Google Sandbox Nedir?

Doğru olmayan yollarla ve spam yaparak uygulanan SEO çalışmaları Google Sandbox’a girmenize yol açar.

Google'ın filtre cezası
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google’ın internet sitelerine verdiği filtre cezası Google Sandbox olarak tanımlanabilir. Genel olarak spam kullanan siteler bu filtreye takılırlar. Bu sebeple, Sandbox’a giren internet siteleri, arama sonuçlarında iyi noktalarda konumlanmaz. Sonuçlarda geriye gitmenize yol açan Google Sandbox, aynı zamanda sitenin hitinde de azalmaya yol açar.

google sandbox, sandbox

Spam, bir tür hile olarak kabul edilir. Bu hilelerin engellenebilmesi için Google, Sandbox sistemini kullanır. Google kullanıcıları, uygulama neticesinde daha verimli arama sonuçlarıyla karşılaşır. Örneğin, bir site yeni açılmasına rağmen çok yüksek sayıda backlink alıyorsa, o site büyük bir ihtimal ile Sandbox’a girer. Sitelerin Sandbox’a girmesi çok kolay olduğu gibi çıkması çok zor olabilir.

Kalitesiz ve doğru veriler içermeyen internet sitelerinin olması gerekenden daha aşağıdaki seviyelerde yer almasını Google Sandbox sağlar. Bu sisteme bir ceza mekanizması demek tam olarak doğru olmayabilir. Google, yeni açılan internet sitelerini de kısa süre içerisinde Sandbox’ta tutabilir. Zaman içerisinde hak ettiği yere geldiği zaman onları ilgili sıralamalara gönderir. Sandbox’a düşmüş sitelerin geneli ise SEO uygulamalarından dolayı buradadır.

Sistemin amacı spam sitelerini önlemektir. Google Sandbox’ta işleyen temel kural, Google’ın kaliteli içerik üreten siteleri diğerlerinden ayırmayı hedeflemesidir. Böylelikle arama yaptığınız zaman daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sandbox Çeşitleri Nedir?

Sandbox uygulamalarının kendi içerisinde birçok farklı türü vardır. Bunlar tam olarak açıklanamasa da belli başlı kurallar çerçevesinde anlaşılabilir hale gelecek şekildedir. İlk 100 site içerisinde yer alamamak gibi cezalardan, 5 sıra, 10 sıra ve 15 sıra geride gözükme gibi farklı cezalar ve filtreler de söz konusudur. Yeni açılan sitelerde bu cezalandırmalar geçici olarak bir değerlendirme şeklinde uygulanır. Fakat 3 veya 6 aylık süreçlerden sonra hala gereken yerde bulunmuyorsanız bir ceza aldığınızdan söz edilebilir.

Sandbox’a Girildiği Nasıl Anlaşılır?

Sandbox’a girildiğinin anlaşılabilmesi için net bir yöntem bulunmaz. Çıkan sonuçlara göre değerlendirme yapabilirsiniz. Bunun anlayabilmek için Google sıralamalarında %100 olarak üst sıralarda olmanı gerektiğini düşünüyorsanız yer aldığınız konumu karşılaştırmayı deneyebilirsiniz. İnternette hiçbir yerde bulunmayan bir title belirleyerek sonuçlara da göz atabilirsiniz.

seo, sandbox, google sandbox

Sonuçlar Google’da yer almıyorsa Sandbox’a girmiş olabilirsiniz. Örneğin, olması gereken bölgeden 5 sıra geride bulunuyorsanız – 5 filtresinde olabilirsiniz. Temelde bir URL sayfasının ceza alması o sitede yer alan sayfaların tamamının ceza aldığı anlamına gelmez. Fakat domain bir bütün olarak bu durumdan etkilenir.

Hangi İşlemler Sandbox’a Sebep Olur?

Site içi ve dışı SEO hataları Sandbox’a girmenizin temel sebepleri arasındadır. İçeriklerde çok fazla tag kullanmak, anahtar kelime yoğunluğunu biraz abartmak, kopya içerik kullanmak ve gizli yazıların ya da gizli linklerin kullanılması bunlara örnek olarak verilebilir.

Bu hataların yanı sıra siteniz ile alakasız olan içerikler, backlink yoğunluğunun ayarlanamaması, sitenin hitiyle alakalı olmayan şekilde girilmiş içerikler ve aşırı reklam da Sandbox’a yol açabilirsiniz.

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

backlink, seo, sandbox

Sandbox’tan çıkabilmenin birçok farklı yolu vardır. Bunun için ilk olarak uyguladığınız hatalı SEO çalışmalarını tespit etmelisiniz. Hatalardan kurtularak siteyi doğru SEO uygulamaları ile geliştirmeye başlayabilirsiniz. Eğer SEO konusunda çok fazla tecrübeniz bulunmuyorsa bu alanda profesyonel bir destek almayı da deneyebilirsiniz.

Genel iç ve dış SEO çalışmaları dışında sitede bilinçli bir şekilde spam içerikler oluşturduysanız bu içeriklerden de en hızlı şekilde kurtulmalısınız. İllegal yöntemler kullanmadığınız halde Sandbox’ta olduğunuzu düşünüyorsanız sitedeki hataları gözden geçirmelisiniz.

Düzenlemelerden sonra internet sitenizin hatalardan arındığı düşünüyorsanız Google Search Console kullanarak bir form hazırlayıp göndermelisiniz. Form sonrasında Google botları sitenizi ziyaret ederek tarama yapar. Tarama işlemi, Sandbox’tan çıkacağınızın garantisini vermez. Sandbox’tan kurtulmanın tek yolunun girmenize sebep olan hatalardan kurtulmanız olduğu unutulmamalıdır.

E YANİ?
Bilinçli veya bilinçsiz şekilde uyguladığınız bazı yöntemler internet sitenizin Google Sandbox’a düşmesine sebep olabilir. Sitenizin sıralamasına büyük bir zarar verebilecek olan Sandbox’a düştüyseniz, ilk etapta hangi sebeplerden dolayı buraya girdiğinizi tespit etmeli ve gerekli çalışmaları zaman kaybetmeden uygulamaya başlamalısınız.
YORUMLAR