Google, Soru ve Cevap Özelliğini Kaldırıyor

Google, çok az kişinin kullandığı Soru ve Cevap özelliğini kaldırmaya hazırlanıyor.

google soru cevap
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google aramalarının ilk sonuç kısmında Soru ve Cevap tarzı bir kartla karşılaşıyoruz. Hatta kendi sorularımızı yazıp başkalarının sorularına da cevap verebiliyoruz.  Bu soruların mantığı hem aramanızı genişletmek hem de geçilen bağlantılar ve diğer bilgi grafiğinin sonuçlarıyla birlikte Google Arama’da görünmesiydi. Bu özelliğin kısa bir süre sonra rafa kaldırılacağı şirket tarafından duyuruldu. Tüketicilerin pek ilgi göstermemesi sebebiyle hizmeti sonlandırılan bu özelliği kullananların şahsi verilerini indirmeleri için verilen son tarih ise 30 Haziran 2021!

Yahoo Answer’a benzeyen Soru ve Cevap özelliğini, sonuç sayfasındaki “ilgili aramalar” veya “insanlar ayrıca soruyor…” kısmıyla karıştırmamak gerek. Bunlar, popüler arama sonuçlarına göre otomatik oluşturulur. Soru-Cevap bölümü, çok az aramada kendini gösteriyordu. Artık hiç olmayacak.

Özelliğin kaldırılacağı duyurusu, Google Destek sayfasından yapıldı: “30 Haziran 2021 itibarıyla, Google Arama’daki soru ve cevap özelliği kullanımdan kaldırılacaktır. Katkıda bulunduğunuz soruların ve cevapların bir kopyasını indirmek için Google Paket Servisi‘ni ziyaret edip “arama katkıları”nı seçin. Bu adımı, sorularınız ve cevaplarınız dahil olmak üzere tüm katkılarınızın kaydını oluşturmak için 30 Haziran’a kadar tamamlayın. Google’daki verilerinizi nasıl indireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.”

YORUMLAR