Google’ın ‘Project Starline’ı Sanal Toplantıları Yüz Yüze Gibi Hissettiriyor

Google’ın I/O etkinliğinde tanıttığı Project Starline, hologram teknolojisine doğru ilk adım olabilir mi?

3d modelleme teknolojisi
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google’ın geçtiğimiz hafta düzenlenen I/O etkinliğinde tanıttığı ürünler arasında yeni aracı Project Starline büyük ses getirdi. Araç, 3D modelleme sayesinde iki konuşmacıyı bir araya getirmeyi vaat ediyor. Modelleme teknolojisi ile AR ve VR gözlük ya da kulaklığa gerek kalmadan iletişim sağlanabilecek. 

Özellikle pandemi sürecinde sevdiklerimizden ayrı kaldığımız sürenin çok uç noktalara ulaşmış olması bu yeni teknolojinin hem gelişmesinde hem de ilgi çekmesinde belirleyici faktör olsa gerek. Arkadaşlarımızla ve uzaktaki aile üyelerimizle güvenli bir şekilde sohbet edebilmek için video konferans platformlarını kullanıyoruz. Bu sebeple Zoom, Google Meet gibi uygulamalar büyük talep gördü ve yıllık hedeflerinin çok üstüne çıktılar. Google, şimdi adımını daha büyük atmak istiyor. 

I/O etkinliğinde duyurulan Project Starline, iletişimde bir devrim yaratmak istiyor. 3D görüntülü görüşme yapmanıza olanak tanıyan bu video kabini, üzerindeki çok sayıda kamera ve sensör sayesinde bir kişinin görünümünü 3D olarak modelleyip karşı tarafa gerçek zamanlı olarak aktarıyor. 65 inçlik geniş bir ekrana sahip olan bu cihaz oldukça büyük ve üzerinde ışıklar, kameralar ve oturulacak bir bankın bulunduğu görkemli bir kabinden oluşuyor. Bu sebeple şimdilik sadece Google ofislerinde mevcut.

Şu ana kadar Google, çalışanlarını Bay Area, New York ve Seattle arasında görüştürmek için Project Starline’ı test etti. Şirket ayrıca bu ürünün potansiyel kullanımlarını ve uygulamalarını anlamaya yardımcı olabilecek yararlı geri bildirimler elde etmek için sağlık ve medya sektöründekiler gibi belirli kurumsal ortaklarla demolar gerçekleştirdi. Hem boyutu hem özel ekipmanları sebebiyle kısa vadede kişisel kullanım için mümkün görülmeyen Projeck Starline, yine de geleceğin “olası” sanal iletişimine yönelik bir ilk adım olarak görülüyor.

YORUMLAR