Google’ın Reklam Satın Almada Kullandığı Gizli Gücü “Bernanke Projesi” Açığa Çıktı

Google’ın yüz milyonlar üreten gizli projesi yanlışlıkla ortaya çıktı. Şimdi şirketin reklamlarda hile yapıp yapmadığına mahkeme karar verecek.

haksız rekabet davası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

The Wall Street Journal’ın haberine göre internet devi Google’ın Bernanke Projesi’nin reklamcılık pazarında şirkete avantaj sağladığından şüpheleniliyor. Journal, Google’a her yıl milyonlar kazandıran “Bernanke” sisteminden dışarıdaki reklamcılara bilgi verilmediğini bildirdi. Peki bu proje nasıl açığa çıktı? Aslında hiç beklenmedik bir anda: Google, yıllardır onlarca dava ile karşı karşıya geliyor ve kiminde gerçek anlamda yargılanıyor. Bernanke Projesi de Google’ın çatı şirketi Alphabet Inc.’nin haksız rekabetini önlemeye yönelik  mahkeme başvurularından biri olan Teksas davasında ortaya çıktı. Aralık ayında açılan davada Google’ın etiğe aykırı uygulamalar kullandığı iddia edilmişti. 

Sonuç olarak mahkeme başvurularından birinde görülen belge, Google’ın reklam tekliflerinin kazanç oranını artırmak için geçmiş tekliflerin verilerini kullandığını gösterdi. Şirket, en büyük gelir kaynağı olan reklamlar için yılldır dijital reklam verileri borsalarında yer alan verileri kullanarak yeni teklifler oluşturmuş. Dolayısıyla bu tavrı haksız rekabet ettiğinin açık bir kanıtı olarak gösteriliyor. Proje ile ortaya çıkan verilere göre satın alma sistemlerinden milyonlarca dolar gelir sağlanmış. 

Google’ın avukatları ise konu hakkında, “Davacılar tarafından aranan hükümet müdahalesi, Google’ın etkili reklamcılık hizmetlerini kullanmayı seçen irili ufaklı birçok işletmeye ciddi zararlar verir ve istenmeyen sonuçların dalgalanma etkisi yaratır,” şeklinde konuştu. 

Projeye neden Bernanke adının verildiği belirlenemese de eski ABD Federal Rezerv’in iki dönem başkanlığını yapan Ben Bernanke’ye atıf yaptıkları konuşuluyor.

YORUMLAR