Google Trends Nedir? SEO Stratejisinde Nasıl Kullanılır?

Google Trends verilerinin ışığında SEO çalışmalarınıza büyük bir katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için verileri değerlendirerek işe başlayabilirsiniz.

google trends, seo
Simge Gümen

Yazar

Simge Gümen

Google Trends 2006 yılında kullanıma açılmış önemli bir hizmettir. Bu hizmet sizlere dünyanın popüler arama motoru olan Google’da ne şekilde aramalar yapıldığı konusunda değerli veriler sunar. Zaman içerisinde sürekli güncellenen ve daha da güçlenen Google Trends, birçok farklı veri elde etmenizi sağlar.

google trends

Google Trends aynı zamanda arama pazarlaması yapmak isteyenler için en değerli araçlar arasındadır. Pazar araştırması ile SEO verilerini sentezleyerek kullanarak etkileyici çalışmalara imza atabilirsiniz. Trendlerin konum, ürün kategorileri, içerik başlığı ve tarihe göre sıralanması işinizi kolaylaştırabilir.

Bu aracı yeni kullanmaya başlayan biriyseniz verileri görselleştirmeye çalıştığınız zaman aklınızda bulunması gereken bazı özel detaylar vardır. Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırabilme konusunda sizlere büyük kolaylıklar sunar. Her bir veri noktası, popülerliği karşılaştırabilmek için konumun toplam araması ve simgelediği zaman aralığı ile bölünür.

Ortaya çıkan sayılarda bir konunun oranlarına bağlı olarak bütün konularda gerçekleştirilen aramalara göre 0 ile 100 arasında ölçeklendirme sizlere sunulur. Her bir terim için aynı sayıda aramayı gösteren farklı bölgeler her zaman aynı toplam arama hacmine sahip olmaz.

Anahtar Kelime Araştırmalarında Google Trends Kullanmak Mümkün mü?

Anahtar kelime araştırmalarınızı Google Trends ile yapabilirsiniz. Google Trends en az Anahtar Kelime Planlayıcısı kadar işlevseldir. Bu araç sizlere farklı kriterler eşliğinde yeni anahtar kelimeler sunar. Örneğin, bir anahtar kelime için arama gerçekleştirdiğiniz zaman size ilgili aramaları yükseliş kategorisine göre gösterebilir.

Önünüze çıkan anahtar kelimeleri doğrudan anahtar kelime listenize almadan önce tüm kontrollerini de yapmanız gerekir. Google Trends aracı sizlere insanların arama davranışlarını gösterebilecek farklı detaylara sahiptir. Google Trends üzerinden kullandığınız anahtar kelime için birçok farklı sonuç ortaya çıkabilir.

Sonuçların sıkı bir şekilde denetlenmesi ise tamamen sizin elinizdedir. Google olabildiğince farklı veriyi bir araya getirerek kümesel sonuçlar sunabilecek yapıdadır. Bu sebeple, yapabileceğiniz aramalarda ilgili ve ilgisiz farklı sorgular görebilirsiniz. Aynı zamanda aramalarda fark edebileceğiniz bir diğer nokta Google Trends verilerinin hızlı şekilde güncellenmesi ve anahtar kelime listesine yeni elementlerin eklenme sıklığının yüksekliğidir.

Arama Trendleri ve Google Arama Motorlarında Karşılaştırmak

Google Trends içerisinde bulunan Alışveriş, Görseller, Haberler ve YouTube seçenekleriyle beraber arama motorunuzu kendini belirleyerek SEO açısından yeni avantajlar elde edebilirsiniz. Arama motorlarına sonuç sayfasının üst kısmından göz atabilirsiniz. Görsel arama verileri 2008 yılından beri olan verileri sizlere kapsar. SEO uzmanları bu noktada yer alan verilerden yararlanarak çalışmalarına farklı değer kazandırabilirler.

google trends, seo

Görsel aramalar yalnızca yüksek sorgu miktarlarıyla dikkat çekmez. Bu kısım aynı zamanda Amazon, Facebook ve Pinterest gibi yerlerden uzak durarak verileri detaylı bir biçimde inceleyebilme fırsatını da sizlere sunar. Normal arama kısmında olduğu gibi buradaki verileri de konum veya şehre göre ayırabilirsiniz.

Google Trends’in SEO çalışmalarında kullanılmasının önemli sebeplerinden birisi de müşteri taleplerini analiz etmektir. Arama sonuçlarının dönemsel olarak değişmesi de mümkündür. Örneğin, olimpiyatlar ile ilgili aramalar yaptığınız zaman farklı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Burada karşınıza çıkacak durumda belirli aylarda veya dönemlerde yükselişe geçen anahtar kelimeler olduğunu görebilirsiniz.

Olimpiyatlar dört yılda bir yaz aylarında gerçekleştirildiği için bu dönemlerde artışlar gözlemlenir. Tarihsel veriler yakın dönemde benzer bir artışın olabileceğini sizlere gösterir. Fakat verilerin tek başına değerlendirilmesi çok fazla işinize yaramayabilir. Google Trends sizlere yalnızca ilgili değerleri sunabilme kısmında işlevseldir.

Çeşitli araçlar ile elde edebileceğiniz verileri değerlendirerek SEO çalışmalarınıza farklı açılardan bakabilme imkanı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda performans analizleri konusunda da bu araçtan yararlanabilirsiniz. Google’ın güncel içeriklere verdiği değeri daha iyi anlayabilmek adına SEO söz konusu olduğu zaman Google Trends’i inceleyebilirsiniz.

E YANİ?
Google Trends aracını kullanarak SEO çalışmalarınızda bir adım öne geçebilirsiniz. Sizlere farklı verileri en iyi şekilde değerlendirebilme imkanı veren Google Trends, dönemsel projelerinizde de avantaj sağlar. Duyarlı içeriklere yer vermek isteyenler için oldukça değerli veriler sunan bu araç aynı zamanda anahtar kelime araştırmalarınızda da yararlanabileceğiniz değerli bir araçtır. Veri toplama konusunda yararlanabileceğiniz araçtan destek alarak çalışmalarınızı detaylandırabilir ve güncel veriler ile analizlerinizi yaparak gelecek planlarınızı geliştirmeye devam edebilirsiniz.
YORUMLAR