Kademeli Normalleşme, Google Arama Trendlerini Değiştirdi

Pandemi dönemi bitmemiş olsa bile arama trendlerine bakıldığı zaman sosyalleşmenin yeniden gündeme geldiği ortaya çıkıyor.

google, google ads
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google Ads Araştırma ve Analiz ekibi sürekli olarak pazar trendlerini derinlemesine anlayabilmek için detaylı veri analizleri yapıyor. Birçok pazarda aşılama sürecinin ilerlemesi ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla beraber insanların pandemi sebebiyle askıya aldıkları deneyimler ve etkinlikler için sabırsızlandığı ortaya çıkıyor.

İnsanlar ‘’yakınımdaki parti mekanları’’, ‘’davetiyeler’’ ve ‘’yakınımdaki gelinlik mağazaları gibi ifadeleri sık sık arıyor. Bu ifadelerin dünya genelinde yıldan yıla %200’lük bir artış yaşadığı da görülüyor. Aynı zamanda kapalı ve açık hava etkinlikleri ile alakalı aramalarda da artış olduğu söyleniyor.

Filtre Aramaları da Artışta

En yüksek artışlara bakıldığı zaman ‘’sakalsız filtre’’ ifadelerindeki aramalar da görülüyor. Bu durum erkeklerin, geçtiğimiz yıl uzattıkları sakallarından kurtulmayı düşündüklerini de işaret ediyor olabilir. Sakalsız filtre arayışı Google’a, ‘’Sakalsız filtre TikTok nasıl kullanılır?’’ şeklinde yansıyor.

Arama alışkanlıkları üzerinden yapılan araştırmaların insanların birçok farklı durumunu da gösterdiği biliniyor. Pandemi sürecinde neredeyse tamamen değişmeye başlayan arama alışkanlarında online alışveriş aramalarının da büyük bir değişime uğradığı görülüyor.

Yeni nesil arama trendlerinde ise ilk sıra sosyalleşme ile alakalı olarak öne çıkıyor. İnsanlar genel olarak konserler, tiyatrolar ve sinemalar ile alakalı olan aramalar yapıyor. Sosyalleşmenin dünya çapında kademeli olarak geri geliyor olması aramalara da yansıyarak insanların ruh hali üzerinde ufak bir ipucu da veriyor.

YORUMLAR