Google I/O Etkinliğinde, Artırılmış Gerçeklikten Android 12’ye Kadar 6 Yeni Duyuru Yapıldı

Bu yıl düzenlenen Google I/O etkinliği, etkileyici ve birbirinden farklı yeniliklere ev sahipliği yaptı.

google, google i/o, google i/o etkinliği
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google I/O etkinliğinde öne çıkan özellikler gündemde kendine büyük bir yer buldu. Bu yenilikleri sizler için bir araya getirdiğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Android 12 ve Yeni Tasarım Özellikleri

Material You adı verilen yeni tasarımıyla dikkat çeken Android 12 kullanıcılara, uygulamalara, saate ya da hava durumuna göre dinamik olarak değişebilen bir yapıya sahiptir.

Yeni işletim sisteminde kamera ve mikrofon kullanım göstergeleri gibi güvenlik özellikleri de yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak bildirimleri özelleştirmek için telefonda yapay zeka işlemlerini kullanan ‘’özel bilgi işlem çekirdeği’’ özellikleri de işletim sisteminde bulunuyor.

Google Suite ve Smart Canvas Etkileşimi

Google Suite, geçtiğimiz yıl marka kimliğini yeniledikten sonra Workspace ismini almıştı. Yenilenmeyle beraber Workspace çatısında olan Docs, Sheets ve Slides gibi özellikler Chat, Meet ve Rooms ile entegre edilmişti. Google, etkinlikte tanıttığı Smart Canvas ile çalışma düzenindeki etkileşim özelliklerini artıracağını da vurguladı.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Gelişmeleri

Google’ın özel etkinliğinde işletmeler için yapay zeka platformu olan Vertex AI tanıtıldı. Makine öğrenimi alanında farklı araçları bir araya getiren Vertex AI, farklı hizmetler ve standartlarla entegrasyon kurabiliyor. Bununla beraber, yapay zeka sistemlerinin ortaya çıkardığı devasa işlem yükünün üstesinden gelebilmeleri için daha verimli çalışan bir donanım da söz konusu.

Google Fotoğraf ve Googlebot Uygulamalarında Yapay Zeka Kullanımı Artıyor

Google Fotoğraflar, yapay zeka ile yeni bir boyut kazanarak sizlere sunuluyor. Çektiğiniz iki ayrı fotoğraf arasında, tahminleme ve hareketlendirme kullanacak olan uygulama fotoğraflarınızı sinematik özel anlara dönüştürebilecek.

Google Alışveriş Shopping Graph ile Zengin Hale Geliyor

Google aramaları, alışveriş kısmında daha gelişmiş bir arayüze sahip olacak. Şirket bilgileri, ürün açıklamaları, fiyatlar ve puanlamalar başta olmak üzere birçok farklı bilgiye geniş kapsamlı yer verilecek.

Geliştirici Odaklı Yenilikler

Flutter yeni versiyonu, gelişmiş güvenlik ayarlarına ve performans geliştirmelerine ait güncellemelere sahip. Geliştirici platformu Firebase de güncelleme alanlar arasında yer alıyor. Remote Config güncellemesi sayesinde kullanıcı tiplerine göre uygulamaların kişiselleştirilebilmesi mümkün hale gelecek.

YORUMLAR