebiliriz.

Hafta başında uygulamaya girişte hata uyarısı ile karşılaşan kullanıcılar kısa bir süre sonra malum haberi aldı. Her türlü mecranın aksine burada özgürce devletin tabu konularını (Sincan Uygur Çalışma Kampı, Tayvan’ın bağımsızlığı gibi) konuşabilen ve kendilerini özgür çiçekler ülkesinde hissenden Çinli kullanıcılar böylece yine devlete yakalanmış oldu. Daha önceki örnekler ve Çin Komünist Partisi’nin malum tutumu uygulamanın dönmesi için hiçbir umut bırakmadı.

Reddit, E Serisi Yatırım Turunda 250 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Reddit, çok sadık bir kitlesi olan sosyal platformlar arasında sayılabilir. 2020’yi günlük 52 milyon aktif kullanıcı istatistiği ile kapatan bu ağ, son yatırım turunda topladığı parayla da gerçekten haber olmayı hak etti. Haberin içeriğinde de değindiğimiz gibi Reddit, yalnızca yıllık istatistikler veya gelirleriyle değil kendi içlerinde örgütlenerek başardıkları etkinlikler ile de gündeme gelmekte.

Haberimize bakmanızı tavsiye ederiz. Onların dedi gibi: İnsanlar gerçekten umursadıkları bir şeyin etrafında toplandıklarında güçlü şeyler olur. Ve bunun için bir yer var. Adı Reddit.

Türkiye’nin Milli Uzay Programı Tanıtıldı

Haftanın, Türkiye adına en önemli haberi Milli Uzay Programı idi. En son 2019’daki toplantının haberi yapılmış ancak onun da sonuçları açıklanmamıştı. Bu arada Türkiye, SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile görüşmeler yapıyordu. Bunların 2021 Ocak’ında Türksat 5A uydusunun SpaceX ile ABD’den yörüngeye fırlatılmasıyla ilgili olduğu düşünülmüştü.

Salı günü yapılan toplantı, ilişkilerin uydu ile sınırlı olmadığını gösterdi. Erdoğan, Türkiye Uzay Ajansı’nın on yıllık hedefini on maddede anlattı. Hedefler heyecanlandırsa da ayrılan bütçe ile ne kadar gerçekleştirilebileceği hala merak konusu.

Android 12’nin Arayüzü Sızdırıldı Mı?

Android 12’nin arayüzünün sızdırıldığı iddiası ekran görüntüleriyle güvenilirliğini artırdı. Sızdırılan bilgilere bakıldığında da güvenlik ayarları ya da şekilsel değişiklikler gibi beklenen ayarlamların yapıldığını görebilirsiniz. Android, uzun zamandır güvenlik ayarları üzerine çalışıyordu. Bunu yeni sürümde görecek olmak güzel. Yeni widget’lar ile birlikte kullanıcılarına farklı bir deneyim yaratmak isteyen işletmeye yönelik bu gibi iddiaları haberimize taşıdık. Kesinliği sonbaharda belli olacak.

WhatsApp Beta, Çoklu Cihaz Desteği ile Geliyor

WhatsApp’tan iOS işletmeler için bir haberimiz olduğunu söylemiştik. iOS betasından sunulacak özelliğin Android’deki sessiz video özelliğinden daha çok beklendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi Instagram, Telegram gibi uygulamaların aksine WhatsApp hesabınızı aynı anda iki cihazda kullanamıyorsunuz. WhatsApp betadan test edilecek yeni güncelleme ile birlikte aynı hesabınızı dört cihazda birden kullanabileceksiniz. Hem de ana cihazınızı kullanmak için internet gerekmeyecek. Şu son özellik için bile sessiz videodan daha büyük bir adım olduğu kabul edilmeli. 

Elon Musk, 100 Milyon Dolar Ödüllü “Karbon Yakalama Yarışması”nı Duyurdu

Elon Musk, diğer büyük şirketler gibi küresel ısınma üzerine çalışmalar yapmanın peşinde. Diğerlerinden ayrılmanın bir yolunu her zaman bulan ünlü girişimci dünyadaki karbon salınımının önüne geçmek için bir makine üretme yarışması düzenliyor. Yarışmaya dair detaylı açıklama 22 Nisan Dünya Günü’nde yapılacak. Birinciler ise dört yıl sonra, yani 2025 Dünya Günü’nde ilan edilecek.

