Gizli Müşteri Nedir? Ne İş Yapar?

Gizli müşteriler, markaların çalışanlarının denetlenebilmesi ve saha araştırmasının yapılabilmesi için çalışan kişilerdir.

gizli müşteri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Gizli müşteriler aslında bir nevi part time personel olarak tanımlanabilir. Genellikle öğrenciler tarafından ilgi gören bu meslek türü birçok kişi tarafından tercih edilir. Ulusal ve uluslararası şirketler, çalıştırdıkları personelleri daima denetlemek ister. Bu noktada ortaya çıkan gizli müşteriler, profesyonel şirketler aracılığıyla çalışırlar. Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalara gönderilen gizli müşteriler farklı alanlarda hizmet veren markaların mağazalarını ve personellerini denetlerler.

gizli müşteri

Gizli Müşteri Ne Yapar?

Aracı şirketlere başvuru yapan gizli müşterilere gidecekleri yer bildirilir. Aracı şirketin denetlenmesini istediği mağazaya giden gizli müşteri, sıradan bir müşteri gibi davranışlar sergiler. Mağazanın dış görünümü, iş dizaynı ve temizliği detaylı bir şekilde incelenebilir.

Mağazada müzik çalıp çalmadığı, çalıyorsa ses düzeyi, ürün üzerindeki fiyat bilgileri gibi ilk incelemeler yapılır. Bunun dışında çalışanların davranışları ve müşteriler ile ilgilenme şekillerine de bakılır.

Örneğin, gizli müşteriler bir mağazaya gittiği zaman ilk önce dış görünüşe bakar. Mağazanın iç temizliği, çalan müzik ses seviyesi, aynaların olup olmaması ve kabinlerin durumu gibi ayrıntıları inceler. Ardından sıra çalışanları incelemeye gelir.

gizli müşteri

Bir pantolon alıyor gibi yaparak M bedeni olduğunu bildiği halde çalışana M bedeninin olup olmadığını sorabilir. Ürünü denemek için kabine gidip ürünü denemiş gibi yaptıktan sonra tekrar çalışana denediği bedenin olmadığını söyleyebilir ve farklı bir beden sorabilir. Bu tür sorular sayesinde çalışanların müşterilere karşı olan davranışları değerlendirilir.

Bu örnekler farklı sektörlerdeki mağazalar için çoğaltılabilir. Gizli müşterilerin gerçekleştirdiği incelemeler temelde bu şekildedir.

Gizli Müşterinin Görevleri Nelerdir?

Gizli müşteriler mağaza denetimlerini yaparken aracı şirketin isteklerine göre video veya fotoğraf çekebilirler. Bunlar kanıt olarak değerlendirilir. Bu işlemler sonrasında denetimlerin sonuçlarını rapor haline getirme kısmı başlar. Bazı gizli müşteri şirketleri, gizli müşterilere form verir. Bazıları da telefon görüşmesi ile sonuçları aktarmanızı talep eder.

İşe başlamadan önce şirketler gizli müşteriler ile aralarında sözleşme imzalar. Sözleşme içerisinde gizli müşteri olduğunuzu belli etmeyeceğinizi, elde ettiğiniz bilgileri farklı amaçlar için kullanmayacağınızı kabul etmenizi sizlerden talep ederler. Aksi takdirde para cezası ödeyeceğinizi de kabul etmiş olursunuz.

E YANİ?
Gizli müşteriler sayesinde mağazalar doğal bir şekilde denetlenebilir hale geliyor. İlk bakışta kolay gibi görünen bu mesleğin ise fazlasıyla zor yanları bulunuyor. Gizli müşteri olarak çalışmadan önce öğrenmeniz gereken birçok farklı detay ortaya çıkıyor.
YORUMLAR