Adım Adım Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gmail hesabınızı kalıcı olarak silmek mi istiyorsunuz? Yazımızda Gmail silme aşamalarını görsellerle birlikte anlatıyoruz.

gmail hesap silme kalıcı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google’ın elektronik posta aracı Gmail, bugün hemen her dijital uygulama için gereklidir. Dijital uygulamalar dışında kurum ve kuruluşlarla iletişim sağlamak ve iş ağı oluşturmak gibi sebeplerle de ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca mail hesabınız Google’ın diğer hizmetleri; YouTube, Play Store, Drive, Fotoğraflar için de ücretsiz kullanım hakkı sunar. Yine de bazen farklı amaçlarla açtığımız Gmail hesaplarımız elimizde birikir ve birkaçını silmek isteriz. Bu yazımızda Gmail hesabınızı ve içindeki tüm  mesajları nasıl silebileceğinizi görsellerle anlatıyoruz. Sıraladığımız adımları izlerseniz sebebiniz ne olursa olsun hesabınızı kolayca silebilirsiniz.

1. ADIM: Google Hesap Ayarları

Gmail hesabınızı silmek istiyorsanız atmanız gereken ilk adım, iptal etmek istediğiniz Gmail hesabınıza giriş yapıp hesap ayarları kısmına gelmeniz. Yazımızdan doğrudan mail hesabınıza gitmek isterseniz linke dokunabilirsiniz.

2. ADIM: Veri ve Kişiselleştirme

“Google Hesabınızı Yönetin” tuşuna bastıktan sonra açılan ekrandan görselde de gösterdiğimiz “Gizlilik ve Kişiselleştirme” başlığının altında mavi ile yazılı olan “Verilerinizi ve kişiselleştirmeyi yönetin” uyarısına tıklamalısınız.

3. ADIM: Hizmet veya Hesap Silme

Yeni sayfada aşağıya doğru ilerleyip “Verilerinizi indirin, silin veya verileriniz için bir plan oluşturun” başlığında durmalısınız. Üçüncü seçenek olan “Bir hizmeti veya hesabınızı silin” seçeneğiyle devam etmelisiniz.  

Bu tuş sizi artık son adımlardan biri olan hesap silme sekmesine yönlendirecek. 

4. ADIM: Hesabınızı Silin

Yeni açılan sayfa ile birlikte son aşamaya geçmek için yapmanız gereken tek şey 4 farklı seçenek arasından “Google Hesabınızı Silme” kutucuğuna tıklamanız. 

Burası sizi son güvenlik önlemi için kimlik doğrulama sayfasına yönlendirecek. Kendi şifrenizi girdikten sonra “ilerle” tuşuna basabilirsiniz. Google hesabınız şifrenizi otomatik kaydettiyse tekrar girmenize gerek dahi kalmaz. Sizin “ilerle”ye basmanız yeterlidir. 

5. ADIM: Son Kez-Hesabı Sil

Kimlik doğrulamasından sonra yönlendirildiğiniz sayfada hesabınızı silmeden önce okuyup onaylamanız gereken iki cümlenin yanındaki kutucuğu “okundu” olarak işaretlemelisiniz. Sayfanın sonunda yer alan “HESABI SİL” tuşuna bastığınızda Gmail hesabınızı dönüşü olmayacak şekilde silmiş olursunuz. Karşınıza ise aşağıdaki gibi Google bildiri sayfası çıkar. Tebrikler, Gmail silme işleminiz tamamlandı.

Silinen Gmail Hesabındaki E-Postalara Ne Olur?

google gmail silinmiş hesap

Mail hesabınızı sildikten sonra postalarınızla sonsuza dek vedalaşmış olursunuz. Mesajlar kalıcı olarak silinir. Gmail’e de maillere de erişim izniniz kalmaz. Eğer maillerinizi saklamak istiyorsanız, 4. adımda açılan sayfada “Verilerinizi indirin” sekmesini seçip e-postalarınızı saklayabilirsiniz. 

Silinen Gmail Hesabına Mail Gönderilebilir Mi?

Eski Gmail hesabınıza mail gönderilemez. Eğer birisi bu hesabınız üzerinden sizinle iletişime geçmek isterse ileti teslim hatası alır. Dolayısıyla mail adresinizi yenilediğinizi iletişim halinde olduğunuz kişi ve kurumlara bildirmelisiniz. 

E YANİ?
Çeşitli sebeplerle birden fazla iki, üç ve daha fazla Gmail hesabınız olabilir. Yazımızda istediğiniz hesapları nasıl kalıcı olarak silebileceğinizi adım adım anlattık. Görsellerle desteklediğimiz Gmail hesap silme aşamaları yönlendirme linki ile kolayca başlayacağınız şekilde düzenlendi. Google, Gmail’ni birkaç tıklama ve kimlik doğrulama ile kalıcı olarak silmenizi sağlar. Sıraladığımız adımlar hem bilgisayarınız hem de telefonunuzla uyumludur.
YORUMLAR