Google Stack: Yapay Zeka Destekli Belge Tarayıcısı

Google, ervak işlerinizi kolaylaştırmak için yeni yapay zeka destekli uygulaması Stack’i üretti.

abd'de test aşamasında
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Yeni uygulama, Google’ın 2018 yılında satın aldığı girişim Socratic’in kurucularından Christopher Pedregal tarafından geliştirildi. Uygulama temelde, önemli belgeleri (rapor, fatura, makbuz vs) kaybetmemeye dayanıyor. Hala deney aşamasında olan Stack’e şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde erişilebilir. Google; uygulamanın şu anda Android’de, uygulama içi satın alma olmadan ücretsiz olarak indirilebildiğini söylüyor. Kullanıcı geri bildirimlerine göre iOS gibi daha fazla cihaza getirip getirmeyeceğine karar verecektir. Testi geçerse bu yeni platform, bir nevi kişiselleştirilmiş sekreteriniz olacak ve hayatınızı bir açıdan düzene sokacak. 

yapay zeka tarama

Uygulama, telefonunuzun arka kamerasıyla önemli belgeleri tarayıp içeriğini analiz edebilecek. Ardından tarattığınız bu belgeleri “Hukuk, banka, ev, sigorta” gibi etiketlerle otomatik olarak sınıflandıracak. Yapay zeka sayesinde faturaların son ödeme tarihleri ve toplam tutarı gibi önemli bilgiler belgeden kopyalanıyor. Böylece belgedeki şekil ve metinler mesaj, e-posta gibi diğer uygulamalara kolayca kopyalanabiliyor. İsteğiniz dahilinde olduğu gibi Google Drive’a da kaydedilebilir. Bu kopyalama işlemi, anahtar sözcükleri girerek belge içinde aranılan bilginin kolayca bulunmasına da imkan tanıyor. 

Bu kadar önemli bilgilere ulaşıp tarayan uygulamaya yüz tanıma veya parmak izi kilidi getirilebiliyor. Google, resmi açıklamasında söz konusu belgelerin ek bir güvenlik katmanından yararlanıp yararlanamayacağını belirtmeden, uygulamanın Drive ile otomatik senkronizasyonunu etkinleştirmenin mümkün olacağını da açıkladı.

YORUMLAR