Google, TikTok ve Instagram Videolarını Arama Sonucu Olarak Göstermek için Çalışmalara Başladı

Google, TikTok ve Instagram videolarını arama sonuçlarına entegre etmek istiyor.

google tiktok arama sonuçları
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Merak ettiğimiz her anahtar kelimeyi ufak bir Google araması ile göz açıp kapayıncaya kadar buluyoruz. On yıllardır girilen sorguyla en alakalı arama sonuçlarını göstermek için algoritmayı iyileştirmeye ve optimize etmeye kararlı olan şirket, arama sonuçlarına Instagram ve TikTok videolarını ekleme ihtimalini Facebook ve ByteDance ile görüşecek. 

Konu hakkında açıklama yapan Google sözcüsü, “Sitelerin içeriklerini keşfedilebilir hale getirmelerine ve Google’da bulunmalarından faydalanmalarına yardımcı oluyoruz. [Onlar], içeriklerinin aramada nasıl görüntüleneceğini seçebilirler.” dedi. 

Facebook ve ByteDance’ın Kazancı Ne Olacak?

Facebook ve ByteDance, videolarının olası bir Google aramasına entegrasyonundan ne kazanacak? Öncelikle Instagram ve TikTok için son derece önemli bir terim olan ve aynı zamanda elde edilen trafik ve gelirle yakından bağlantılı olan: Görünürlük. Dahası, Google’a giriş yapmak, her iki platformun içerik oluşturucularının potansiyel olarak daha geniş bir kullanıcı kitlesinden yararlanabilmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır. 

Google’ın başlattığı görüşmeler şans eseri değil. Amerikan devi, ilk olarakAralık 2020’de mobil cihazlarda yeni bir özelliği test etmeye başladı: kısa videolardan oluşan YouTube Shorts özelliği. Google, ByteDance ve Facebook ile bir anlaşma yaparsa, dünyanın belirli bölgelerindeki belirli platformlara hızlı bir şekilde erişilebilen işlevsellik sürdürülebilir hale gelebilir. Daha da iyisi, bu videoları arama motorunun bilgisayar versiyonunda bile bulabiliriz.

Bildiğiniz gibi Google’ın YouTube’un sahibidir. Instagram ve TikTok’un karşılığında değerli bir şey almadan çok fazla bilgi paylaşma konusunda isteksiz olması anlaşılabilir. Şu anda Google ile entegrasyonla ilgili ayrıntıların ne olduğu belli değil. Şu anda da Google ile entegrasyonla ilgili ayrıntıların ne olduğu belli değil. 

YORUMLAR