Google Lens Artık Masaüstünde

Yapay zeka görsel tanımlama hizmetleri Google Fotoğraflar masaüstü sürümüyle entegre bir hale getirildi. Kullanıcılar için kullanım kapsamı genişletildi.

google lens, yapay zeka, arama motoru, google fotoğaflar
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Arama motoru devleri arasındaki Google, yapay zeka destekli görüntü tanımlayabilme hizmetinin kullanım alanlarını bir hayli genişletti. Bilindiği üzere Google Lens uzun süredir Görsel Arama ve mobil uygulamalarda aktif bir şekilde kullanılıyordu. Şimdi ise bu özellik Google Fotoğraflar’ın masaüstü sürümüyle birlikte kullanılabilecek.

Herhangi bir fotoğraf açtığınız zaman otomatik olarak aktif olan Google Lens, görüntülerdeki metinleri tanıyarak onları kopyalayabilmenize imkan veriyor. Bu işlemin gerçekleşmesi için OCR adı verilen optik karakter tanıma teknolojisinden destek alınıyor. Metin çevirileri ve nesne tanıma özelliklerinin ise şimdilik web sürümü bulunmuyor.

2017 Yılında Aktif Edilmişti

Google Lens, Google I/O 2017 konferansı sırasında tanıtılmıştı. Başlangıçta yalnızca Pixel akıllı telefonlarına özel olan bu özellik daha sonra diğer üreticilere ait cihazlar için de aktif hale getirildi. Google Lens kullanarak kamerayı yönlendirdiğiniz bir nesne veya hayvanla ilgili geniş kapsamlı bilgiler elde edebiliyorsunuz.

Yabancı bir dildeki yol tabelaları ve menü gibi detaylar da gerçek zamanlı olarak farklı dillere çevrilebiliyor. Çevrenizdeki yer alan önemli noktalar, eşyalar, kitap ve müzelerde denk geldiğiniz bir tablo hakkında bilgiye ulaşabilmeniz Google Lens sayesinde mümkün oluyor.

YORUMLAR