Google’ın Epic Games’i Satın Almayı Düşündüğü İddia Ediliyor

Teknoloji devi Google, hakkındaki antitröst suçlamalarını düşürmek için en büyük rakiplerinden Epic Games’i satın almayı düşündü.

tekel davası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Epic Games ve Google arasındaki Fortnite olayı, yeni iddialarla birlikte tekrar hatırlanır hale geldi. Epic Games ve Apple arasındaki davanın sona ermesinden ve çeşitli ifşalardan birkaç ay sonra The Verge tarafından açığa çıkarılan belgeler, Google’ın kısmen de olsa Epic Games’i satın almaya çalıştığını gösteriyor. 

Apple ve Fortnite’ın yayıncısı karşılıklı ihtilafa girmiş ve Epic Games App Store üzerindeki tekelci uygulamaları dolayısıyla Apple’a dava açmıştı. Şirket aynı gün Google’a da benzer bir eylemde bulunmuştu. Bunun üzerine Fortnite, Play Store’dan çıkartılmıştı. Epic Games’in davaları bu iki şirketten sonra  Mountain View ile devam etti. 

Epic Games’in şikayette bulunurken kullandığı belgelerden birinden Google’ın benzeri davalardan kaçmak için rakibini kısmen veya tamamen satın almayı düşündüğünü öğreniyoruz. The Verge’e göre bu devralma girişimi, Epic Games’in Fortnite’ı Android platformunda yayınlamaya hazırlandığı 2018 yılında gerçekleşti. 

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı: “O zamanlar biz bunu bilmiyorduk ve mahkeme emri nedeniyle, Google Play’le rekabet etme çabalarımızı ortadan kaldırmak için Google’ın Epic’i satın almaya çalıştığını yeni öğreniyoruz. Bunun Epic’i satın almak için bir müzakere mi olduğu yoksa bir tür düşmanca ele geçirme girişimi mi olduğu belli değil.” 

Son olarak, Mountain View firmasının Epic Games’in amiral gemisi video oyununu uygulama mağazasında eski haline getirmek için basit bir anlaşmaya yakın olduğu görülüyor.

YORUMLAR