Google Alışveriş Sekmesine ‘Siyahi Sahipli İşletme’ Etiketini Getirdi

Google, Siyahilere ait işletmeler tarafından satılan ürünleri özelleştirmek adına alışveriş arama sonuçlarına yeni bir etiket ekliyor.

Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

2020 yılında yaşanan hassas olayların da etkisiyle Google üzerinden siyahların sahip olduğu işletmeleri arama ilgisi %600 artarak rekor bir seviyeye ulaştı. Dolayısıyla “siyahların sahip olduğu restoranlar”, “siyahların sahip olduğu kitaplar”, “siyahların sahip olduğu güzellik ürünleri” gibi aramaların sık kullanılan anahtar kelimeleri oluşturması bununla ilgili ticari bir adımın da atılmasının önünü açtı. Şimdi Google, bu arama sonuçlarına ulaşımı kolaylaştırmak adına Alışveriş sekmesindeki ürün sayfalarında “Siyah Sahipli” filtresini ekleme yöntemi sundu. İşletme sahipleri, Google Merchant Center hesaplarında oturum açıp “İşletme Bilgileri” sayfasından işletme kimliğini güncelledikleri takdirde bu hizmetten faydalanabilecekler.  

Google, “Bugünden itibaren Siyahların sahip olduğu öz niteliği Google’ın Alışveriş sekmesinde genişletiyoruz. Böylece insanlar Google’da Siyahlara ait işletmeleri kolayca belirleyip satın alma işlemine devam edebilir.” dedi. Siyah Tarihi Ayı olan şubatın başında duyurulan bu özellik müşterilere açık hale gelecek ve ileriki aylarda ABD’deki tüm Google satıcıları tarafından kullanılabilecek. Yani şu an sadece ABD ile sınırlı bir özellik gibi görünüyor.  

Aslında Google bu özelliği hayata geçirme denemelerine 2020 yılı içinde başlamıştı. Temmuz ayında yerel arama sonuçlarında kullanılabilir hale getirilen “Siyahi Sahipli İşletme” etiketini söyledikleri gibi genişletip Google Alışveriş sonuçlarına eklemiş oldular. Bu etiket ile tüketicilerin, sevdikleri Siyahi işletmeleri desteklemesini sağlamak istediklerini söyleyen ekip onlara bunu yapabilmeleri için bir kanal açmış oldu.   

YORUMLAR