Google’ın Deprem Uyarı Sistemi Filipinler’de Sorunsuz Çalıştı

Android'in deprem uyarı sistemi, Filipinler depreminde etkili oldu.

deprem uyarı uygulaması
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google, geçtiğimiz ay Android Deprem Uyarıları Sistemini, lansman öncesi 7 ülkede hizmete açmıştı. Deprem kuşağındaki ülkelerden biri olan Filippinler de bu ülkelere dahildi ve 23 Temmuz’da ülkede gerçekleşen depremle ilgili Android kullanıcılarını uyardı. 

6.7 büyüklüğündeki deprem,  sabahın erken saatlerinde Tingloy, Filipinler’de gerçekleşti.  

Reuters, sallanmanın “neredeyse bir dakika sürdüğünü” belirtirken Android kullanıcılarının cihazları tarafından uyarıldığının da altını çizdi. Android kullanıcıları, depremin gerçekleşmesinden birkaç saniye önce  yaklaşan depremden haberdar edildi. Sistemin başarısı, Reddit ve Twitter gibi sosyal mecralarda da çok konuşulan konulardan biri oldu. 

Google’ın bu anlamlı uygulaması, yaygın teknoloji ve sensörleri kullanarak “dünyanın en büyük deprem algılama ağını” oluşturmak için oluşturuldu. 

Uygulama şu şekilde çalışır: Uyarı sistemi, tahribatsız ilk P dalgasını algılamak için cihazınızın ivmeölçerini kullanarak çalışır. Ardından telefonunuz, Google’ın deprem algılama sunucusuna posta kodu veya sokak adresi içermeyen, şehir düzeyinde bir konum gönderir.  Raporlar, harita, büyüklük ve temel düşme, koruma ve bekletme hatırlatıcılarını içeren yüksek sesli bir bildirim gönderilmeden önce doğrulanır. Uyarı, yıkıcı S dalgası gelmeden birkaç saniye önce gelir.

Android cihazlara otomatik olarak yüklenen bu uygulama, > Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları’ndan bu özelliği devre dışı bırakılabilir. Google, bu Nisan ayında iki ülkede yayına girmeden önce sistemi Ağustos 2020’de bir ilk test dönemiyle duyurdu . Önümüzdeki yıl içinde Google Play hizmetlerini çalıştıran Android cihazların yaygın olarak bulunduğu yerlerde küresel olarak kullanıma sunulması bekleniyor. Öncelik, Filipinler gibi deprem riskinin yüksek olduğu ülkelere verildi.

YORUMLAR