Google: Farklı Biçimlerdeki Aynı İçerik Kopya Sayılmaz

Google'ın kopya içerik tanımı, aynı metni içeren makaleleri ve videoları kapsamıyor.

Google: farklı biçimlerdeki aynı içerik kopya sayılmaz
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google’dan John Mueller, video ve blog yayını gibi farklı biçimlerde yayınlanan aynı içeriğin kopya içerik olarak kabul edilmediğini söyledi. Buna göre site sahipleri bir videoyu güvenli bir şekilde makale olarak yeniden tasarlayabilirler.

Mueller, kopya içeriğin site sahiplerinin ve SEO’ların belirttiği kadar büyük bir sorun teşkil etmediğini açıkladı. Bu konu, 22 Ocak’ta düzenlenen Google Search Central SEO Office Hours akışında gündeme geldi. YouTube kanalını işleten bir site sahibinden bir soru gönderildi.

Soruda bir blog yazısı video olarak yeniden kullanıldığında onun Google’da sıralanmama eğiliminde olduğunu belirtildi. Site sahibi, bir videoda bir blog gönderisinde yer alan aynı metni kullanmanın herhangi bir zararının olup olmadığını bilmek istiyordu. Sorulan soru şu şekildeydi:

“9.000 aboneye sahip bir YouTube kanalım ve bir blogum var. Bazen bir blog yazısı yazıyorum ve YouTube videolarında kullandığın aynı metni kullanıyorum. Google videoları anlayabildiği için bu içerik kopyasına girer mi?

Bunu soruyorum çünkü iki blog yayınım taranıyor ancak Google’da sıralama elde edemiyor. Doğrudan bağlantıyı Google’a yazdığımda bile orada olduğunu göremiyorum. Videosu olmayan diğer blog gönderileri sorunsuz bir şekilde sıralanıyor. Blog gönderisini silmek, videoyu silmek veya canonical etiketini kullanmak bu konuda yardımcı olur mu?”

Kopya İçerik Sorusuna John Mueller’den Yanıt

Google, videoların metin analizini yapıp ardından metni web sayfalarıyla eşleyemez. Mueller, bir video bir blog gönderisinde belirtilenleri kelime kelime tekrar etse bile bunların farklı içerik parçaları olduğunun kabul edildiğini söylemektedir.

Mueller’e göre farklı biçimlerde sunulan benzer içerik, yinelenen içerik olarak görülmeyecektir. Google bu ayrımı yapar çünkü arama yapan kişiler farklı zamanlarda farklı şeyler arıyor olabilirler. Bazen insanlar bir makale okumak için Google’a giderler ve diğerleri video izlemek isterler.

Google, aynı içeriği tekrarladıkları için birini diğerinin yerine göstermeyi tercih etmemektedir. Mueller, içeriği bu şekilde yeniden düzenlemeyi teşvik eden açıklamalar da yaptı. Site sahiplerinin bunu yapmaya devam etmesi gerektiğini söyledi:

“Öncelikle videoların metin analizini yapıp ardından web sayfalarına eşleme yapmıyoruz. Videonuz blog yayınınızla aynı içeriğe sahipse yine de farklıdır. İnsanlar bazen bir şeyler okumak amacıyla Google’a giderler. Bazen de bir şeyler izlemek veya dinlemek için Google’da arama yaparlar. Bunlar çok farklı şeyler.

Bu videodaki metnin bir blog gönderisiyle tamamen aynı olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle ikisini veya birini göstermeyi tercih etmiyoruz. Dolayısıyla, blog gönderinizle eşleşen bir bir videonuz varsa bence bu tamamen bir sorun değil.

Bu, bilgilerinizi farklı kanallara yaymanın harika bir yoludur. Bunu yapmayı kesinlikle bırakmazdım. Videoyu veya blog gönderisini kaldırmam. Blog gönderisi Google’da sıralama yapmıyorsa bu, blog gönderisine özel olur ve video blog yazısı kombinasyonuna özgü olmaz.”

Başka blog gönderilerinin değil belirli blog gönderilerinin dizine eklenmesiyle ilgili ilk soruya geri dönecek olursak. Site sahibi videolara dönüştürülen blog yayınlarının Google’da sıralanmadığını söylemektedir. Peki, bu neden olmaktadır?

Mueller, aynı içeriği paylaşan video ve makale ile ilgili olmadığını söylemektedir. Google’ın bir sitede yinelenen içerik tespit etmesi durumunda büyük sorunlara yol açmayacağını eklemektedir. Mueller’in açıklaması tam olarak şu şekildeydi:

“Ayrıca, kopya içerikle ilgili olarak, sitenizde açıkça yinelenen içeriğin olduğu metin biçiminde aynı içeriğe sahip olsaydınız o zaman ne olurdu? Google’da gösterilmek üzere bu sürümlerden birini seçerdik.

Bu sitede yinelenen içerik var. Bunu Google’da hiç göstermeyeceğiz diye bir şey söz konusu değildir. Bunun yerine şunu söyleyeceğiz: Burada iki versiyon var. Göstermek için bunlardan birini seçeceğiz ve diğerini göstermeyeceğiz.

Bu, yinelenen içeriği tanıdığımızda bile dünyanın sonu olmadığı bir şeydir. Arama sonuçlarında kullanıcılar aynı şeyi birden çok kez göstermek istemediğimizi söylememiz gerçekten bizim için önemli olan meseledir. O yüzden birini seçeceğiz ve onu göstereceğiz.”

YORUMLAR