Google, Güvenilir Olmayan Sonuçlara Karşı Kullanıcıları Uyaracak

Google son güncellemesiyle birlikte şüpheli haber etiketini de duyurdu.

google güncelleme
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Herhangi bir arama yapacağımız zaman büyük oranda Google’ı kullanırız.  Ancak yalan haberlerin ve taraflı yorumların olduğu bir dünyada güvenilir bilgiye erişmek giderek zorlaşıyor. Google, arama sonuçlarının güvenilirliğini artırmak için yeni bir uygulama başlatıyor. Dünyanın en popüler arama motoru, gerçekliği şüpheli olan haberlerin  sonuçların hızla değiştiği konusunda uyarı geçecek. 

Google, özelliği yaklaşık bir hafta önce test etmeye başladığını doğruladı. Şirket, bildirimin şu anda  yalnızca trend konulara  yönelik olan aramaların yalnızca küçük bir yüzdesinde kullanıldığını söylüyor. 

google güncelleme

Google ve Facebook gibi  şirketler  internette yaygın olan komplo teorileriyle ve yanlış bilgilerle başa çıkmak için mücadele veren markaların başında geliyor. Geçmişte, ifade özgürlüğü değerlerine bağlılıklarını öne sürerek, en uç durumlar dışında tüm durumlarda içeriği kaldırmaktan büyük ölçüde uzak durmuş olsalar da  Covid-19 salgını ve 2020 ABD seçimleri sırasında gerçekleşen olaylar son hoşgörü noktasını da doldurdu. Google’ın kullanıma sunduğu yeni özellik, şüpheli haber içeriğini engellemiyor, yalnızca kullanıcıları basit bir etiketle uyarıyor.  

Google Arama’nın halka açık irtibat sorumlusu Danny Sullivan, “Birisi Google’da arama yaptığında elimizden gelen en alakalı ve güvenilir bilgileri göstermeye çalışıyoruz” dedi. Bu özellik, Google’ın kullanıcılara “arama okuryazarlığı” konusunda yardımcı olma veya aradıkları şeyle ilgili bağlamı daha iyi anlama yönündeki son çabalarına dayanmaktadır. 

Google, bunun kullanıcının sorgusu için en uygun ve güvenilir sayfayı bulmasına yardımcı olacağını söyledi. Daha yeni sayfalar güvenilir bilgiler içerebilir, ancak Google’ın güvenilir arama sonuçları oluşturmak için zamana ihtiyacı var gibi görünüyor. 

YORUMLAR