Kapsamlı Bir Karşılaştırma: Google Haritalar Vs Yandex Haritalar

Yandex’e karşı Google! Hangi markanın harita uygulaması daha iyi? İnceliyoruz!

yandex haritalar google haritalar özellikleri
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Bir soru ile başlayalım, ana arama motorunuzun sağladığı haritalar uygulamasını mı kullanıyorsunuz yoksa değişikliğe açık mısınız? Alışkanlıklarımız bazı noktalarda bizi daha iyi hizmet ve ürünlere karşı çekimser kılar. Bazı şeyleri sadece alıştığımız için kabul ederiz. Bugün, Rus kaynaklı Yandex’in ve Amerikan yıldızı Google’ın “harita” özelliklerini yan yana karşılaştırmak istiyoruz. 

İlk etapta bizi ilgilendiren parametreler: Mobilin kullanımı, tasarım ve kullanım rahatlığı.

1- Kullanım Rahatlığı

Kullanım rahatlığını maddeler halinde değerlendirelim:

-Rota Hesaplama

Her iki harita uygulamasında da “Türkiye, İstanbul, Halide Edip Adıvar Cd., Şişli” araması yapalım. 

Her iki harita uygulamasında da “Türkiye, İstanbul, Halide Edip Adıvar Cd., Şişli” araması yapalım. 

Yol tarifi istediğimizde Yandex yalnızca bir toplu taşıma sonucu gösterirken aynı verilerle Google Haritalar dört farklı toplu taşıma seçeneği sundu. Diğer yandan Google, bisiklet ile rota oluşturmamasına rağmen Yandex hem kaç dakikada varılacağını gösterip hem de en uygun rotayı çiziyor. 

Her ikisi de farklı sekmelerde bir adım önde gibi görünüyor. Yandex, trafik yoğunluğunda açık bir şekilde başarılı. Sürücüler eşit olmadıklarını söyleyip genellikle Yandex’i kullanıyor. 

-Arama Motoru

Söz konusu her hizmet, tarayıcı penceresinin sol üst kısmında sunulan, haritadaki nesneleri bulmak için yerleşik bir sistem sağlar. Google Haritalar’da, hesap ayarlarınızda listelenen bir konum, listelenen belirli bir kuruluş veya arama motoru sekmelerini kullanarak başka herhangi bir konum dahil olmak üzere kendi konumunuzu hızla bulabilirsiniz. Yandex.Haritalar pratik olarak Google’dan pek farklı değil.  Şehir içinde herhangi bir yeri veya sadece şirket adını veya kuruluş türünü belirterek aynı şekilde arama yapabilirsiniz.

Yandex.Haritalar’ın Google Haritalar’a göre çok önemli olmasa da tek avantajı, güncel olayları içeren bir bölümün bulunmasıdır. Hizmetlerin geri kalanı neredeyse aynı işlevlerle donatılmıştır.

-Mobil Kullanımı

Hem Yandex.Haritalar hem de Google Haritalar, farklı platformlarda mobil cihazlar için resmi web sitesiyle aynı özellikleri sağlayan mobil uygulamalara sahip. Bu bağlamda, her iki seçenek de yaklaşık olarak aynı seviyede hizmet verdiğinden birine öncelik vermek zorlaşıyor. Yine de toplu taşımada Google öne çıkarken araçlar için Yandex’in bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.  

Yandex trafik yoğunluğunun kralıdır. 

2- Haritanın Doğruluğu

Yol tarifi aldığımız bu iki temel uygulamanın en önemli kriterlerinin başında doğru yönlendirme geliyor. Bu taraftan baktığımızda Yandex’in Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (Eski Demir Perde ülkeleri) dışına çıkıldığında Google’un gerisinde kaldığı görülüyor. Google’ın haritalardaki doğruluk payı küresel ölçekte daha fazla. Ancak ne yazık ki, örneğin bir kurum taşınmışsa veya çalışma saatlerini değiştirmişse, yerlerle ilgili bilgilerin güncellenmesinde yanıltıcı olabilen sorunlarla sık sık karşılaşılmaktadır.

Yandex.Haritalar küresel ölçekte bu kadar yüksek doğruluğa sahip değil. Bu sebeple Ancak aynı zamanda, seçeneğin ana avantajı, yardımcı hizmet de dahil olmak üzere çoğu kuruluş hakkında mümkün olan en kısa sürede en güncel bilgileri almanızı sağlaması. 

3- Ses Teknolojisi

Her iki uygulamada da gerekli düzeyde ses teknolojisi kullanılır. Google Haritalar, şirketin tam teşekküllü sesli asistanını kullanır: Google Asistan. Yandex.Haritalar, hem sesli komutları alabilir hem de çeşitli bilgileri seslendirebilir. Bunu kimin daha başarılı yaptığı sorusu, ciddi bir kıyaslama konusu olduğu için en uygunu beraberliği kabul etmektir. 

4- Tasarım

Haritalarda en önemli madde tasarım değil, işlevselliktir. Yine de kullanıcı deneiymini de etkileyen önemli etmenlerden biri olduğunu kabul etmek gerekir. Google ve Yandex’in harita uygulamalarını tasarlayan ekibin ayrı güzellik algıları olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. 

Google Haritalar’da arayüz, tüm ana işlevlerin ana menüde bulunabileceği ve şirketin diğer sitelerine de gidebileceğiniz minimalist bir tarza sahip. Haritanın kendisi, ister yerleşim yerlerinin ve caddelerin adları, ister kurum türüne göre simge ve vurgulu nesnelerin adları olsun, maksimum yararlı bilgiler içerir. Yandex.Haritalar’da tüm kontroller, tarayıcı penceresinin sağ tarafında ayrı bir alanda görüntülenir. Haritanın çerçevesi içinde, nesnelerin ölçeğine ve türüne göre belirlenen farklı bir tasarım stiline sahip birçok yararlı bilgi de bulabilirsiniz.

Her iki kaynak da çok ergonomik bir arayüze sahip. Aslında sadece kontrol panelinin konumu ve görünümünde farklılık gösteriyorlar.  Aynı zamanda, her iki hizmetin özellikleri göz önüne alındığında, tasarım hala minimum bir değere sahip. 

4- Şirket Konumu Ekleme

Potansiyel müşterilerin şirketinizi ve iş verilerinizi bulmasını kolaylaştırmak için haritaya kendi adresinizi eklemek kendi elinizde olan bir girişim hamlesidir. Google Haritalar’da, bu amaçlar için, şirketle ilgili bilgileri belirterek ve zor bir onay işlemini tamamlamanız ve yan hizmet  My Business’a kaydolmanız gerekir.  Yandex.Haritalar benzer eklemelere izin verir. Bunun için Google kadar karmaşık ve çok prosedürlü işlemler zinciri gerektirmez. Genellikle bir operatörü arama veya belirtilen telefon numarasına SMS gönderme ile sınırlıdır. Bu nedenle, şirket eklemede Yandex bir adım öne geçiyor. 

Sunulan karşılaştırmayı inceledikten sonra, her iki uygulamanın da belirli yönlerden artı ve eksilerinin olduğunu ancak genel olarak birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını görüyoruz. Kimi yönlerden öne çıksa da Yandex’in Rusya ve BDT ülkeleri dışında Google’ın gerisinde kalması muhtemel. Küresel düzeyde en doğru yönlendirmeleri yapabilmek onu bir adım ileriye attı.

YORUMLAR