Google Fotoğraflar 1 Haziran İtibariyle Ücretli Sisteme Geçiyor

Google Fotoğraflar’da sınırsız depolama alanına veda vakti. Yüklediğimiz fotoğraflar artık ücretsiz depolama alanına dahil değil.

google fotoğraflar abonelik
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Teknoloji şirketine göre, Google Fotoğraflar 4 milyardan fazla fotoğraf depolayabiliyor. Ne var ki artan depolama talebini karşılamaya devam etmek için bulutta sınırsız depolamaya bugün itibariyle son verdi. Yeni sistemden muaf tutulacak tek cihaz, Google’ın kendi ürünü olan Pixel telefonlar.  Diğer tüm kullanıcılar için, 1 Haziran’dan itibaren Google Fotoğraflar’a yüklenen, ister yüksek kalitede ister orijinal kalitede olsun, tüm yeni fotoğraflar ve videolar, Google’ın 15 GB’lık kişi başı depo sınırını aşmamakla yükümlü. 

Google, kullanıcılar için geçişi kolaylaştırmak adına ne kadar depolama alanlarını kaldığını bildirecek. Yine 15 GB’a yaklaştığınızda da bir bilgilendirme maili alacaksınız. 

Alternatif Uygulamalar

Google’da Kalmak İsteyenlere: Google One

Google hizmetini beğendiyseniz ve sadece son haberden memnun kalmadıysanız video, müzik ve doküman gibi içerikleri depolamanıza ve aynı zamanda içeriği telefonunuzda yedeklemenize olanak tanıyan Google One depolama hizmetini tercih edebilirsiniz. Google One fotoğrafları ve videoları maksimum çözünürlükte korur ve üyeliğinizi ailenizin en fazla beş üyesiyle paylaşabilirsiniz. Google One, 15 GB ücretsiz sunar 100 GB için aylık 5.79 TL abonelik alabilirsiniz. 

Apple kullanıcısıysanız: iCloud

iPhone ve/veya Mac’iniz varsa iCloud sizin için iyi bir seçenek olabilir. Tüm Apple cihazları bu hizmeti içerir ve 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Google gibi, iCloud da fotoğraflardan fazlasını depolamanıza izin verir. Böylece cep telefonunuzdaki fotoğraflar, videolar, kişiler, dosyalar vb. tüm içeriğin yedeğini alabilirsiniz. 

Amazon Fotoğraflar

Amazon Prime üyeliğiniz varsa ek ücret ödemeden Amazon Fotoğraflar‘ın depolama alanını sınırsız şekilde kullanabilirsiniz. Bu özel durum dışında ücretsiz sunduğu hafıza 5 GB. Sınırsız depolama alanı, Amazon Prime’ı doğrudan satın alıp tüm hizmetlerinden faydalanabilmek için güzel bir teşvik olabilir. 

Kaliteli fotoğraflar için: Flickr

Fotoğrafçılık konusunda uzmanlaşmış bir hizmet arıyorsanız, Flickr Pro iyi bir alternatif olabilir , çünkü sınırsız sayıda fotoğraf ve yedek kopya yüklemenize ve ayrıca gelişmiş istatistiklere erişmenize izin verir. Bazı  fotoğraflarınızı herkese açık hale getirirseniz fotoğraf ve yazılımlarda çeşitli indirimler de alabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunduğu hafıza: 1000 fotoğraf ve videodur. Şimdilik Türkiye’ye özel ödeme listesi yok. Ücretli paketleri 7.99 dolardan başlıyor. 

YORUMLAR