Google Chrome, Uygulama içi Ekran Görüntüsüne İzin Veriyor

Google Chrome Android sürümünde uygulama içerisine gömülü olan özel bir ekran görüntüsü alma aracının ekleneceği geçtiğimiz günlerde duyuruldu.

google chrome, google, chrome, tarayıcı
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bilgisayarlar üzerinde oluşturduğu iş yükü ve RAM bellek tüketimiyle öne çıkan Google Chrome, tüm bu durumlara rağmen geçtiğimiz yılı da en fazla kullanılan tarayıcı olarak geçirmişti. İşlevselliği ve kullanıcılara sunduğu özellikler sayesinde dikkat çeken Chrome, günümüzün en fazla kullanılan tarayıcıları arasında yer alıyor.

Chrome’un mobil sürümünde de büyük değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Chrome 91 sürümü yayınlanan tarayıcı, kullanıcılara  ekran görüntüsü alma aracı getireceğini duyurmuştu. Bugün gelen haberlere göre özelliğin yeni sürümde aktif edildiği ortaya çıktı.

Tüm Kullanıcılar için Aktif Hale Getirilecek

İnternet tarayıcılarının Chrome 91 sürümüne yükselten kullanıcılar screenshot ibaresini görmeye başladılar. Cihazlara gelme süreci değişiklik gösterse de kısa bir süre içerisinde tüm cihazlarda bu ibarenin yer alması bekleniyor.

Yeni aracın kullanımı ise son derece pratik, Siteyi paylaşmak istediğiniz zaman alt kısımdaki ufak panelden destek alabiliyorsunuz. Böylelikle hangi uygulama üzerinden siteyi paylaşabileceğinizi görebiliyorsunuz. Link kopyalama veya cihaza kaydetme gibi mevcut özelliklerin yanında screenshot butonunu da görebilirsiniz.

Ekran görüntüsü aldığınız zaman bu görüntüye adres çubuğu da dahil oluyor. Daha sonra istediğiniz şekilde kırpma işlemini yapabiliyorsunuz. Bunun dışında yazı yazmaya imkan sağlayan bir yazı aracı ve 18 renk seçeneğinin yanında 6 kademe büyüklük seçeneği sunan çizim aracı da sizlere sunuluyor. Bu özellik pek çok Android telefonda mevcut olan ekran görüntüsü aracını Google Chrome ile birleştiriyor.

YORUMLAR