İşletmenizi Google Haritalar’a Nasıl Eklersiniz?

İşletmenizi pratik bir şekilde Google Haritalar’a ekleyerek daha görünür ve bilinirliği artmaya başlayan bir işletmeye sahip olabilirsiniz.

google haritalar
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Dünyanın en fazla tercih edilen internet siteleri arasındaki Google her geçen gün kendisini yenileyerek farklı hizmetler sunan isimlerden oluyor. Bu alanda ortaya çıkardığı yenilikler arasında Google Haritalar hizmeti de yer alıyor. Masaüstü sistemler ve mobil cihazlar üzerinden yararlanabileceğiniz bu uygulama, ücretsiz olarak sunuluyor.

google maps, google haritalar

Navigasyon amacıyla kullanılan Google Haritalar aynı zamanda pazarlama amaçlı olarak da tercih ediliyor. GPS kullanımıyla rahatça yararlanabileceğiniz uygulama sayesinde bilmediğiniz noktalara rahatça ulaşabilir ve yol durumu hakkında bilgi de alabilirsiniz. Ayrıca insanların ihtiyaçlarına uygun olarak daima kendisini geliştiren uygulama sayesinde işletmenizi hedef kitlenize tanıtabilirsiniz.

Google Haritalar’a İşletme Ekleme Adımları

Haritalara kendi iş veya firma adresinizi ekleyebilirsiniz. İşlemleri mobil sistemler veya masaüstü sistemleri üzerinden yapabilirsiniz. Google Business adresinizi ekleyebilmek için;

 • Android ya da iOS kullanarak işlem yapacaksanız Google My Business uygulamasını indirmelisiniz
 • İşletme yönettiğiniz Google hesabınız ile giriş yapmalısınız
 • Ana sayfa kısmında yer alan ‘’Yeni bir işletme ekle’’ veya ‘’Ekle’’ kısmına tıklamalısınız
 • İşletme adı ve bilgilerini doğru şekilde girerek ‘’Devam’’ kısmına tıklamalısınız

İşletmenizi masaüstü bilgisayarlar üzerinden ekleyebilmek için;

 • Google Benim İşletmem üzerinden oturum açmalısınız
 • Hesabınız ile oturum açtıktan sonra Google İş Yerim için adres bilgilerinizi vermelisiniz
 • Haritalarda gözükmesini istediğiniz işletmeniz için onay kutusunu işaretlemelisiniz
 • Kategori, telefon veya internet sitesi bilgilerini girmelisiniz
 • Doğrulama işlemlerini yapmalısınız

Firma ekleme işlemi için haritalardan yardım alabilirsiniz. Akıllı telefonlar veya masaüstü üzerinden rahat bir şekilde işletme ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Son derece basit olan işlemler için Google Haritalar uygulamasına giriş yapmanız yeterlidir.

Google Haritalar Yer Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Google Haritalar’a yer ekleme işleminde hata yaptıysanız veya yer değiştirmeyi düşünüyorsanız farklı işlemlerden yararlanabilirsiniz. Google Rehber kısmında bulunan adres bilgilerini cep telefonlarından düzenlemek için;

 • Google Haritalar uygulamasına giriş yaptıktan sonra ‘’Kaydedilenler’’ kısmına gelmelisiniz
 • Adres yakınlarında yer alan ‘’Diğer’’ bölümüne geçmelisiniz
 • Ev veya iş adresi düzenle kısmına dokunmalısınız

Google Haritalar için adresinizi masaüstü sistemlerden değiştirmek için;

 • Google Haritalar uygulamasına giriş yapmalısınız
 • Ev ya da iş adresini arama kutusuna yazmalısınız
 • Hangi adresi değiştirmek istiyorsanız onun üzerine gelerek ‘’Düzenle’’ demelisiniz
 • Yeni adres girişi sonrasında ‘’Kaydet’’ bölümüne tıklamalısınız

Google Haritalar Konum Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Doğrulama kodu geldikten sonra ‘’Şimdi Doğrula’’ derseniz işlemleri tamamlamış olursunuz. Yönettiğiniz konumları açmak için ilk olarak ‘’Konumu Doğrula’’ ve ‘’Şimdi Doğrula’’ adımlarını da atlamamalısınız. Sizlere gönderilen kodu da bu alana girdikten sonra ‘’Gönder’’ kısmına tıklayarak konum doğrulamayı tamamlayabilirsiniz.

Haritalara konum ekleme ile Benim Sayfam üzerinden ev ya da iş adreslerinizi ekleyebilirsiniz. Fakat ekleme işlemi sonrasında işletme doğrulaması da yapmanız gerekir. Bunun için kullandığınız e-posta adresinden yararlanabilirsiniz. En geç 15 gün içerisinde doğrulama kodu sizlere ulaşacaktır.

E YANİ?
Google Haritalar uzun süredir hayatımızda yer alan Google’ın en beğenilen araçları arasında yer alıyor. Navigasyon amaçlı olarak birçok kişinin kullandığı Google Haritalar, aynı zamanda pazarlama açısından da işletmelerin tercih ettiği bir araçtır. Kendi içerisinde benzersiz özellikler sunan Google Haritalar’dan yararlanabilmek için Google My Business tarafından verilen özel bir işletme hesabına sahip olmalısınız. Daha sonra basit birkaç adımı takip ederek Google Haritalar kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
YORUMLAR