Gmail Reklamları Discovery Kampanyalarına Dahil Edilecek

Bağımsız Gmail reklamları 1 Temmuz 2021'de kullanımdan kaldırılacak. Bu hedefleme türü artık Discovery Ads'e dahil edilecek.

Gmail reklamları discovery kampanyalarına dahil edilecek
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google’ın Gmail reklamlarının hayranı olan reklam verenler hayal kırıklığına uğrayabilirler. Gmail reklamları Temmuz ayı itibarıyla artık bağımsız bir reklam türü olmayacak. Bu reklamlar Google Discovery reklam kampanyalarının bir parçası haline gelecek.

Bu sabah Google, hesaplarında bağımsız Google kampanyaları olan reklam verenlere bir e-posta gönderdi. Gönderilen e-postada Gmail reklam hedeflemesinin yalnızca Discovery kampanya türünde görünecek yerlerden biri olarak kullanılabileceği belirtildi.

Gmail Reklamları Nedir?

Bu reklamlar Gmail hesaplarında, özellikle “Tanıtımlar” veya “Sosyal” sekmesinde görünürler. Tıpkı bir e-posta gibi bir konu satırıyla daraltılmış bir durumda görünürler. Tıklandığında, genişletilebilir sürümlerde videolar, fotoğraflar veya formlar gibi şeyler bulunur.

Şu anda iki tür Gmail reklamı vardır. Bunlar tekil işletme reklamları veya birden çok perakendeci sürümleri şeklindedir. Tekil işletme reklamları, yalnızca bir işletmenin öne çıktığı bir reklama benzemektedir. Bu açıdan marka bilinirliği yaratmaya odaklanır.

Birden çok perakendeci sürümü, çeşitli perakendecilerin birden çok ürününün göründüğü alışveriş reklamlarına benzer. Kullanıcıyı perakendecinin sitesindeki ürün sayfasına ulaştıran bir tıklama ile fiyatlandırmayı, resimleri, değerleri ve diğer bilgileri vurgularlar.

Discovery Kampanyasına Taşınmak

Google, Discovery kampanya türünde mevcut kurulumlarınızı yeniden oluşturabileceğinizi belirtmektedir. Dikkat etmeniz etmeniz gereken üç ana şey bütçe, teklif verme ve hedef seçimleri gibi noktalardır. Bunlardan kısaca şu şekilde bahsetmek mümkündür.

Bütçe

Discovery kampanyanızın bütçesinin şu anda Gmail reklamları için olan bütçenizden daha yüksek olması önerilir. Özel öneri, Discovery ek erişimini hesaba katmak için şu anda çalıştırdığınız bütçeyi ikiye katlamak şeklindedir.

Burada bilinmesi gereken şey, bütçenizin yalnızca Gmail reklamları için kullanılamayacağıdır. Bu nedenle, öneri Discovery ağındaki tüm erişime dayanmaktadır. Bu aynı zamanda, yalnızca Gmail reklamları yayınlamaktan daha farklı sonuçlar görmeniz anlamına gelir.

Teklif Verme

Discovery kampanyaları, hedef EBM değerini hesaba katarak Dönüşüm hedefini kullanır. Bunu teklif bölümünde ayarlamanız gerekecektir. Genellikle not edilen bir öneri vardır. Ancak yoksa, Google, Gmail reklamları EBM ortalamanızın son 30 gününü almanız ve üzerine %20 eklemenizi tavsiye eder.

discovery kampanyaları teklif verme

Bu değer, kampanyanız olgunlaştıkça ve optimize edildikçe daha sonradan her zaman güncellenebilir olacaktır. Şimdilik ise temel değere bağlı kalmak, önerileri uygulamak ve spesifik kampanyalar için optimize çalışmaları gerçekleştirmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Hedefleme

Gmail reklamlarında bulunan kitleler, büyük ölçüde Discovery kampanyalarında bulunanlarla aynıdır. Tek fark, anahtar kelime hedeflemedir. Bu yöntemi kullanıyorsanız, Gmail reklam kurulumundaki en çok dönüşüm sağlayan anahtar kelimelere göre özel bir kitle oluşturun.

discovery reklamları hedefleme

Ardından bu kitlelere Google Discovery kampanyaları uygulayın. Böylece mevcut kampanyanızdan en iyi şekilde yararlanmış olacaksınız ve kampanya bütününde özel kitleler oluşturarak kendi kampanyanızdan ekstra verim almayı başaracaksınız.

Reklam Masrafları

Discovery kampanyalarındaki raporlar, Gmail reklam raporlarının normalde gösterdiği ile tam olarak uyumlu olmayacaktır. Temel fark ücretlendirme durumudur. Discovery reklamlarında ücretlendirmenin tekil işletme Gmail reklamlarındaki gibi olacağını söyleyebiliriz.

Google, Gmail reklamlarını Discovery kampanyalarının bir parçası haline getirme adımının nedenini açıklamadı. Ancak bunun birçok nedeninin olabileceğini düşünüyoruz. En önemli durum ise Gmail reklamlarının artık ayrı ayrı ele alınabilecek kadar büyük bir pastaya sahip olmaması denilebilir.

YORUMLAR