Hedefe ulaşmak için dünyanın dört bir yanından başvuruların değerlendirileceğini ilan eden Musk, istedikleri şeyin bir teoriden fazlası olduğunu vurguladı. Elle tutulur bir ürün aranan yarışma ile ilgili gelecek haberleri merakla bekliyoruz.

Instagram, TikTok Filigranlı Reels’leri Artık Öne Çıkarmayacak

Haftanın en mantıklı haberlerinden biriyle devam ediyoruz. 2020 Ağustos’unda TikTok’a bir alternatif olarak Instagram’ın yeni özelliği Reels duyurulmuştu. Ancak aradan uzunca bir zaman geçmiş olmasına rağmen ne Instagram kullanıcıları Reels’ alışabildi ne de TikTok herhangi bir engelle karşılaştı. Yöneticiler de artık Reels içinde TikTok filigranlı olanların öne çıkarılmayacağını açıkladı. Reels’i geliştirmek için çalışacak ekip, kullanıcılarına bazı uyarılarda bulundu. Uyarılar, haberde…

Epic’in ‘MetaHuman’ıyla Gerçekçi 3D Karakterler Oluşturabilirsiniz

Haftayı kapatırken teknolojinin geldiği seviyeye hala şaşırdığımızı söylemek isterim. Epic Games’in video oyunları, film ve televizyon formatları için hazırladığı web yazılımı ile birkaç dakikada ürettiklerini söyledikleri gerçekçi insan figürleri ürkütücü derecede orijinal görünüyor.

Henüz biz kullanıcılara sunulmayan programın iddiaları çok güzel olmasına rağmen bir ikinci, üçüncü kullanıcının üretebileceklerini görmek gerek. Bunun için de henüz net bir tarihimiz yok. Youtube videolarına bakmak, bir mesleğin daha kaybolmak  üzere olup olmadığını düşündürdü.

Pazardan Uygulamasının Robotları Çalışıyor

2020’ye karşı hepimiz kötü duygular besliyoruz ama bazıları bizden daha az kötü duygu besliyor. Haklı olmadıklarını söyleyemeyiz. E-ticaret dünyası beş yıllık planlarına sadece bir yılda ulaştı. Çevrim içi market uygulamasını kullanmayan kaç kişi kaldı? Yeni normallerimize alışmayı sürdürürken bunlara bir yenisi daha katılmak üzere gidi duruyor.

Pazardan isimli mobil uygulama ile semt pazarından istediklerimizi seçip evimize söyleyebiliyoruz. Şu an kısıtlı bir hizmet ağına sahip olsa da uygulamanın kendi içinde çok değişik bir girişimi var. İsmi de Pika. Pazardan sipariş ettiklerimiz adresimize Pika isimli robot ile taşınacak.

İsveç Dijital Bankası Northmill Bank 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Hafta sonu bir girişimcinin hayatına yer vermeden önce yatırım haberi geçmek kötü olmaz diye düşündük. İsveç-Stockholm merkezli dijital banka Northmill, belki de kuruluşu olan 2006’dan beri ilk defa yatırım turuna bu kadar önem verdi ve 30 milyon dolarlık kapanışa ulaştı. Şu an İsveç, Norveç ve Finlandiya’da yani üç ülkede faaliyet gösteren banka, geçirdikleri yatırım turunu Avrupa’ya açılmak için kullanacağını açıkladı.

Haftanın Girişimcisi: Jeff Bezos

Jeff Preston Bezos: O, dünyanın en büyük e-ticaret sitesinin kurucusu ve en zengin insanlar listesinde hep en başta. Peki, nasıl bir aileye doğdu? Diğer çocuklardan farklı mıydı? Yoksa uzun süre kendisini gösteremedi mi? Hayatındaki kırılma noktaları, güçlü ve zayıf yanları neler? Siz, onun gibi başarılı olabilir misiniz? Hep beraber bakalım. Jeff Bezos’tan bahsettiğimiz yazıya bekleriz.

YORUMLAR